سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله فاضل لنکرانی: دولت امیدی را در مردم و روحانیت ایجاد کرده است

خدا حقی را بر دوش حاکم و حقی را بر مردم قرار داده است و این دو رابطه مستقیمی با یکدیگر داشته و از یکدیگر جدا نمی‌شوند؛ پس از تشکیل حکومت اسلامی نباید گفته شود ما با مردم کاری نداریم زیرا در حکومت اسلامی باید به خواسته‌های مشروع مردم و عدالت عمل شود و دین اسلام به این موارد سفارش کرده است.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: دولت با شعار خوب خود و حرکت‌هایی که داشته توانسته امیدی را در مردم و روحانیت ایجاد کند و در همه ابعاد تلاش می‌کند و علاوه بر به دست آوردن موفقیت در جنبه‌های سیاسی، توجه به حماسه اقتصادی را که مورد نظر مقام معظم رهبری است، پیگیری می‌کند.

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در مراسم ویژه آغاز جشن دهه فجر که به همت مجمع هماهنگی پیروان امام(ره) و رهبری شامگاه شنبه در مسجد طفلان مسلم منطقه نیروگاه قم برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: 12 بهمن سالروز ورود امام خمینی(ره) به کشورمان پس از 15 سال تبعید است و در اولین روز از دهه فجر دور هم جمع شده‌ایم تا اتفاقاتی که حین انقلاب در ایران رخ داده و حرکت امام خمینی(ره) و حماسه بزرگ تاریخی که به دست مردم آفریده شد را یادآوری کنیم و بدانیم پس از گذشت 35 سال از انقلاب اسلامی در چه نقطه‌ای قرار داریم و مسیر آینده را چگونه باید طی کنیم.

وی ادامه داد: یاد شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و علمای بزرگ مجاهد و آیت الله بنی فضل که در مسجد طفلان مسلم خاطرات زیادی از وی در زمان انقلاب دارید را گرامی می‌داریم.

عضو جامعه مدرسین حوزه عنوان کرد: همه ما می‌دانیم که قبل از انقلاب اسلامی رضاخان و فرزندش در ایران حکومت داشتند و آنان دست نشانده قدرت‌های استکباری بودند و حاکمان آن زمان در ایران دست نشانده یهودی‌ها و غیر مسلمانان و درواقع کفار بر ما حکومت داشتند.

وی ادامه داد: فرد به ظاهر مسلمان بر مردم حکومت می‌کرد و تمام دستورات خود را از کفار می‌گرفت و ایران تحت سیطره کفار قرار داشت.

مسلمانان نباید تحت ولایت کفار قرار بگیرند

آیت الله فاضل لنکرانی بیان کرد: یکی از دستورات تاکید شده در قرآن این است که مسلمانان هیچگاه نباید کفار و بیگانگان یهود و نصارا را سرپرست خود قرار دهند؛ زیرا مسلمان تحت ولایت خدا، رسول خدا و امیرالمومنین(ع) قرار دارد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در این زمینه اضافه کرد:‌ ای کسانی که ایمان آوردید یهود و نصارا را ولی خود قرار ندهید زیرا در این صورت شما نیز همچون آن‌ها می‌شوید و از رقه قرآن و اسلام خارج می‌شوید؛ خداوند می‌خواهد که کفار بر مسلمانان سلطنت نداشته باشند و این کوچک‌ترین قانون قرآن است و خداوند به پیروان خود عزت می‌بخشد.

وی در این باره ادامه داد: به همین دلیل است که یک زن مسمانان نمی‌تواند با یک کافر ازدواج کند اگر چه او فردی خوب و نجیب باشد اما اسلام اجازه نمی‌دهد زن مسلمان تحت ولایت یک کافر قرار بگیرد.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه 35 سال است که اسلام و قوانین آن بر مملکت حاکم است، عنوان کرد: قبل از انقلاب اسلامی کفار در ایران حکومت داشتند و ظلم‌ها و جنایت‌های زیادی را بر مردم روا داشتند و لازم است این مسئله به نسل امروز منتقل کرد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه جامعه، سرمایه‌های انسانی و منابع نباید در اختیار کفار قرار بگیرد، ادامه داد: امام خمینی(ره) این مطلب را به خوبی متوجه شده بودند و واجب دانستند تا مسلمانان را از سلطنت کفار دور کنند.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: بیشتر کشورهای اسلامی تحت سیطره کفار قرار دارند و منابع آن‌ها در اختیار خودشان نیست و آن‌ها عزت ندارند.

اسلام توجه ویژه‌ای به مردم دارد

آیت الله فاضل لنکرانی عنوان کرد: مطلب مهم این است که اسلام توجه ویژه‌ای به مردم دارد و هرکس کمترین آشنایی از دین اسلام داشته باشد به خوبی درک می‌کند که هیچ دینی حتی ادیان آسمانی گذشته یهودیت و مسیحیت همچون اسلام به مردم اهمیت نداده است.

وی با بیان اینکه خدا فضل و رحمتش برای مردم است، ابراز داشت: خداوند می‌گوید که قرآن را برای مردم فرستادم و قرآن راه رهایی انسان‌ها است و انسان با دیدن قرآن متوجه می‌شود که تا چه اندازه خدا به مردم توجه دارد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) یادآور شد: امام(ره) از آنجایی که تربیت شده مکتب قرآن و دین اسلام بود، بهتر از دیگران احساس تکلیف کردند که به داد مردم برسند زیرا عزت، حقوق و هویت مردم در آن زمان از بین می‌رفت.

امام خمینی(ره) با کمک مردم، مردم را نجات دادند

وی ابراز داشت: امام(ره) مردم را با کمک و پشتیبانی خود مردم نجات دادند و ایشان واقعا حق بزرگی بر ما و نسل آینده دارند و معلوم نبود اگر انقلاب اسلامی رخ نمی‌داد مردم از جهت دینی، اقتصادی و استقلال سیاسی در چه وضعیتی قرار داشتند.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: امام خمینی(ره) فرموده‌اند که انقلاب شکوه‌مند اسلامی دستاورد میلیون‌ها انسان ارزشمند، هزاران شهید جاوید، آسیب دیدگان و شهیدان زنده بوده و مورد امید میلیون‌ها مسلمان و مستضعف در جهان است؛ این مهم است که انقلاب اسلامی به دست مردم صورت گرفته و مردم باید آن را تا پایان حفظ کنند و پای آن بایستند.

آیت الله فاضل لنکرانی ادامه داد: انقلاب اسلامی برای همه مردم است و مختص گروه و جناح خاصی نیست و یکی از آفت‌های بزرگی که انقلاب اسلامی را تحت تاثیر خود قرار داده این است که گروهی خاص فقط خودشان را انقلابی می‌دانند و بخش بزرگی از جامعه را جدای از انقلاب دانسته و این خلاف گفته امام خمینی(ره) است زیرا امام(ره) انقلاب را حق همه مردم می‌دانستند.

وی با تاکید بر اینکه همه ما در دایره انقلاب قرار داشته و حق نداریم انقلاب را برای خود مصادره کنیم، یادآور شد: در گذشته عده‌ای قضیه مهدویت را برای خودشان مصادره می‌کردند و می‌گفتند که ما با امام زمان(عج) ارتباط داریم و کس دیگری این ارتباط را ندارد و درحال حاضر نیز افرادی این ادعا را دارند اما باید گفت که امام زمان(عج)، امام همه مردم هستند و مختص مسلمانان و گروه خاصی نمی‌باشند همانطور که پیامبر گرامی اسلام(ص)، پیامبر همگان تا روز قیامت هستند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) عنوان کرد: انقلاب اسلامی با همه اقشار مرتبط است و بر دوش همه مردم قرار دارد و امام خمینی(ره) در سخنرانی‌های خود عنوان می‌کردند که انقلاب برای همه مردم است و حتی نمی‌گفتند فقط برای آن‌هایی است که انقلاب را قبول دارند.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی منحصر به فرد خاصی نیست و کسی نمی‌تواند چاشنی دینی بزند و بگوید که بر اساس روح دینی فقط ما در مسیر انقلاب قرار داریم؛ مسیر انقلاب اسلامی مسیر ترسیم شده‌ای است که مقام معظم رهبری بر اساس آن پیش می‌رود.

منحصر کردن انقلاب به گروهی موجب آسیب می‌شود

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان کرد: کسانی که اصل جمهوری اسلامی و ولایت فقیه که عمده‌ترین ماده قانون اساسی است را قبول دارند در دایره انقلاب اسلامی قرار دارند و نباید انقلاب را منحصر کنیم زیرا در این صورت آسیب وارد می‌شود.

وی عنوان کرد: امام(ره) خدمت به مستضعفان را بالا‌ترین عبادت می‌دانند و رهبری را سراغ نداریم که همچون امام(ره) به محرومان اهمیت دهد و این مسئله از دین ما نشئت می‌گیرد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ابراز کرد: قبل از انقلاب اسلامی مردم روزبه روز فقیر‌تر می‌شدند و البته در حال حاضر نیز فقیر وجود دارد اما اگر نظام اسلامی رخ نمی‌داد معلوم نبود وضعیت فقر در کشور چگونه بود.

وی عنوان داشت: امروز قوانین با توجه به وضعیت مردم در نقاط مختلف کشور وضع می‌شود و همه مردم مورد توجه قرار دارند و به روستا‌ها و مناطق محروم رسیدگی شده است و باز هم باید به این مناطق توجه هاشود و کار تمام نشده است.

استاد حوزه علمیه افزود: دولت و حکومت اسلامی زمانی موفق است که به مردم و به خصوص محرومان توجه کند و اگر مبنای کار خود را فقط مسائل سیاسی قرار دهد موفق نخواهد بود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: دولت با شعار خوب خود و حرکت‌هایی که داشته توانسته امیدی را در مردم و روحانیت ایجاد کند و در همه ابعاد تلاش می‌کند و علاوه بر به دست آوردن موفقیت در جنبه‌های سیاسی، توجه به حماسه اقتصادی را که مورد نظر مقام معظم رهبری است، پیگیری می‌کند.

نباید از حماسه فرهنگی غفلت کرد

آیت الله فاضل لنکرانی بیان کرد: حماسه فرهنگی موضوع مسلم دائمی ما است و ما نباید از این امر مهم غفلت کنیم؛ جامعه به برکت انقلاب اسلامی به بلوغ و رشد خوبی رسیده و لازم است در زمینه حیات فرهنگی برای جوانان کاری شده و سیاست گذاری‌هایی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه حکومت و مردم رابطه متقابلی دارند، عنوان کرد: مردم باید حضور آگاهانه و نظارت دائمی بر فعالیت‌های دولت و حکومت داشته باشند و حکومت از خواسته‌های مردم مراقبت کند هنگامی که این اتفاق رخ دهد بنا به گفته امام علی(ع) مردم عزتمند می‌شوند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: با یاری شهدا و مجاهدان و ایثارگران در انقلاب اسلامی، امروز ایران تحول بزرگی در بین الملل ایجاد کرده درحالی که قبل از انقلاب مکتب شیعه و حتی نام ایران در جهان نا‌شناس بود.

ایران حضور سرنوشت سازی در بین الملل دارد

وی عنوان کرد: امروز ایران همه جا مطرح است و مهم‌ترین حوادث در سطح بین الملل از یکسو به ایران مربوط می‌شود و ایران حضور سرنوشت ساز در سطح بین الملل دارد و هنگامی که توجه می‌کنیم می‌بینیم ایران پس از 35 سال به گونه‌ای در جهان تاثیرگذار بوده که حکامان دنیا وادار شدند که بگویند با ایران چه کنیم.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: فقط 100‌ها مرکز علمی به جز مراکز سیاسی در دنیا برای از بین بردن انقلاب اسلامی در ایران تلاش می‌کنند و درصدد هستند که اهل بیت(ع) را از مردم گرفته و بین ما و دین فاصله ایجاد کنند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: امروز دشمنی با نظام اسلامی 100‌ها برابر قبل از انقلاب بیشتر شده و این می‌طلبد که وظیفه خود را برای حفظ نظام اسلامی ادا کنیم و مسلمانی نباید بگوید که پس از ایجاد انقلاب اسلامی دیگر کار ما تمام شده است.

وی ادامه داد: دشمنان در تلاش هستند تا دشمنی خود را نسبت به ایران بیشتر کرده و وحشی‌گری و تهدید نیاز به میز ندارد زیرا میز برای عقل، فکر و منطق است و کسی که دائما تهدید می‌کند خوی وحشی‌گری و دشمنی دارد و آن‌ها تصریح کرده‌اند که در پی وحشی‌گری هستند و این اعمال برای ما روشن است.

دشمن با شبیخون فرهنگی از انتشار پیام انقلاب به دنیا جلوگیری می‌کند

وی بیان کرد: دشمنان زمانی انقلاب و حکومت اسلامی را نشانه گرفته بودند و می‌خواستند آن را از بین ببرند اما موفق نشدند و بعد منتظر شدند تا مردم در صحنه‌های حساس حضور نیابند اما بازهم شکست خوردند و امروز با استحاله و شبیخون فرهنگی در پی این هستند که پیام انقلاب اسلامی از ایران به کشورهای اروپایی منتقل نشود و همه همت خود را بر این مسئله معطوف کرده‌اند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) عنوان کرد: ما برای مقابله با توطئه‌های دشمن باید قدر انقلاب اسلامی را بدانیم و همانطور که امام خمینی(ره) بیان کرده‌اند تا پایان ایستادگی کنیم و این تکلیف دائمی همگان است.

وی افزود: فقط دین اسلام رابطه مردم و حکومت را به زیبایی ترسیم کرده است و تمام مکاتب دیگر و احزاب به مردم توجه کمی دارند و زمانی که به قدرت می‌رسند به منافع دنیوی خود می‌اندیشند و برای رسیدن به اهداف خود از مردم استفاده می‌کنند.

باید به خواسته‌های مشروع مردم عمل شود

استاد حوزه علمیه با اشاره به خطبه 216 نهج البلاغه ابراز داشت: خدا حقی را بر دوش حاکم و حقی را بر مردم قرار داده است و این دو رابطه مستقیمی با یکدیگر داشته و از یکدیگر جدا نمی‌شوند؛ پس از تشکیل حکومت اسلامی نباید گفته شود ما با مردم کاری نداریم زیرا در حکومت اسلامی باید به خواسته‌های مشروع مردم و عدالت عمل شود و دین اسلام به این موارد سفارش کرده است.

وی ادامه داد: هیچ مکتبی این گونه روابط ترسیم نکرده است و دفاع از حکومت اسلامی بر ما و نسل آینده اثر دارد و عزت دین اسلام در آن است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ابراز کرد: اگر مردم بخواهند اصلاح و متدین شوند و در پی تجمل گرایی و دنیا طلبی نباشند ابتدا باید مسئولان اصلاح شده و به سوی تجمل گرایی نروند و زمانی مسئولان اصلاح می‌شوند که مردم بر فعالیت آن‌ها نظارت دقیق داشته باشند.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) فرموده‌اند که اگر مسئولی به کمترین انحراف از اسلام پیش رفت مردم نباید آرام بنشینند و این سخن در کلام امیرالمونین(ع) بیان شده است.

استاد حوزه علمیه ابراز کرد: هنگامی که مردم ومسئولان اصلاح شوند حق پیروز می‌شود و پس از آن کفار و دشمنان از تصرف و دخالت خود قطع طمع کرده و مایوس می‌شوند اما اگر مردم و یا مسئولان اصلاح نشوند این طمع دشمن وجود خواهد داشت.

روش اسلام ایجاد اختلاف و تهمت نیست

وی یادآور شد: اهداف مقدس امام خمینی(ره) باید پیش روی مردم و مسئولان باشد و وصیت نامه امام(ره) فقط برای مسئولان نیست؛ لازم است از ایجاد اختلاف و تهمت زدن و از صحنه خارج شدن دوری کرد زیرا روش اسلام این گونه نیست.

آیت الله فاضل لنکرانی در ادامه با بیان اینکه امروز ضروری‌ترین نیاز جامعه ما وحدت مسلمانان و اقشار مختلف است، اظهار کرد: دشمن از راه اختلاف می‌تواند نفوذ کند و صف شکنی کند و برای همین است که مقام معظم رهبری بیان کرده‌اند که اختلاف نظر‌ها و انتقاد باید وجود داشته باشد اما نباید به تخریب منجر شود.

انقلاب اسلامی باید با حفظ وحدت و استقامت رعیت پیش رود

وی افزود: ما به عنوان پیرو انقلاب اسلامی بیان می‌کنیم که خط مشی صحیح دینی این است که انقلاب اسلامی باید با حفظ وحدت و استقامت رعیت پیش رود و توطئه‌های دشمن و فرمایش مقام معظم رهبری که برای جامعه مسلمانان ترسیم می‌کنند را پیگیری کرده و مورد هدف خود قرار دهیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه عنوان کرد: یاد شهدای روحانیت و شهدای منطقه نیروگاه قم را گرامی می‌داریم و امیدواریم تقوا و معنویت بیشتری در پرتوی خداوند داشته و توفیق داشته باشیم که از انقلاب اسلامی حفظ و دفاع کرده و خداوند انقلاب اسلامی را از گزند‌ها محفوظ بدارد.

وی در پایان عنوان کرد: امید است امام زمان(عج) از ما خشنود باشند، گرفتاری‌های مناطق محروم رفع و خدمات مقام معظم رهبری و مسئولان حفظ شود و شهدای انقلاب اسلامی با شهدای عاشورا محشور شوند.

گفتنی است این مراسم با قرائت قرآن کریم و مدیحه سرایی مداح اهل بیت‌(ع) آغاز شد و در پایان از پدر شهیدان گلستانی، برادر شهید حسین و رجبعلی تاری و فرزند شهید رجبعلی تاری تقدیر شد.

همچنین به سه نفر از نمازگزاران به قید قرعه جوایزی اهدا شد.

لازم است ذکر شود اولین روز از مراسم ویژه آغاز جشن دهه فجر پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد طفلان مسلم برگزار شد و گرامیداشت دومین روز از دهه فجر در مسجد سید معصوم برگزار خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩٢, ١۵:۵٩

   

پر مبحث ترین ها