سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله حسینی بوشهری: فقط در ظاهر عنوانی به نام سازمان ملل مطرح است

بروز شده : ٢-١١-١٣٩٢, ١۴:۵٧    نسخه چاپی    
مسئولان دیپلماسی کشور به صورت مکرر در مصاحبه ها و سخنان خود، بر این مسئله تاکید داشتند از آن جا که جمهوری اسلامی در اجلاس ژنو1 حضور نداشته است، نمی‌تواند دیدگاه‌ها و مسائل مطرح شده را الزاما بپذیرد.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر این که دبیرکل سازمان ملل با پس گرفتن دعوت از ایران، این نهاد را ضایع کرد، گفت: این مسئله اثبات کرد که فقط در ظاهر عنوانی به نام سازمان ملل مطرح است.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری با اشاره به پس گرفتن دعوت از ایران برای شرکت در اجلاس ژنو2، اظهار داشت: باید با کمال تاسف گفت دبیرکل سازمان ملل که دارای جایگاهی بین المللی است و باید از استقلال رای برخوردار باشد، تحت تاثیر فشارهای دولت ها و گروه های مختلف، اقدام به پس گرفتن دعوت از حضور جمهوری اسلامی در این اجلاس کرد.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری تصریح کرد: دبیرکل سازمان ملل در مدت زمانی کمی تا برگزاری اجلاس ژنو 2، از جمهوری اسلامی برای شرکت و ایفای نقش سازنده در مسئله سوریه دعوت به عمل می آورد و حضور ایران را یک ضرورت عنوان می کند، اما در کمتر از 24 ساعت، تحت تاثیر فشارهای آمریکا و برخی از گروهک ها به طور رسمی، این دعوت را لغو می‌کند.

مفاد ژنو یک قابل قبول نیست
معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین حوزه با اشاره به این که پس گرفتن دعوت براساس عدم پذیرفتن مفاد و مصوبات اجلاس ژنو 1 از سوی جمهوری اسلامی عنوان شده است، گفت: مسئولان دیپلماسی کشور به صورت مکرر در مصاحبه ها و سخنان خود، بر این مسئله تاکید داشتند از آن جا که جمهوری اسلامی در اجلاس ژنو1 حضور نداشته است، نمی‌تواند دیدگاه‌ها و مسائل مطرح شده را الزاما بپذیرد.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: آمریکایی ها در اجلاس ژنو 1، مفاد مورد نظر خود را نظیر تشکیل دولت انتقالی برخلاف نظر برخی دولت ها به تصویب ها رساندند، در حالی که نظرات آن ها مورد قبول بسیاری از کشورها نیست.

دبیرکل قدرت تصمیم گیری ندارد
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: پس گرفتن دعوت از ایران نشان داد ملت ها نمی توانند به مصوبات و مفاد مجامع بین المللی دل ببندند چرا که دبیرکل سازمان ملل اختیارات لازم را در عرصه تصمیم گیری ندارد و به همین دلیل کافی است تا با فشار یک ابر قدرت، شخصیتی که در راس سازمان ملل قرار دارد از تصمیمات خود منصرف گردد.

مدیر حوزه های علمیه با بیان این که این مسئله اثبات کرد که ابرقدرت ها تصمیمات مجامع بین المللی را کارگردانی می کنند و فقط در ظاهر عنوانی به نام سازمان ملل مطرح است، ابراز داشت: ما نمونه این مسائل را در دوران جنگ تحمیلی شاهد بودیم و برخلاف آنچه که به روشنی برای همه جهانیان نمایان بود، سازمان ملل و شورای امنیت تحت تاثیر فضای ابرقدرت ها تصمیم گیری می کردند.

دبیرکل، سازمان ملل را ضایع کرد

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله حسینی بوشهری در پایان با تاکید بر این که دبیرکل با پس گرفتن دعوت از ایران، سازمان ملل را ضایع کرد، گفت: بی تردید این مسئله موجب شد تا ملت ها و دولت ها به تصمیمات نهادهای بین المللی، اعتماد لازم را نداشته باشند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١١-١٣٩٢, ١۴:۵٧

   

پر مبحث ترین ها