سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله جوادی آملی: طلاب زود هنگام قلم بردست نگیرند

این مفسر قرآن کریم افزود: اگر کسی بگوید که فارغ التحصیل شده‌ام از اولین روز گفتن این سخن جهل او آغاز می‌شود.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: اگر نقشه جامع علمی جهانی نداشته باشیم هر کتابی که بنویسیم به صورت بافت فرسوده درآمده و تاریخ مصرف آنها بسیار کوتاه خواهد بود.

آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در پانزدهمین جشنواره کتاب سال حوزه که قبل از ظهر پنج شنبه با حضور مدیران حوزه‌های علمیه و جمعی از اساتید و محققان در موسسه آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان این که نباید سواد را در امور خلاصه کنیم و باید بدانیم در کشور، منطقه و جهان چه خبر است و چه اتفاقاتی می‌افتد، اظهار داشت: کشور به منزله آیات قرآن، منطقه صور و جهان به منزله کل کتاب قرآن است و اگر نقشه جامع علمی جهانی نداشته باشیم هر کتابی که بنویسیم به صورت بافت فرسوده در خواهد آمد.

وی عنوان کرد: مهم ترین رسالت پژوهشگران پرکردن خلا بین کتب اربعه و اصول اربعه است و بسیاری از ما می‌توانیم کار علمای گذشته را انجام دهیم و همچون آنها کتاب بنویسیم.

استاد برجسته حوزه افزود: حوزه‌های علمیه و به خصوص حوزه علمیه قم می‌تواند در هر عصری در فقه فعالیت داشته و علوم دینی را به سایر نقاط انتشار دهد.

تدریس پایین ترین درجه توان است

وی با تاکید بر این که تدریس پایین ترین درجه توان است، افزود: اگر کسی حتی در تدریس توانمند و مسلط شد باید گفت که این اول راه آن طلبه در درس خواندن است و نباید زود هنگام قلم بر دست گیرد.

آیت الله جوادی آملی با بیان این که افراد نابغه کم هستند و ابن سینا نابغه‌ای است که شاگرد و استادی نداشت، عنوان کرد: نباید کسی در اثر قدرت تالیف و نشری داشته باشد که تاریخ مصرف آن فقط یک سال بوده و قانع شدن به نوشتن مقطعی و امثال این گونه عمل کردن اتلاف وقت است.

وی یادآور شد: ایران مهد طهارت است و شهدایی که اهل نماز شب بودند کم نیستند و به یاد دارم حال و هوای جبهه را که همچون شب مشعر بود.

کسی که بگوید که فارغ التحصیل شده‌ام جهل او آغاز می‌شود

این مفسر قرآن کریم افزود: اگر کسی بگوید که فارغ التحصیل شده‌ام از اولین روز گفتن این سخن جهل او آغاز می‌شود.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان این که در تالیف و تصنیف الگوهایی وجود دارد، عنوان کرد: همانطور که در سیرت بیان شده که عصاره رساله قرآن کریم است‏، برای ما وجود قرآن از نظر علمی و عملی حجت است و ما توان درک رسول خدا(ص) را نداریم اما می‌توانیم ایشان را الگو قرار دهیم.

وی با بیان این که هنگامی که سخن می‌گوییم دارای سیره‌ای هستیم، ابراز داشت: ما همچون قرآن نمی‌توانیم بنویسیم و قرآن کتابی است که دارای محتوای وزین، قابل فهم، سنگین و آسان است و این موارد از ویژگی‌های رسمی قرآن است.

کتابی بنویسیم که شایسته حوزه علمیه باشد

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: اگر چیزی را تصدیق و یا تکذیب می‌کنیم باید بر اساس قرآن کریم باشد و انسان باید کتابی بنویسد که میزان باشد نه این که به میزان نیاز داشته باشد و کتابی بنویسیم که شایسته حوزه علمیه باشد و دیر قلم بر دست بگیریم اما چیزهای خوب بنویسیم.

وی با بیان این که قرآن کتاب زنده‌ای است که با متن زندگی ما عجین است، عنوان کرد: باید به گونه‌ای بنویسیم که سخنان ما در دل خوانندگان قرار گیرد و نه گوش آنها زیرا گوش رهگذر است.

این مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: بسیاری از رجال، فن فهرست نویسی داشته‌اند به گونه‌ای که شیخ طوسی 900 مولف و 2 هزار تألیف را معرفی کرده است و کتاب‌هایی نوشته که هنوز تاریخ مصرف آنها به اتمام نرسیده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٩٢, ١٨:٢٧

   

پر مبحث ترین ها