سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله موسوی اردبیلی: صلح در جهان، موانع فراوان دارد

این مرجع تقلید با اشاره به تاکیدات فراوان دین اسلام بر مساله صلح و همزیستی مسالمت آمیز گفت: در اسلام بیش از دیگر ادیان ابراهیمی به مساله صلح و ارتباطات انسانها توجه شده است به گونه ای که می توان گفت اساس اسلام بر صلح و دوستی و ترقی انسانهاست.
یکی از مراجع تقلید گفت: برغم تلاشهایی که برای برقراری صلح در سطح جهان انجام می شود اما همچنان موانع فراوانی بر سر راه آن وجود دارد.

به گزارش ایرنا، آیت الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی سه شنبه شب در دیدار رییس و جمعی از اعضای موسسه مطالعات صلح نروژ با وی، افزود: این که می بینیم شما بدنبال صلح و آرامش در جهان هستید، جای بسی خوشحالی است.

وی افزود: هرچند شما در راه برقراری صلح در جهان تلاش فراوان کرده اید اما موانع زیادی بر سر این امر وجود دارد که ابتدا باید آن را برطرف کرد و با فعالیت بیشتر، گامهای اساسی تری در این مسیر برداشت.

این مرجع تقلید با اشاره به تاکیدات فراوان دین اسلام بر مساله صلح و همزیستی مسالمت آمیز گفت: در اسلام بیش از دیگر ادیان ابراهیمی به مساله صلح و ارتباطات انسانها توجه شده است به گونه ای که می توان گفت اساس اسلام بر صلح و دوستی و ترقی انسانهاست.

آیت الله موسوی اردبیلی با اشاره به مساله فلسطین و بحران خاورمیانه گفت: امروز می بینیم که بخاطر شرارت گروهی اندک، آرامش در این سرزمین وجود ندارد به شکلی که ساکنان آن دیار از حداقل‎های آرامش برخوردار نیستند.

این مرجع تقلید خطاب به اعضای موسسه مطالعات صلح نروژ گفت: برای شما که تمام امکانات خود را صرف صلح و آرامش در جهان و فلسطین معطوف داشته اید، دعا می کنم و موفقیت شما را از خداوند بزرگ خواستارم.

ˈکریستین برگ هارپ ویکنˈ رییس موسسه نروژی نیز در این دیدار گفت: موسسه صلح نروژ حدود 10 سالی است که برنامه های خود را در زمینه صلح با نگاه ادیان ابراهیمی بخصوص اسلام و مکتب شیعه دنبال می کند.

وی گفت: علمای اسلام بخصوص شیعه، اشراف کامل بر نظرات و فلسفه غرب دارند و نظراتی را در این باره بیان می دارند که قابل توجه است.

این فعال صلح نروژی گفت: در دنیای امروز، این آگاهی وجود ندارد که اسلام چه نگرش عمیقی به صلح دارد.
وی تاکید کرد: علمای ادیان ابراهیمی باید تلاش کنند که با ایجاد تفاهم و دوستی بین ملت ها، از جنگ و خونریزی جلوگیری شود.

ˈکریستین برگ هارپ ویکنˈ با قدردانی از فراهم شدن امکان دیدار با آیت الله موسوی اردبیلی گفت: من در بازدیدی که از دانشگاه مفید قم داشتم، از این که شما توانسته اید یک پل ارتباطی با جهان برقرار کنید خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم.

وی افزود: البته من سالهاست که با نام این دانشگاه آشنا هستم و از اقدامات بشردوستانه و فعالیت های علمی آن مطلعم.

در ادامه این دیدارˈتروند بکِ ویگˈ کشیش کلیسای نروژ نیز گفت: من که بعنوان یک کشیش با این موسسه همکاری می کنم و بیشتر وقت خود را در این زمینه وقف کرده ام، می دانم که یکی از اسمای خداوند در اسلام به معنای صلح است.

وی در باره اقدامات صلح دوستانه خود در مساله فلسطین گفت: در فلسطین گفت و گوهایی را میان علمای مسلمان، یهودی و مسیحی برگزار کرده ایم و بدنبال مشترکات بین ادیان هستیم تا از این طریق، صلح و آرامش را برای این منطقه به ارمغان بیاوریم.

این کشیش نروژی گفت: بیت المقدس یک مکان قابل احترام برای تمام ادیان است و از بیت المقدس باید بعنوان یک مکان اسلامی محافظت کامل شود.

در ادامه این دیدار ˈسور یوهان کاوالˈ وˈ بارد لاد ویگه ترحیمˈ از مسوولان موسسه صلح وزارت خارجه نروژ نیز دیدگاه ها و اقدامات این موسسه در زمینه برقراری صلح در جهان را مطرح کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩٣, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها