سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله صافی گلپایگانی: اصل 44 باید به معنای حقیقی اجرا شود

بروز شده : ۶-٠٢-١٣٩٣, ٢٢:٢٨    نسخه چاپی    
در امور مملكتي بايد بيش از همه مراقب باشيم كه از بيت‌المال آنطور كه بايد و شايد استفاده نماييم نه اينكه هزينه‌هاي زيادي را از بيت‌المال براي بعضي از مصارف غيرقانوني يا خلاف شرع بپردازيم.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: بسياري از مؤسساتي كه دولت آنها را اداره مي‌كند بايد خصوصي و به مردم واگذار شود و نبايد دولت براي آنها هزينه نمايد، خصوصي شدن كه در اصل 44 قانون اساسي آمده بايد به معناي حقيقي خود اجرا شود.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار رئیس و اعضای اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اقتصاد اسلام و وضعيت فعلي اقتصادي و معيشتی مردم اظهار داشت: دين مقدّس اسلام نسبت به اقتصاد اهميت بسيار زيادي داده و احكام و دستورات فراواني در اين زمينه در كتب متعدّد فقهي وجود دارد.

وی افزود: اگر اقتصاد واقعي اسلام را در جامعه پياده كنيم، هيچ مشكلي نخواهيم داشت؛ اگر كمبود و نقصي را مشاهده مي‌كنيم به خاطر عدم رعايت دستورات شرع مقدّس درباره اقتصاد است.
این مفسر قرآن کریم با بیان که تجارت و بازرگاني بايد آزادانه و بدون مقرّرات دست و پاگير مسير خود را طي كند بیان داشت: دولت بايد فقط نظارت داشته باشد آن هم در چهارچوب قانون تا خلاف قانوني انجام نگيرد.

در تجارت هم بايد از افراط و تفريط دوري كنيم

وی با بیان این که در تجارت هم بايد از افراط و تفريط دوري كنيم یادآور شد: حل مشكلات كشور و حمايت از محرومان و نيازمندان برعهده دولت و بازرگانان متديّن و دلسوز است كه بايد بازرگانان تجربه‌هاي خود را به دولت ارائه دهند.

آیت الله صافی به خاطراتي در زمان مسئوليّت خود در شوراي نگهبان اشاره کرد و گفت: بعضي قوانين بود كه مي‌خواستند تجارت داخلي و خارجي را صد درصد دولتي كنند و اشخاصي در اوايل انقلاب بودند كه متأسفانه از اقتصاد حقيقي اسلام بي اطلاع بوده و تحت تأثير بعضي القاءات مكاتب غيراسلامي قرار گرفته بودند؛ ولي به خواست خداوند متعال و عنايات حضرت بقيه ‌الله ارواح العالمين له‌الفداه توانستيم آن قوانين را اصلاح نموده و با موازين شرع مقدّس هماهنگ نماييم.

نباید از بيت‌المال براي بعضي از مصارف خلاف شرع بپردازيم

وی در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: در امور مملكتي بايد بيش از همه مراقب باشيم كه از بيت‌المال آنطور كه بايد و شايد استفاده نماييم نه اينكه هزينه‌هاي زيادي را از بيت‌المال براي بعضي از مصارف غيرقانوني يا خلاف شرع بپردازيم.

به گزارش مهر،این مرجع تقلید ادامه داد: بسياري از مؤسساتي كه الآن دولت آنها را اداره مي‌كند و مخارج آن را مي‌‍‌پردازد بايد خصوصي شود و به مردم واگذار گردد؛ نبايد دولت براي آنها هزينه نمايد، خصوصي شدن كه در اصل 44 قانون اساسي آمده بايد به معناي حقيقي خود اجرا شود.
آيت‌الله صافي در ادامه افزود: البته شما و همكارانتان در همه جهات و زمينه‌ها بايد خواهان اين باشيد كه دين و احكام اسلام در جامعه حاكميّت داشته باشد كه بدون آنها نمي‌توان به اقتصاد سالم دست يافت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٢-١٣٩٣, ٢٢:٢٨

   

پر مبحث ترین ها