سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله جوادی آملی: اکثر مسلمانان مشکل توحیدی دارند

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩٣, ١٩:١٢    نسخه چاپی    
مؤمنان دو گروه هستند و اکثر آنان شرک رقیقی دارند و اگر انسان ایمان خود را تقویت کند و اندک شرکی را در حریم زندگی خود راه ندهد هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند چه دشمن درون و چه دشمن بیرون.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: ما باید مراقب دشمن درون باشیم و اگر توانستیم با آن مقابله کنیم، در رویارو شدن با دشمن بیرون خداوند تنهایمان نمی‌گذارد و به ما کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ما، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی بعد از ظهر پنج‌شنبه در جلسه درس اخلاق خود که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با بیان این مطلب که انسان باید در برابر دشمن بیرون خودش را مراقبت کند، گفت: ائمه معصومین(ع) به ما دستور داده‌اند همانطور که با دشمن بیرون می‌جنگید با دشمن درون نیز به مبارزه بپردازید.
وی عنوان کرد: زره، کلاه خود و سپر وسایلی هستند که ما را در مقابل تیر بیگانگان حفظ می‌کند و همین موارد را دین مبین اسلام در مورد جنگ درون بیان کرده است.

گناه تیری است از سوی شیطان
استاد برجسته حوزه تصریح کرد: گناهانی را که بشر انجام می‌دهد مانند نگاه به نامحرم یا هر گناه دیگری‌‌ همان تیرهای شیاطین است که به سمتش پرتاب می‌شود و تنها راه مقابله با آن عبادت و بندگی پروردگار بزرگ است که همچون سپری ما را از شر تیر‌های ابلیس حفظ می‌کند.

وی اظهار کرد: خداوند پیامبرش را به سوی انسان‌ها فرستاد و به او فرمود: بخشی از پیام من را به صورت عادی و به زبان خود مردم به آن‌ها بگو و بخشی را از طریق روایات و احادیث و بخشی دیگر را خودت برایشان بیان و تفسیر کن.
آیت الله جوادی آملی به موضوع احسان اشاره و عنوان کرد: احسان دو قسم است یکی کار خوب انجام دادن و دیگری نسبت به دیگران کار نیک و شایسته‌ای انجام دادن.
وی همچنین در بیان مفهوم احسان گفت: احسان این است طوری با خداوند عبادت کنید که گویا چهره به چهره خداوند هستید.

در تمام کارهای انسان عبادت و بندگی می‌تواند موج بزند
این مفسر قرآن کریم در درس اخلاق خود که جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه و همچنین مدیر دانشگاه پیام نور کشور با هیئتی همراه حضور داشتند بیان کرد: عبادت اختصاصی به نماز و روزه ندارد، بلکه تمام فعالیت‌های انسان می‌تواند به نوعی عبادت باشد و اگر کسی چهره به چهره محبوب خود را ببیند خالصانه عبادت می‌کند و زمانی که با اخلاص عبادت کند مزهٔ عبادت را می‌چشد و آنگاه حاضر نیست آن را با هیچ چیز دیگر عوض کند و مشتاقانه به سوی عبادت می‌رود.

وی تأکید کرد: اگر ما از دشمن درونی حفظ شویم دیگر باکی از دشمن بیرونی نیست و خداوند مراقب ما خواهد بود همانطور که امروز دو ابرقدرت مستکبر را روبروی هم قرار داده است.
آیت الله جوادآملی گفت: اگر در هر لحظه با خداوند بودیم و او را از یاد نبردیم خداوند تبارک نیز هرگز ما را به حال خودمان‌‌ رها نمی‌کند.

مشکل اکثر مسلمانان مشکل توحیدی است
وی ادامه داد: مشکل اکثر مسلمانان مشکل توحیدی است که باید آن را تقویت کرد.
استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: مؤمنان دو گروه هستند و اکثر آنان شرک رقیقی دارند و اگر انسان ایمان خود را تقویت کند و اندک شرکی را در حریم زندگی خود راه ندهد هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند چه دشمن درون و چه دشمن بیرون.
telegram 19dey.com
مالباخته بی خانمان    5 اردیبهشت 1393 11:50
سلام آقای آملی لاریجانی لطف کنه مشکلات بیش از 12 هزار از اعضای نگین غرب را حل کند که سال ها است این انسانهای بی سر پناه به دنبال حقشان هستند...
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩٣, ١٩:١٢

   

پر مبحث ترین ها