سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرهنگ پژوهش جمعی باید ترویج شود

نبایدبه حضور و غیاب فیزیکی و پژوهش های فیزیکی اکتفاء کنیم، البته حوزه علمیه نظام دارد و باید کار خود را بکند ولی حاضر و غیاب دارو است که باید در شرایط ویژه استفاده شود و همیشگی نباشد.
استاد حوزه علمیه روش شناسی، تقویت خودمدیریتی، ایجاد فرهنگ پژوهش جمعی و پرهیز از مدرک گرایی را مهمترین اقدام لازم در تقویت پژوهش در کشور ذکر کرد.
آیت الله محی الدین حائری شیرازی یکشنبه شب در سومین جشنواره انتخاب پژوهشگران برتر موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) در دانشگاه باقرالعلوم قم افزود: به خاطر تفاوت روش ما با دوران قبلی، ما امروز هشام ابن حکم و سعدی نداریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: چرا بعد از چند قرن هنوز یک شاعری که بتواند سعدی را در حاشیه قرار دهم نداریم و باید روی این مساله تامل کنیم.

* مدرک گرایی آفت است، سطحی عمل نکنیم
آیت الله حائری شیرازی مدرک گرایی را آفت حوزه های علمیه و دانشگاه ها ذکر کرد و خطاب به اساتید گفت: دانشجویان شما که برای مدرک و نمره درس می خوانند بعد از دریافت نمره، همه چیز از ذهن آنها پاک می شود چرا که هدف فقط مدرک و نمره بود.

وی ادامه داد: پژوهشگران باید به صورت اجتهادی کار کنند، منظور از اجتهادی عمل کردن، تقلیدی عمل کردن نیست.
آیت الله حائری شیرازی افزود: برخی فرقه ها خطبه به امام جمعه می دهند فقط می گویند قرائت کن، تکفیری ها هم بر اساس نقل و قول های غلط و بدون پشتوانه عقلی و علمی، دست به کشتار مردم بیگناه می زنند، این علم نیست و روش آنها هم با عقل سازگار نیست.

به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد: نبایدبه حضور و غیاب فیزیکی و پژوهش های فیزیکی اکتفاء کنیم، البته حوزه علمیه نظام دارد و باید کار خود را بکند ولی حاضر و غیاب دارو است که باید در شرایط ویژه استفاده شود و همیشگی نباشد.
استاد حوزه علمیه قم شهید مطهری را الگوی مناسبی برای طلاب و پژوهشگران ذکر کرد و گفت: ایشان در تحصیل و تدریس به کمال انقطاع رسیده بودند، ایشان هم در حوزه و هم در دانشگاه الگوی موفقی بوده و کمالات حوزوی را وارد دانشگاه کرد.
بر اساس این گزارش، در این مراسم 24 پژوهشگر برتر موسسه آموزش عالی امام رضا وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تجلیل شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٢-١٣٩٣, ٠٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها