سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله نوری‌همدانی: پرداخت یارانه‌ها به درستی مدیریت شود

وی اظهار داشت: پرداخت یارانه صدقه نیست، بلکه بیت المال است که باید با نظر ولی فقیه بین نیازمندان تقسیم شود و در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف گردد.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان این که یارانه‌ها باید به درستی مدیریت شود، گفت: پرداخت یارانه صدقه نیست، بلکه بیت المال است که باید با نظر ولی فقیه بین نیازمندان تقسیم شود و در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف شود.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی صبح چهارشنبه در پایان درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به مسئله یارانه‌ها اظهار داشت: یارانه از بیت المال حساب می‌شود، لذا برای همه ملت بوده و باید به درستی مدیریت شود.

یارانه صدقه نیست

وی اظهار داشت: پرداخت یارانه صدقه نیست، بلکه بیت المال است که باید با نظر ولی فقیه بین نیازمندان تقسیم شود و در راه اشتغال زایی و تولیدات مصرف گردد.

جای خالی مباحث روز در کتاب ها

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم ابراز کرد: مالیات و اراضی مفتوح العنوه، بیت المال است، معتقد هستم، باید تحولی در درس ها و کتاب ها ایجاد ایجاد شود و بحث های روز در آنها نیست، لذا تحولی در درس های حوزه باید به وجود بیاید.

وی تصریح کرد: سطح جواهر را نباید پایین آورد؛ ولی زمینه های بحث در مورد انرژی هسته ای و حکومت اسلامی می باشد؛ این مباحث صد ها سال است که در حوزه مرسوم بوده است.

اقتصاد یکی از مسائل مهم جامعه جهانی است

آیت الله نوری همدانی بیان داشت: مباحث و تحول حوزه ها اقتضا می کند که سبک ارائه دروس عوض شود، اقتصاد یکی از مسائل مهم جامعه جهانی است.

وی اظهار داشت: دین مبین اسلام پاسخگوی همه نیازها است؛ از جمله این که ربا را حرام کرده است چون تبعات اقتصادی بسیار خطرناکی دارد.

نیازهای جامعه در اولویت باشند

این مرجع تقلید با تاکید بر اولویت قراردادن نیازهای اقتصادی جامعه اظهار داشت: وارد کردن وسایل آرایش در درجه دهم قرار دارد. احتیاج ها را باید تقسیم بندی کرد، اینها اتلاف و بی خود است.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن ابراز کرد: چندین نوع روایت نیز وجود دارد؛ که بیان می کنند، اموال در دست کسانی باشند که یا امام معصوم(ع) یا ولی فقیه بوده باشد.

این استادخارج فقه حوزه علمیه با بیان این که بیت المال باید برای کمک به مردم هزینه شود گفت: دولت نیز باید سعی کند به وعده های خود وفا کند و با درجه بندی احتیاج ها به مهمترین نیازهای جامعه کمک کند.

آیت الله نوری همدانی بیان داشت: قواعد و سبک به حقوق بشر و محیط زیست و ولایت فقیه و حکومت اسلامی ارائه شود تا مردم دنیا نظر اسلام را بدانند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠١-١٣٩٣, ١۶:٠۶

   

پر مبحث ترین ها