سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله نوری همدانی

باید فکری به حال وضعیت بانک‌ها کرد

من معتقدم دولت فعلی برای ارزان کردن بسیار فعالیت می کند اما درباره بانک ها هیچ صحبتی نمی شود و خوب است که دراین باره نیز برنامه ای ارائه شود و تمام بانکداران دور هم جمع شوند و درباره مشکلات بانک سخن گفته شود تا مشکلات مردم رفع شود.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با تاکید بر این که باید فکری به حال وضعیت بانک‌ها کرد، گفت: اگر بانک‌ها به پول مردم سودی ندهند و پول را در راه چرخه تولید هزینه کنند کشور بسیار پیشرفت می‌کند.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی قبل از ظهر دوشنبه در دیدار مدیر عامل بانک رسالت کشور که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: اگر بانک‌ها به پول مردم سودی ندهند و پول را در راه چرخه تولید هزینه کنند کشور بسیار پیشرفت می‌کند زیرا پول مردم را جلب کردن و به آنها سود دادن موجب می‌شود از کار تولید بازماند و باید برای این کار فکری کرد.

وی درخصوص چگونگی گردش پول در کشور بیان داشت: برای این کار باید به بعد فقهی، اجتماعی و اقتصادی آن توجه شود، بانک‌ها قدرت مهمی در اختیار دارند که اگر با فکر، فرهنگ و برنامه صحیح قدم بردارند، مملکت بسیار پیشرفت می‌کند و به تحریم نیز مربوط نیست.

استاد برجسته حوزه ادامه داد: اگر این گونه در بانک عمل شود تولیدات کشاورزی و صنعتی بیشتر می‌شود.

وی با بیان این که کار بانک‌ها نباید تجاری باشد، ابراز کرد: بانک وسیله‌ای برای جلب پول مردم است و باید در راه صحیح از آن استفاده شود تا نعمت‌ها افزایش یافته، بی کاری کاهش یابد و محرومیت از بین برود و در این صورت کار ما خدایی خواهد بود.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر این که باید به وسیله بانک مشکل مردم رفع شود، افزود: اسلام می خواهد که هدف، خدمت به مردم باشد و به مردم کمک شود.

وی با بیان این که اقتصاد ما با اقتصاد غرب متفاوت است‏، یادآور شد: در اروپا 99 درصد مردم در برابر یک درصد سرمایه دار ناله می کنند و با قوانینی که وضع می کنند از مردم سود بیشتری می گیرند و با مشکل اقتصادی مواجه هستند.

ربا اشد حرام است

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: ربا بسیار خطرناک است و در قرآن کریم اشد حرام عنوان شده و پلیدترین کسب‌ها می‌باشد زیرا رباخوار روز به روز ثروتمندتر و ربادهنده روز به روز پریشان تر و فقیرتر می شود.

این مرجع تقلید شیعیان افزود: در قرآن کریم آمده است که تحت سلطه سلطه گران بودن و ربا دو گناه بسیار بزرگ و اشد حرام است که باید از آن دوری کرد.

گرفتن دیرکرد حرام است

وی درخصوص گرفتن دیرکرد افزود: پول گرفتن برای تاخیر حرام است.

آیت الله نوری همدانی بیان داشت: من معتقدم دولت فعلی برای ارزان کردن بسیار فعالیت می کند اما درباره بانک ها هیچ صحبتی نمی شود و خوب است که دراین باره نیز برنامه ای ارائه شود و تمام بانکداران دور هم جمع شوند و درباره مشکلات بانک سخن گفته شود تا مشکلات مردم رفع شود.

وی افزود: خوب است بانکداران به امکانات از دیدگاه خدمت نگاه کنند و پول های خود را روی هم گذاشته و در کشاورزی و صنعت از آن استفاده کنند نه در راه تجاری.

لزوم نظارت بر قیمت اجناس

وی همچنین افزود: در اروپا کارشناسان بر اجناس قیمت می‌گذارند اما در کشور ما قیمت دل بخواهی است، باید بر قیمت اجناس نظارت و اشراف داشت تا هرکس خودش قیمتی قرار ندهد.

وی با بیان این که دین مقدس اسلام در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اجتماعی برنامه دارد، افزود: بعد اقتصادی بسیار مهم است و خداوند می خواهد که مال در گردش باشد و راکت نباشد و کسانی که مال و ثروت خود را انباشته می کنند را به عذاب سخت و دردناکی بشارت داده است.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: مال و سکه های کسانی که در دنیا انباشته می کردند روزی در آتش جهنم گداخته می شود و بر پیشانی آن ها قرار می دهند و به آن ها گفته می‌شود که این پول هایی است که در دنیا ذخیره می کردید.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان این که فهمیدن کل قرآن کریم وظیفه ما است، عنوان کرد: در روز قیامت اعمال ما متجسم می شوند و با چهره دیگری خود را نشان می دهند، اعمال خوب با چهره نیکو و اعمال بد با چهره زشت نمایان می شوند.

وی با بیان این که روز به روز علم پیشرفت می کند و راه تصدیق معاد راحت‌تر می‌شود، افزود: پیشرفت علم انسان را به فهمیدن مسائل دینی آشنا تر می‌کند و هنگامی که امام زمان(عج) ظهور می کند و در یک نقطه سخن می گویند در شرق و غرب مردم متوجه بیانات ایشان می شوند.

گفتنی است در ابتدای این دیدار مدیر عامل بانک رسالت، محمدحسین حسین زاده به ایراد سخن پرداخت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠١-١٣٩٣, ١٧:٠٧

   

پر مبحث ترین ها