سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله صافی گلپایگانی: استقلال حوزه هميشه بايد محفوظ باشد

بايد به دنبال حوزه با همان كيفيتي كه علماي بزرگ ما بر آن بودند باشيم و طوري نشود كه مسير و راهمان تغيير كند، بافت قديمي حوزه‌ها بايد محفوظ بماند و روش و سيره علماء بزرگوار، الگو و روش و سيره ما باشد.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه استقلال حوزه هميشه بايد محفوظ باشد و هيچ قانوني نبايد آن را خدشه دار كند، گفت: بايد مراقب بود از كارها و برنامه‌هايي كه به استقلال در حوزه ضربه مي‌زند جلوگيري شود.

اعضاي شوراي مركزي اساتيد سطوح عالي و خارج حوزه با آيت الله العظمي لطف الله صافي گلپايگاني دیدار کردند.

در ابتداي اين ديدار، برخي از اساتيد حاضر در جلسه، گزارشي از برنامه ها و طرح هاي آتي اين شورا ارائه دادند.

این استاد برجسته حوزه گفت: اميدوارم همه بتوانيم در اين دوره و زماني كه قرار گرفته‌ايم طوري عمل كنيم كه اسباب افتخار دين و مكتب و پيشرفت مقاصد ديني فراهم شود.

وی با اشاره به برخي برنامه هاي مطرح شده در اين جلسه بيان كرد: برنامه‌ها بايد طوري اجرا شود كه تمام اساتيد حوزه بتوانند فعاليت كنند و فضا براي همه مدرسين كه مي‌خواهند همكاري کنند باز باشد.

آيت الله صافي در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به لزوم حفظ استقلال حوزه افزود: يكي از نكات مهم اين است كه در تمامي برنامه ها، استقلالي كه حوزه داشته و دارد حفظ شود و اگر كسي در اين مسير خدمتي بكند، ما هم از آنها حمايت مي كنيم.

وی اهتمام به حفظ مسير سلف حوزه را لازمه كار در مسير پيشرفت دانست و اظهار داشت: بايد به دنبال حوزه با همان كيفيتي كه علماي بزرگ ما بر آن بودند باشيم و طوري نشود كه مسير و راهمان تغيير كند، بافت قديمي حوزه‌ها بايد محفوظ بماند و روش و سيره علماء بزرگوار، الگو و روش و سيره ما باشد.

این مرجع تقلید شیعیان يكي از نشانه‌هاي استقلال در حوزه‌ها را حضور از كشورها و مليت‌هاي مختلف در آن دانست و اضافه كرد: در حوزه و مرجعيت، ملّيّت و مملكت خاصي مطرح نيست. حوزه از قديم اين طور نبوده كه فقط ايراني يا عرب باشند، بلكه از كشورهاي مختلف مانند ايران، عراق، افغانستان و ... مجتهد و مرجع تقليد داشته‌اند و دارند؛ و اكنون هم بايد مراقب بود از كارها و برنامه‌هايي كه به استقلال در حوزه ضربه مي‌زند جلوگيري شود.

وی با اشاره به اينكه صاحب اصلي حوزه‌ها حضرت ولي عصر (ع) هستند، گفت: در تمام اهداف و سياست‌هايي كه براي فعاليت‌ها در نظر مي‌گيريد، رضايت و خشنودي وجود مبارك حضرت ولي عصر (عج) را در نظر بگيريد و براي خاطر مبارك ايشان گام برداريد.

آيت الله صافي در پايان اين ديدار گفت: من هم نسبت به آقايان محترم اعتماد دارم و مورد تأييد مي‌باشند و از خداوند متعال توفيق خدمت به دين و حوزه‌هاي علميه را براي شما مسألت مي‌نمايم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩٢, ١٧:١۴

   

پر مبحث ترین ها