سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی:

تمام برنامه‌های رسانه ملی باید مطابق با آموزه‌های اسلامی باشد

باید توجه داشت به صورت خزنده به سمت فرهنگ غربی کشانده نشویم که برای جذب شنونده و بیننده بیشتر برنامه‌های ناسالم تولید کنیم، من همیشه بیم این نکته را دارم؛ از این رو نباید از حرکت‌های خزنده مخرّب غفلت کرد.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه باید توجه داشت به صورت خزنده به سمت فرهنگ غربی کشانده نشویم، گفت: رسانه ملی باید در تمام برنامه‌های خود به صورت هدفدار حرکت کند، حتی طنز، انیمیشن و برنامه‌های کودک و سرگرمی باید هدفدار و مطابق با آموزه‌های اسلامی باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار فرماندهان بسیج سازمان صدا و سیما، با تبریک دهه مبارک فجر، مجموعه تعلیمات اسلام را منحصر در سه حوزه اصول و عقاید، فروع احکام اسلامی و مسائل اخلاقی دانست.

وی با بیان این که همه ما مسئولیت داریم در سه حوزه مذکور نقش آفرین باشیم و برای حفظ اصول، فروع و اخلاق اسلامی تلاش کنیم، یادآور شد: در برابر کسی که حکم را نمی‌داند ما وظیفه ارشاد جاهل را عهده دار هستیم، در برابر فرد غافل نیز باید او را متنبّه کنیم، وظیفه دیگر نیز امر به معروف و نهی از منکر است که بر عهده تمام مسلمانان گذاشته شده است.

استاد برجسته حوزه با تأکید بر این که باید از ابزارهای روز برای پیشبرد اهداف به درستی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه رسانه ملی در سالیان اخیر توسعه بسیار خوبی پیدا کرده است، منتهی به همان اندازه که آثار آن گسترده و وسیع است، آسیب های آن نیز به همان اندازه سنگین است.

وی اضافه کرد: اگر غفلت شود ممکن است خدای نکرده آسیب‌های زیادی ایجاد شود، اصولاً فلسفه تشکیل سازمان بسیج برای پیشگیری از این نوع آسیب‌ها است و باید قبل از وقوع آسیب‌ها به فکر پیشگیری باشیم.

برنامه‌های رسانه ملی بدون عیب نیست
آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که شما باید نظارت کاملی بر تمام برنامه‌ها داشته باشید، گفت: هیچکس نمی‌تواند ادعا کند تمام برنامه های رسانه ملی بدون عیب است، حتی رئیس رسانه ملی نیز چنین ادعایی ندارد؛ از این رو باید سعی کرد مشکلات را به حداقل رساند و در گام بعدی از بین برد.

وی با تأکید بر این که اگر شما نظارت دقیق داشته باشید بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، ابراز داشت: گاهی افرادی ممکن است در صدا و سیما بیایند که برای جذب مخاطب بیشتر بخواهند فرهنگ غرب را در رسانه ملی حاکم کنند.

این مفسر قرآن کریم تأکید کرد: باید توجه داشت به صورت خزنده به سمت فرهنگ غربی کشانده نشویم که برای جذب شنونده و بیننده بیشتر برنامه‌های ناسالم تولید کنیم، من همیشه بیم این نکته را دارم؛ از این رو نباید از حرکت‌های خزنده مخرّب غفلت کرد.

برنامه‌های کودک و سرگرمی باید مطابق با آموزه‌های اسلامی باشد
این مرجع تقلید شیعیان، جذب مشتری و مخاطب به هر قیمت را فرهنگی غربی دانست و تصریح کرد: رسانه ملی باید در تمام برنامه‌های خود به صورت هدفدار حرکت کند، حتی طنز، انیمیشن و برنامه‌های کودک و سرگرمی باید هدفدار و مطابق با آموزه‌های اسلامی باشد و در تمامی این برنامه‌ها می‌توان مبانی دینی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم تبیین کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر حفظ اصول و رعایت خطوط قرمز در کشور، گفت: بعد از روی کارآمدن آقای روحانی که فرد معتدلی است، در حاشیه گاهی برخی وانمود می کنند که می شود هر کاری کرد، هر حرفی را زد، من دیدم امروز در روزنامه نوشته بودند که کتبی که ممنوع الطبع بود راه آن باز شده است.

آزادی خط قرمز و چارچوب دارد
استاد برجسته حوزه ابراز داشت: اگر واقعا کتاب و اثری به دلیل منطقی انتشار آن ممنوع بوده من نمی‌دانم یعنی چه که راه آن باز شده است؟ آزادی در اسلام یک اصل است، اما آزادی ما غیر از آزادی غربی است؛ آزادی ما خط قرمز و چارچوب دارد، مبادا صدا و سیما و رسانه ها و مطبوعات تصور کنند می توانند خطوط قرمز را بشکنند.

وی افزود: اگر خط قرمزها شکسته شود، اصل انقلاب و کشور به خطر می‌افتد، من بارها به مسئولان گفته ام اگر جمعیت بسیجی و جوانان مذهبی را از دست بدهیم پشتوانه انقلاب و کشور را از دست خواهیم داد.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: انقلاب اسلامی را مذهبی‌ها به پیروزی رساندند و حفظ کردند، اگر خط قرمزها را بشکنیم، پشتوانه انقلاب را از دست داده‌ایم، این نکته را باید بیان کرد، باید اعتقادات مذهبی و بسیج که پشتوانه اصلی ما هستند را حفظ کنیم.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١١-١٣٩٢, ١١:١۵

   

پر مبحث ترین ها