سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله اعرافی:

آیت الله مکارم شیرازی افتخار حوزه است

وی با بیان اینکه محصولات علمی آیت الله مکارم از 200 اثر هم تجاوز می‌کند و ایشان جزء افتخارات حوزه است، گفت: برخورداری از ادبیات فاخر از جمله ویژگی‌های این مرجع تقلید و مفسر قرآن است و حوزه یا چهره‌هایی مانند ایشان پیشگام تحول در ادبیات دینی هستند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به جامعیت علمی آیت الله مکارم شیرازی گفت: آیت الله مکارم، افتخار حوزه و برای همه الگو است.

آیت الله علیرضا اعرافی شامگاه چهارشنبه در مراسم اختتامیه المپیاد قرآن و حدیث جامعه المصطفی با تجلیل از آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: ایشان جامعیت علمی دارد و در همه شاخه‌های قرآنی و حوزوی دارای اثر هستند.

وی با بیان اینکه درست است که همه تخصص‌ها لازم و مهم است اما افراد معدودی می‌توانند به قلمروهای بلند برسند، افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری، مراجع تقلید عمدتا قله‌های بلند علمی هستند؛ ایشان هم از اطلاعات به روز علمی، اجتماعی و سیاسی و متناسب با زمانه برخوردار است و مصداق این سخن محسوب می‌شود.

به روز بودن آثار مکارم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تلاش علمی و محصولات فکری آیت الله مکارم، ناظر به زمانه و پرسش‌های عصر و نوشونده بوده است توجه به نسل جوان تحصیل‌کرده و تربیت شاگردان متعدد را از دیگر برکات علمی ایشان برشمرد و تاکید کرد: آیت الله مکارم شیرازی جزء تاریخ حوزه و سازنده حوزه است و نماد آن درس پررونق ایشان است.

وی با بیان اینکه محصولات علمی آیت الله مکارم از 200 اثر هم تجاوز می‌کند و ایشان جزء افتخارات حوزه است، گفت: برخورداری از ادبیات فاخر از جمله ویژگی‌های این مرجع تقلید و مفسر قرآن است و حوزه یا چهره‌هایی مانند ایشان پیشگام تحول در ادبیات دینی هستند.

آیت الله اعرافی، تنوع آثار و نگاه رسانه‌ای را از دیگر ویژگی‌های این استاد حوزه دانست و اضافه کرد: این ویژگی‌ها در این شخصیت از دوران جوانی همواره نمایان بوده و آیت الله مکارم بنیانگذار مجله مکتب اسلام بودند و حمایت از شبکه‌های علمی و دینی و رسانه‌های جمعی جهانی را دارند.

مواضع روشن سیاسی

وی رویکرد سیاسی، انقلابی و نقش موثر ایشان در انقلاب، هماهنگی با اندیشه امام و انقلاب را از دیگر ویژگی‌های آیت الله مکارم برشمرد و اظهار داشت: ایشان دارای مواضع روشن و اعلام شده سیاسی است همچنین انتشار آثار وی به زبان‌های گوناگون و داشتن رویکرد تطبیقی و مقارن جزء خصوصیات این استاد برجسته است.

عضو جامعه مدرسین حوزه، با بیان اینکه آیت الله مکارم از مدافعان حریم ولایت و معارف اهل بیت(ع) هستند، تصریح کرد: ایشان در عین دفاع از مکتب اهل بیت(ع) با نگاه تعامل سازنده با جهان اسلام و رویکرد مقارن گام بر می‌دارند؛ وی عالم حاضر در صحنه و ناظر به وقایع و دارای شم و توان در مدیریت هستند.

وی مجموعه خصلت‌های اخلاقی مانند فروتنی، تواضع و نظم بسیار ستودنی و پشتکار را از دیگر خصوصیات این مفسر قرآن دانست و گفت: ایشان در حوزه قرآن خدمات بزرگی کرده که تکثر آثار و جامعیت آن و دارا بودن بیش از 50 اثر که بسیاری ترجمه شده و تفسیر و پیام قرآن مهمترین آن است گواه این مطلب است.

آیت الله اعرافی، با ستایش روش اجتهادی و جامعیت تفسیری آیت الله مکارم تاکید کرد: جمع میان عمق و جذابیت در کارهای تفسیری، توجه به سطوح مخاطبان و نیازهای طبقات گوناگون و نوشتن تفسیر موضوعی و ترتیبی، تطبیق معارف قرآن و ربط دادن آن به زندگی بدون افتادن در دام تفسیر به رأی و توجه به منابع و متون متعدد از ویژگی‌های ایشان و اثار وی به حساب می‌آید.

وی اضافه کرد: کار گروهی و پرورش شاگردان از جمله مشی‌های علمی و شخصیتی ایشان است و بر همین منوال علاوه بر تفسیر نمونه، کل نهج البلاغه را هم تدوین کرده‌اند.

قرآن محور وحدت جامعه است

رئیس جامعه المصطفی العالمیه، با بیان اینکه آیت الله مکارم برای طلاب الگو و برای جامعه می‌تواند الهام بخش باشد به جشنواره قرآنی المصطفی اشاره و عنوان کرد: این جشنواره قرآنی چند پیام دارد که جهان اسلام بداند که جامعه المصطفی به قرآن اهتمام والا دارد و ما به عنوان محور وحدت و مشعل هدایت بشر به این کتاب عشق می‌ورزیم و قرآن جایگاه رفیعی دارد.

وی با بیان اینکه تبلیغات مسمومی که تکفیری‌ها می‌کنند نادرست است، گفت: برخلاف عقیده آنان قرآن ما قرآن امت اسلام است و قم، حوزه و جامعه المصطفی پرچمدار احیای قرآن هستند.

آیت الله اعرافی با اشاره به دیگر پیام این جشنواره ادامه داد: دیگر پیام آن لزوم بازگشت به قرآن و احیای آن است و باید منشور قرآنی که در جامعه مورد تاکید است برای سبک زندگی قرآنی تدوین شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: این جشنواره قرآن را در متن زندگی دنبال می‌کند و سبک زندگی قرآنی که شعار این دوره است گواه این موضوع می‌باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩٢, ١٢:۵١

   

پر مبحث ترین ها