سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم شیرازی: مردم را از زیر بار تورم نجات دهید

وی افزود: وقتی موج گرانی شکل می‌گیرد، دو اثر نامناسب در جامعه دارد؛ حاصل افزایش گرانی‌ها، ثروتمند شدن ثروتمندان و نیازمند‌تر شدن نیازمندان جامعه است به همین دلیل آقایان باید فکری به حال طبقات ضعیف جامعه کنند.
یکی از مراجع تقلید تاکید کرد: دولت، مجلس و متفکران جامعه دست به دست هم دهند تا قشر نیازمند را از زیر بار سنگین تورم نجات دهند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در ابتدای درس خارج فقه خود، در مسجد اعظم قم، با اشاره به درخواست‌های مردم مبنی بر این‌که چرا در خصوص موج گرانی در جامعه تذکر نمی‌دهید، افزودند: ما در این خصوص بارها اظهار نظر کرده‌ایم؛ متاسفانه اخیرا موجی از تورم در کشور شکل گرفته است که حاصل افزایش نرخ حامل‌های انرژی از سوی دولت بوده است.

وی افزود: وقتی موج گرانی شکل می‌گیرد، دو اثر نامناسب در جامعه دارد؛ حاصل افزایش گرانی‌ها، ثروتمند شدن ثروتمندان و نیازمند‌تر شدن نیازمندان جامعه است به همین دلیل آقایان باید فکری به حال طبقات ضعیف جامعه کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که ثروتمندان دستشان به جاهای زیادی بند است و افزایش تورم موجب افزایش قیمت خانه‌های و کالاهای انبارشان می‌شود و سود بالایی خواهند برد، تصریح کرد: کسانی که حقوق ثابت دارند و کارگرانی که درآمد معینی دارند، با افزایش تورم حقوق آنها افزایش پیدا نمی‌کند و به همین دلیل بار تورم بر دوش این اشخاص سنگینی می‌کند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که دولت باید فکری به حال اقشار مختلف جامعه کند تا دچار ضرر و زیان بیشتری نشوند، ابراز داشت: دولت می‌خواهد پول‌هایی از افزایش حامل‌های انرژی را افزایش یابد، اما باید به فکر نیازمندان هم باشد، چرا که جوانان بیکار و کسانی که در تامین جهیزینه دختران و مسایل ازدواج مشکلات دارند، بار زیادی بر دوش آنها قرار دارد.

وی با تاکید بر این‌که بار تورم نباید بر دوش فقرا باشد، تصریح کرد: فقرا به معنای مسکین نیست و مفهوم کسانی هستند که در آمد ثابتی دارند و هر جنسی که در جامعه گران شود، لطمات بسیاری به آنها وارد می‌شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم همچنین دولت را به مطالعه همه جانبه در زمینه مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها سوق داد و گفت: قشر آسیب‌پذیر بیش از این نباید آسیب ببیند و بلکه باید از مشکلات آنها کاسته شود و این طرح نیاز به مطالعه بیشتری دارد، چرا که مسئله پیچیده‌تر از آن است که عده‌ای فکر کنند و برای خود تصمیم بگیرند.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: دولت، مجلس و متفکران جامعه دست به دست هم دهند تا قشر نیازمند را از زیر بار سنگین تورم نجات دهند و ما نیز برای موفقیت آنها دعا خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم پرهیز از ریا و ریاکاری، اظهار داشت: برخی گناهان با وجود این‌که از گناهان کبیره هستند، به مسئله توحید لطمه وارد نمی‌کنند، اما ریاکاری شرک محسوب می‌شود، چرا که انسان ریاکار خداوند را رها کرده و دیگری را منبع آثار خود قرار داده است.

وی با بیان این‌که ریاکاری باطل، عمل را بی‌ارزش می‌کند، تصریح کرد: ریاکاری در زمینه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی و... وجود دارد و اگر اقدامی با هدف ریاکاری صورت گرفته باشد، هیچ ارزشی ندارد و فقط ظاهرسازی است.

معظم‌له با اشاره به این‌که در برخی از نقاط دنیا شاهد وقوع زلزله هستیم، ابراز داشت: در این زلزله‌ها، بناهای دینی کمتر آسیب‌ می‌بینند، چرا که پیمانکارانی که مساجد را ساخته‌اند، انسان‌هایی با تقوا بوده‌اند و کم‌کاری نکرده‌اند، اما ادارت مناطق زلزله زده با خاک یکسان می‌شوند، چرا که در ساخت آنها کم‌کاری صورت گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠١-١٣٩٣, ١٢:١٠

   

پر مبحث ترین ها