سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله جوادی آملی: بدون عقلانیت، صلح جهانی محقق نمی شود

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٢, ١٠:٣۴    نسخه چاپی    
جریان صلح و عدالت با عناصر سه گانه ای آمیخته است که تا آن عناصر مشخص نشود معنای صلح و عدل مشخص نخواهد بود.
آیت الله ˈعبدالله جوادی آملیˈ از مراجع تقلید گفت: تا عقلانیت در جهان رشد نکند صلح جهانی نیز محقق نمی شود.
به گزارش عصر سه شنبه ایرنا، به نقل از بنیاد بین المللی علوم وحیانی اِسرا ، وی در دیدار با استادان دانشگاه EMU آمریکا و مسوولان موسسه NNC کانادا در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اِسرا قم افزود: عقل خود می گوید نیازمند وحی است و تا عقل نباشد، خطر شروع جنگ جهانی سوم نیز وجود دارد.
وی با آرزوی قبولی فعالیتهای بشر دوستانه و صلح طلبانه همه موسسه ها و افراد فعال در این زمینه به درگاه الهی اظهار کرد: جریان صلح و عدالت با عناصر سه گانه ای آمیخته است که تا آن عناصر مشخص نشود معنای صلح و عدل مشخص نخواهد بود.

وی بااشاره به این که جریان اخلاق، حقوق، فقه و قانون بطور حتم دربردارنده سه عنصرˈمواد، مبانی و منبعˈ است، عدالت، شرافت، آزادی و کرامت را از مهمترین مبانی وضع مواد قانونی دانست.
وی در باره عنصر مبانی گفت: مهمترین و کلیدی ترین مبنا در میان مبانی، عدالت است که سایر مبانی باید در دامان آن پرورانده شود و معنای عدل هم این است که هر چیزی را در جای خود قرار دهیم و تا اینجا هیچ اختلافی بین ادیان و افراد نیست.

آیت الله جوادی آملی، وحی و اهل بیت(ع) را تنها منابع راستین بشری معرفی کرد و گفت: اینکه جای افراد و جای اشیا کجاست را تنها خدایی که اشخاص و اشیا را آفریده است، می داند و اینجاست که بسیاری از کشورها از عنصر سوم یعنی منبع راستین بشر که همان وحی و اهل بیت است، غافل اند.

وی اظهار کرد: استکبار و صهیونیسم این منبع را باور ندارند و چون این منبع را قبول ندارند، هر روز عدل و صلح را به میل و در راستای منافع خود تفسیر و معنا می کنند، از اینرو گاهی از روی منفعت خود، گزینه نظامی را روی میز مذاکره قرار می دهند و گاهی یک گروه مبارز و ظلم ستیز مانند حزب الله را تروریست معرفی می کنند.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به نقش مهم رشد عقلانیت در تحقق صلح جهانی اظهار کرد: عدل و صلح که واژه های شیرینی هستند با عاطفه، رهبری نمی شوند بلکه رسیدن به صلح به رهبری عقل نیاز دارد.

وی در توصیه ای به استادان و فرهیختگان غربی و آمریکایی گفت:این برادران بکوشند فرهنگ عقلانیت را احیا کنند چراکه همه انبیای الهی(ع) از جمله حضرت موسی و عیسی(ع) حرفشان همین است و اگر مانند حضرت مسیح و حضرت مریم (س) بیندیشید، می توانید صلح را تبدیل به یک فرهنگ عقلانی کنید.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٢, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها