سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زمینه اجتهاد بانوان باید فراهم شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید زمینه تحصیل بانوان را در علوم حوزوی تا درجه اجتهاد فراهم کنیم .
به گزارش ایرنا به نقل از مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران حاکیست، حجت الاسلام و المسلمینˈ سیداحمد حسینی خراسانیˈ روز چهارشنبه این سخنان را در جریان دیدار جمعی از مسوولان حوزه های علمیه خواهران که در محل دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام شده بیان کرده است .
وی خواستار فراهم شدن زمینه تحصیل علم و رشد و ترقی دینی بانوان مانند آقایان شده و افزوده است: باید ده ها خانم برخوردار از قوه اجتهاد و فقاهت داشته باشیم.
وی ادامه داد: اگر در تصدی بانوان در برخی مناصب، مباحثی مطرح است، در نیل آنان به درجه اجتهاد هیچ ایرادی مطرح نیست و بلکه این کار بسیار مطلوب است.

حسینی خراسانی با اشاره به آثار و برکات حوزه های علمیه خواهران گفت: امام راحل حمایت ویژه ای از این حوزه های علمیه داشتند و رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان پدیده مبارک یاد کردند.
وی افزود: هرجا بانوان طلبه حضور دارند و فعال هستند، آثار وجود آنها در عرصه های فرهنگی از جمله حجاب کاملا محسوس و تبلیغ آنها در میان بانوان و کودکان بسیار موثر است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اقبال چشمگیری در جامعه زنان نسبت به حوزه علمیه مشاهده می شود، گفت: آثار فاخری که بانوان طلبه در حوزه های مختلف خلق کرده اند در مجامع علمی قابل ارائه و دفاع هستند.

وی اضافه کرد: فارغ از هر گونه تعصب، بانوان در عرصه رقابت علمی و آموزشی نسبت به آقایان جدی تر هستند.
حسینی خراسانی با بیان اینکه پیشینه حوزه های علمیه خواهران به زمان مرجعیت علمی امیرالمومنین علی(ع) باز می گردد، ادامه داد: در آن زمان مرجعیت علمی حضرت زهرا(س) و پس از آن نیز مرجعیت علمی حضرت زینب(س) مطرح بوده است.

وی با اشاره به اینکه خانواده فقهای به نام شیعه مانند سیدابن طاووس به فراگیری علوم دینی توجه داشته اند، اظهار داشت: رویه رایج در تاریخ اسلام برگرفته از آموزه های دینی و قرآنی است چنان که بر اساس روایات، در ارزش های انسانی تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد و علم آموزی از ارزش های انسانی است.
در این دیدار مسوولان مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران به تشریح وضعیت حوزه های علمیه خواهران و دستاوردهای این حوزه های علمیه پرداختند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١١-١٣٩٢, ١٣:۴٧

   

پر مبحث ترین ها