سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله نوری همدانی: بانوان در طول تاریخ مظلوم بودند

سهم زنان در انقلاب اسلامی کمتر از مردان نبوده و آن‌ها نیز در کنار مردان تا هشت سال جنگ تحمیلی حرکت کردند و باید گفت که فقط 500 شهید زن در شهرستان خرم آباد وجود دارد.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بيان اينكه بانوان در طول تاريخ مظلوم بوده‌اند، گفت: ما باید از نقشه‌های دشمن آگاه باشیم و این نیاز به سواد و علم دارد و در این عرصه باسوادی زنان می‌تواند بسیار موثر باشد.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر دوشنبه در دیدار مسئولان مجتمع آموزشی هدی، اظهار داشت: اکنون در زمان خاصی قرار داریم، دشمنان برای جنگ با ما آماده هستند و علمای عربستان با فتواهایی که می‌دهند علیه ما فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اسلام کامل‌ترین ادیان است، افزود: اشتغال علمی در کنار اشتغال علوم اسلامی بسیار مهم و مقدس است و امروز به کسانی نیاز است که از علوم اسلامی اطلاع دقیقی داشته باشند تا مشکلات خود را بر اساس آن حل کنند.

استاد برجسته حوزه عنوان کرد: فعالیت در حوزه علوم اسلامی به زحمت زیادی نیاز دارد و موجب پیشرفت و تکامل می‌شود، باسوادی و عالم ماهر و متخصص شدن کار آسانی نیست.

وی عنوان کرد: گام اول برای ترقی که مقدمه خدمت به اجتماع است، داشتن اخلاص است و اینکه برای خدا کار کنیم و توفیق داشته باشیم که با پروردگار معامله کنیم.

آیت الله نوری همدانی ابراز داشت: باید با اخلاص در این مسیر حرکت کرده تا با علوم الهی و اسلامی آشنا شده و خودسازی کرده تا بتوان به اجتماع خدمت کرد.

وی با بیان اینکه داشتن مقدار کم علوم اسلامی کارساز نیست، افزود: پس از اخلاص باید همت بلند داشت تا بتوان به قله و اوج رسید و خدمت گذار مردم بود و بتوان در این راه خدمات موثری داشت.

عرصه علوم اسلامی راه پرفراز و نشیب است

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه باید راه شیخ مفید، شیخ طوسی و صدوق را پیمود، افزود: عرصه علوم اسلامی راهی پرفراز و نشیب است و به داشتن اراده و تصمیم قاطع، جدیت، احتراز از تنبلی و بی‌نظمی و دوری از فکرهای دنیوی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه نظم نقش بسیار زیادی در انجام کار‌ها دارد، یادآور شد: باید با شرایطی که گفته شد گام بردارید و امید است در آینده شاهد بانوانی باشیم که در تعلیم و تربیت تاثیرگذار بوده و شایستگی خود را نشان دهید.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: باید در ادبیات ماهر باشید و صرف و نحو را به خوبی بیاموزید، در غیر این صورت نمی‌توانید پیشرفت علمی داشته و محقق و باسواد شوید.

وی با بیان اینکه ما با قلم و بیان محفوظات ذهنی خود را عرضه می‌کنیم، افزود: مطالبی در گنجینه سینه ما ذخیره است که برای عنوان آن به قلم و بیان نیاز داریم و هر دوی آن به داشتن ادبیات فصیحی نیاز دارد.

مرجع تقلید شیعیان افزود: عده‌ای سال‌های زیادی در حوزه‌های علمیه درس خواندند اما به دلیل نداشتن ادبیات قوی نمی‌توانند حتی یک صفحه مطلب بنویسند.

وی با اشاره به تاثیر استاد در درس‌ها ابراز داشت: در انتخاب استاد، فکر و فرهنگ را در نظر بگیرید و کسانی را انتخاب کنید که به آرمان‌های انقلاب اسلامی عقیده داشته باشد.

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: نویسندگی کار آسانی نیست و صاحب قلم بودن و داشتن مهارت در انتخاب الفاظ فصیح و شیوا بسیار مهم است و این‌ها هنر است و عده‌ای ذوق آن را دارند.

وی گفت: در گذشته عده‌ای فکر می‌کردند که زنان نقصان فکر دارند، این حرف خلافی بود و در هیچ منبعی ذکر نشده است.

استاد برجسته حوزه یادآور شد: با اراده قاطع، تلاش و جدیدت کار کنید و با توجه به نیازهای زمان احساس مسئولیت داشته باشید؛ یک زن می‌تواند فقیه باشد و به قله‌های بلند علم و فضیلت برسد.

وی افزود: بیش از 14 هزار نفر در جامعه الزهرا تحصیل می‌کنند و عده‌ای باسواد بوده و توانسته‌اند پیشرفت‌های خوبی داشته باشند.

بانوان در طول تاریخ مظلوم بودند

وی با بیان اینکه بانوان از هم جنس خود حرف را بهتر می‌پذیرند، عنوان کرد: قبل از انقلاب اسلامی راه ترقی و پیشرفت علمی برای بانوان بسته بود و خانم‌ها دو دسته بودند عده‌ای غرب گرا و تحت تاثیرغرب بودند و دسته‌ای دیگر به ناچار خانه نشین بودند و در عرصه اجتماع نمی‌توانستند گام بردارند.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه با ایجاد انقلاب اسلامی آثار و برکاتی به وجود آمد و افق جدیدی پیش روی بانوان گشوده شد، ابراز داشت: بانوان در طول تاریخ مظلوم بودند و نتوانستند استعداد خود را بروز دهند.

وی افزود: در علم رجال 14 هزار محدث وجود دارد که از ائمه اطهار(ع) مطالبی را با واسطه و بدون واسطه نقل کرده‌اند که بیشتر آن‌ها آقایان هستند و تعداد کمی خانم در میان آنها است.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با ایجاد انقلاب اسلامی بانوان را بیدار کرد و راه برای پیشرفت آن‌ها گشوده شد، تصریح کرد: سهم زنان در انقلاب اسلامی کمتر از مردان نبوده و آن‌ها نیز در کنار مردان تا هشت سال جنگ تحمیلی حرکت کردند و باید گفت که فقط 500 شهید زن در شهرستان خرم آباد وجود دارد.

مدیر دبیرستان معارف هدی نیز در سخنانی اظهار داشت: مجتمع آموزشی هدی وابسته به جامعه المصطفی بوده و سه مقطع پیش دبستانی، راهنمایی و دبیرستاهن را در زیرمجموعه خود دارا می‌باشد و دانش آموازان پس از قبولی در آزمون وارد این مدارس می‌شوند.

شیما ایزدی عنوان کرد: بیشتر این دانش آموزان فرزندان طلاب بوده و در تربیت آن‌ها از علوم اسلامی نیز بهره گیری می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩٢, ١٣:۵٠

   

پر مبحث ترین ها