سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله سبحانی: ناشران کتاب حمایت شوند

امروز دانشمندان معیارهایی را برای سطح بهداشت یک جامعه معرفی می‌کنند و ما نیز معیار مصرف کاغذ، تعداد چاپخانه‌ها و صرافی و مرکب را معیاری برای سطح فرهنگی عنوان می‌کنیم و با وجود 100 چاپخانه در شهرمان می‌توان گفت قم پس از تهران دومین شهر فرهنگی کشور است.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: گرانی کاغذ در نشر یک کتاب تاثیر زیادی دارد و نیاز است با اعمال سیاست‌هایی ناشران حمایت شوند.

آیت الله العظمی جعفر سبحانی در افتتاح نهمین دوره نمایشگاه کتاب در استان قم که غروب شنبه در شب میلاد حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با حضور استاندار، شهردار و جمعی از مدیران ادارات استان قم در مجتمع ناشران قم برگزار شد، با بیان این که کتاب نیاز دوم مردم است و باید سیاست‌هایی اعمال شود تا مردم به آسانی کتاب تهیه کنند، اظهار داشت: گرانی کاغذ در نشر یک کتاب تاثیر زیادی دارد و نیاز است ناشران حمایت شوند تا کتاب دست ناشر نماند.

وی با بیان این که در عصر جاهلیت فقط 17 نفر توانایی کتابت داشتند و 11 نفر در مدینه می‌توانستند بنویسند، افزود: خداوند در قرآن کریم به قلم قسم خورده است و هر قسمی مقسم به و جوابی دارد به طوری که این دو با یکدیگر ارتباط دارند در حالی که مفسران قرآن به این نکته اشاره‌ای نکرده‌اند.

استاد برجسته حوزه تصریح کرد: در حدیثی ذکر شده است که صدای خانه دانشوران، صدای پای مجاهدان در میدان نبرد و صدای چرخ کار زنان پاکدامن در خانه که به ترتیب مربوط به سه حوزه فرهنگی، نظامی و اقتصادی است موجب خشنودی خداوند می‌شود.

قم دومین شهر فرهنگی کشور است

وی یادآور شد: امروز دانشمندان معیارهایی را برای سطح بهداشت یک جامعه معرفی می‌کنند و ما نیز معیار مصرف کاغذ، تعداد چاپخانه‌ها و صرافی و مرکب را معیاری برای سطح فرهنگی عنوان می‌کنیم و با وجود 100 چاپخانه در شهرمان می‌توان گفت قم پس از تهران دومین شهر فرهنگی کشور است.

آیت الله سبحانی، وجود بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(ع) و حوزه‌های علمیه را دلیلی برای بالا بودن سطح فرهنگ شهر قم دانست.

وی با اشاره به این که تعداد کتاب مهم نیست و کیفیت آنها مهم است، ابراز داشت: ما از افتتاح این نمایشگاه خوشحال هستیم و ان شاء الله محصول فرهنگی کشور با ایجاد این نمایشگاه به کشور عرضه شود.

این مرجع تقلید شیعیان بیان داشت: از همه کسانی که این مکان فرهنگی و علمی را ایجاد کردند تشکر می‌کنم و این عمل آنها حاکی از علاقه آنان به ارتقای فرهنگی در کشور و استان قم است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١٠-١٣٩٢, ٠٧:۵۴

   

پر مبحث ترین ها