سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: تقویت پایه‌های مذهبی مهم‌ترین راهکار درمان مشکلات فرهنگی است

بروز شده : ٣-٠٢-١٣٩٣, ١٣:۴٠    نسخه چاپی    
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که باید ریشه مشکلات فرهنگی را شناخت و آن را حل کرد، گفت: مشکلات فرهنگی ناشی از دور ماندن از تعالیم اسلامی است و اگر تعالیم اسلام باشد مشکلات فرهنگی حل می‌شود.
یکی از مراجع تقلید قم مهم‌ترین راهکار برای حل مشکلات متعدد فرهنگی در کشور را تقویت بنیه مذهبی و دینی جامعه دانست.

به گزارش فارس، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم‌شیرازی امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری (ع) گفت: در این حدیث آمده است که جمله بسم الله الرحمن رحمن به اسم اعظم خدا از سیاهی چشم به سفیدی آن نزدیک‌تر است و «الله» جامع جمیع صفات خداوند بوده و هیچ اسمی مثل اسما الله چنین جامعیتی ندارد.

وی با اشاره به این‌که بسم الله الرحمن رحیم دارای معانی و صفات برجسته الهی است، ادامه داد: امیدواریم که بتوانیم هر روز تخلق بیشتری به اخلاق الله داشته و پرتویی از رحمانیت، رحیمیت، حکیم و علیم بودن الهی داشته باشیم و اگر این امر محقق شود می‌توانیم مسیر سیر الی الله را بپیماییم.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که امسال سال اقتصاد و فرهنگ است، اظهار کرد: درباره مسائل اقتصادی فعالیت‌هایی می‌شود و امیدواریم که این فعالیت‌ها به جایی برسد و امیدواری وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که در مورد مسائل فرهنگی کمتر تحرک و اقدام جدی صورت می‌گیرد، ادامه داد: در پاسخ به سئوالی در خصوص مشکلات فرهنگی جامعه عده‌ زیادی عنوان کرده بودند که مسئله مواد مخدر از جمله مشکلات فرهنگی است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: جمع دیگری از سئوال شوندگان عنوان کرده بودند که مشکل فرهنگی ماهواره‌ها و رسانه‌های فاسد غربی هستند و وسایلی که در دسترس پیر و جوان و نوجوان قرار گرفته است و فساد را در همه جام منتشر می‌کند، این سئوال از مسئولان مطرح است که چه فکری برای این رسانه‌ها کرده‌اند؟

وی افزود: برخی دیگر پاسخ داده بودند از دیگر مشکلات فرهنگی بدحجابی بوده و برخی دیگر هم عنوان کرده بودند که بالارفتن سن ازدواج دختران و پسران مشکل مهم فرهنگی است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که باید ریشه مشکلات فرهنگی را شناخت و آن را حل کرد، گفت: مشکلات فرهنگی ناشی از دور ماندن از تعالیم اسلامی است و اگر تعالیم اسلام باشد مشکلات فرهنگی حل می‌شود.

وی تصریح کرد: ایمان به خدا داشتن و خدا را در همه جا حاضر و ناظر دانستن موجب می‌شود که چنین مشکلاتی وجود نداشته باشد و باید کاری کنیم که پایه‌های ایمان مذهبی و اعتقاد به مبانی اسلام و اصول و فروع اخلاق اسلامی تقویت شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی عنوان کرد: کسی که بنیه دینی قوی داشته باشد معتاد و آلوده به مفاسد نشده و اگر ریشه تقویت شود مشکلات فرهنگی حل می‌شود؛ در این زمینه فقط نباید تصور شود که وظیفه بر دوش علما، روحانیون، خطبا و ... است بلکه در این بخش همه مسئولیت دارند.

وی با تاکید بر این‌که حوزه‌های علمیه باید کانون فعال باشند و خطبا، علما و مراجع با ارشادات، ‌کتاب‌ها و ... مسائل فرهنگی را تعقیب کنند، اظهار کرد: ولی این کار فقط مسئولیت یک نهاد و گروه نیست حتی شهرداری‌ها یکی از مسئولیت‌هایی که بر عهده دارند این است که به حل مشکلات فرهنگی کمک داشته باشند و فقط آبادانی ظاهر شهرها کافی نیست بلکه آبادانی فکر، روح و اخلاق جامعه مهم است و باید مراکز فرهنگی را تقویت کنند که البته متاسفانه گاهی کارهایی برخلاف آن انجام می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: دوستانه، ‌پدرانه و برادرانه عرض می‌کنم اخیراً نقل کرده‌اند یکی از مهم‌ترین مساجد تهران در حال احداث است ولی شهرداری تهران جلوی احداث ساختمان را گرفته و رئیس هیئت امنای این مجلس که فرد محترمی است را به خاطر پرداخت نکردن عوارض ممنوع‌الخروج کرده است و این فرد نیز به دلیل بیماری احتیاج دارد که به خارج از کشور عزیمت کند؛ دوستانه و برادرانه می‌گویم که این کارها آن هم از سوی شهرداری تهران صحیح نیست.

وی تاکید کرد: کمک به اقشار ضعیف جامعه، حمایت از جوان‌ها برای ازدواج، تحصیل و مسکن، حمایت از بیمارانی که نیازمند هستند ضروری است ولی این مسائل نباید موجب شود که از مسائل فرهنگی غفلت شود و باید کارگروه مخصوصی تشکیل شده و بررسی کند که از چه راه‌هایی می‌توان یرای حل مشکلات فرهنگی تاثیرگذار بود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یادآور شد: امیدوارم خداوند متعال به همه توفیق دهد کاری کنیم در روز قیامت در پیشگاه خداوند مسئول نباشیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٢-١٣٩٣, ١٣:۴٠

   

پر مبحث ترین ها