سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم شیرازی: دولت پوشش جوانان را ساماندهی کند

وی گفت: لباسی که بدن را درست نمی‌پوشاند از دیگر مشکلات لباس‌های امروز است‎ چرا که این لباس‌ها عیوب بدن را نمی‌پوشاند و منافی عفت عمومی جامعه است.
یکی از مراجع تقلید با اشاره به مشکلات لباس جوانان گفت: دولت باید به مسئله پوشش نظارت جدی‌تری داشته باشد.

آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه خود با اشاره به مطرح شدن موضوع فرهنگ در نام‌گذاری امسال اظهار داشت: در این سال، فرهنگ جامعه باید به مقدار ممکن اصلاح شود.

وی افزود: یکی از فرهنگ‌هایی که باید اصلاح شود، فرهنگ پوشش است.
این مرجع تقلید با اشاره به اینکه در قرآن لباس به عنوان پوششی که عیوب انسان را می‌پوشاند، ذکر شده خاطرنشان کرد: لباس طبق سنت اسلامی باید عیب پوش و موجب شخصیت انسان شود.

وی ادامه داد: غلبه فرهنگ غرب موجب خدشه وارد شدن به پوشش صحیح جوانان ما شده که یکی از این نکات منفی در اینگونه لباس‌ها، وجود تصاویر اشخاص یا خطوط لاتینی است که نشانه فرهنگ بیگانه است.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه چرا باید جوان مسلمان لباسی بپوشد که فرهنگ غربی از آن می‌بارد گفت: مشکل دوم رنگ‌های لباس‌ها و شکل آنها است.

وی افزود: گاهی جوانان لباس‌های رنگ و رو رفته و پاره می‌پوشند که با آن مفهوم زینت بودن لباس همخوانی ندارد.
این استاد عالی حوزه علمیه ادامه داد: مشکل سوم لباس‌های تنگی است که جوانان گاهی می‌پوشند و حتی حرکت آنان را دچار مشکل کرده در حالیکه این لباس نیست‎، زندان است.
وی گفت: لباسی که بدن را درست نمی‌پوشاند از دیگر مشکلات لباس‌های امروز است‎ چرا که این لباس‌ها عیوب بدن را نمی‌پوشاند و منافی عفت عمومی جامعه است.

به گزارش مهر، آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه لباس باید انسان را در حالات مختلف نشستن، ایستادن، راه رفتن و... بپوشاند خاطرنشان کرد: این جوان‌ها بی‌گناه هستند و این فرهنگ به آنان تحمیل شده است.

وی افزود: مردم می‌گویند وقتی می‌خواهیم لباسی تهیه کنیم، می‌بینیم تمام لباس‌ها چنین مشکلاتی دارد.
این مرجع تقلید ادامه داد: بخشی از این مشکل به خاطر لباس‌های وارداتی است و مشکل دیگر به دلیل تولیدکننده‌های داخلی هستند که کارهای وارداتی را تقلید می‌کنند.

پذیرای تهاجم فرهنگی شده‌ایم

وی افزود: غرب ما را مورد تهاجم فرهنگی قرار داده و ما هم پذیرای این تهاجم شده‌ایم در حالی که لازم است یک تحول در امر پوشش جوانان به وجود بیاید.
آیت‌الله مکارم شیرازی ابراز داشت: لباس‌هایی که به نام خانم‌ها از خارج می‌آید و در لباس‌فروشی‌ها فراوان است، مشکلات بسیاری دارد که نمی‌تواند حجاب زن را حفظ کند.

وی با اشاره به نقش دولت در این زمینه اظهار کرد: دولت باید در ورود لباس‌های خارجی نظارتی داشته باشد تا یک جوان مسلمان بتواند لباسی در شان خودش بپوشد.
وی گفت: در صدا و سیما، مدارس و دانشگاه‌ها باید برنامه‌هایی محور قرار داده شود که بتواند تحولی در امر پوشش به وجود بیاورد.

این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت پوشش ابراز داشت: لباس نخستین چیزی است که انسان از یک فرد می‌بیند و در واقع نشان‌دهنده شخصیت افراد است.
وی گفت: چرا باید کار به جایی برسد که جوان عزیز ما افتخار کند که لباسش پاره است و حتی اگر لباس جدیدی بخرد که پاره نباشد، خودش آن را پاره کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه اگر قرار است فرهنگ مردم اصلاح شود باید از لباس شروع کنیم اظهار داشت: کلی گویی فایده ندارد باید انگشت را روی مصداق‌ها بگذاریم.
وی با تاکید بر اینکه دولت حتماً باید در مسئله لباس نظارت کند ادامه داد: نیروی انتظامی، مدارس، والدین و صدا و سیما باید تلاش کنند تا این وضع که موجب ناراحتی است، اصلاح شود.

با مهربانی اقدام کنید

این مرجع تقلید با نفی توسل به جبر در این زمینه گفت: اینگونه فرهنگ‌سازی‌ها در بین جوانان باید با مهربانی باشد و ما توصیه نمی‌کنیم در این موضوع به زور متوسل شوند.

وی با اشاره به نکته‌ای که پیش از آن درباره توقع ایجاد کردن برای اقلیت‌ها گفته بود، ابراز داشت: برخی انسان‌های بهانه‌گیر صحبت ما را مورد انتقاد قرار داده‌اند در حالی که توقع ایجاد کردن هم برای اقلیت و هم برای اکثریت اشتباه است.
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: بالا بردن سطح توقع مردم به طوری که قابل عمل نیست، کار اشتباهی است که موجب نارضایتی است.

وی افزود: مسئولان تلاش کنند طوری وعده بدهند که بتوانند اجرا کنند و مانند برخی نمایندگان در تبلیغات انتخابی وعده‌های ناممکن ندهند.
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت تواضع در اخلاق اسلامی ابراز داشت: یکی از اصول تواضع این است که به هر کس که می‌بینی سلام کنی.

وی با اشاره به آثار سوء تکبر در جامعه افزود: تکبر موجب کینه و دشمنی و دور شدن دل‌ها از یکدیگر می‌شود و نقطه مقابل آن تواضع است که موجب نزدیکی و دوستی می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: امام عسکری(ع) می‌فرماید تواضع این است که از سلام کردن مضایقه نکنید. بعضی در سلام بخیل هستند یا مقید هستند که بزرگ‌تر به کوچک‌تر سلام نکند در حالی که این اشتباه است.

وی ابراز داشت: در اسلام ذکر شده سواره به پیاده سلام کند و در حالات پیامبر اکرم(ص) ذکر شده که ایشان حتی به کودکان سلام می‌کرد.

این استاد عالی حوزه علمیه با اشاره به اینکه اهل علم باید با سلام کردن تواضع خود را نشان داده و محبت‌ها را جلب کنند گفت: در روایات ما آدم متکبری که با نخوت روی زمین راه می‌رود، به عنوان یک انسان بیمار که کسی امیدی به خیرش ندارد و ایمنی از شرش وجود ندارد، معرفی می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٢-١٣٩٣, ١٣:۵٨

   

پر مبحث ترین ها