سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: امر به معروف و نهی از منکر با خشونت سازگار نیست

بروز شده : ٧-٠٣-١٣٩٣, ١۵:٠۶    نسخه چاپی    
دشمن تبلیغ می کند که امر به معروف و نهی از منکر مساوی با خشونت است تا آن را برچینند اما باید بگوییم این فریضه توام با محبت، رفاقت و رعایت تمام جهات اخلاقی است.
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: برخی در امر به معروف و نهی از منکر قائل به تندروی و خشونت هستند در حالی که این فریضه با خشونت سازگار نیست.

این مرجع تقلید روز چهارشنبه در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم افزود: بین تمدن غربی و اسلامی تفاوت وجود دارد در حالی که تمدن غربی می گوید کسی با دیگری کاری نداشته باشد و در آن همه آزاد هستند هیچ کس در برابر دیگری مسوول نیست.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: در تمدن اسلامی برعکس تمدن غربی است و همه در برابر یکدیگر و مراقبت از هم مسوول هستند و نام این کار امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با بیان اینکه دو گروه سبب شده اند که این فریضه به حالت مظلومیت درآید اظهار کرد: یک گروه تندروها هستند که عقیده دارند باید متوسل به خشونت شویم اما باید به آن ها بگوییم که در امر به معروف و نهی از منکر قائل به خشونت نیستیم و اسلام با حسنات، سیئات را دفع می کند.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: عده ای هم هستند که قائل به تساهل و تسامح هستند که این گونه افراد نیز امر به معروف را به مظلومیت در آورده اند این در حالی است که دشمنان ما دائم تبلیغ می کنند که این فریضه باید برچیده شود.

وی ادامه داد: دشمن تبلیغ می کند که امر به معروف و نهی از منکر مساوی با خشونت است تا آن را برچینند اما باید بگوییم این فریضه توام با محبت، رفاقت و رعایت تمام جهات اخلاقی است.
وی یادآوری کرد: در عین حال در جایی که بگیر و ببند و جای اراذل و اوباش است کار امر به معروف و نهی از منکر در اختیار حکومت و دولت است.
این مرجع تقلید همچنین گفت: به دولت احترام می گذاریم و از آن حمایت می کنیم و تضعیف دولت را صلاح نمی دانیم که این کار به ضرر نظام است در عین حال لازم می دانیم تذکر هم بدهیم چراکه حمایت و کمک با تذکر منافات ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت توجه به همسایگان در اسلام گفت: در جامعه مادی غربی همه تنها هستند اما در جامعه اسلامی هیچ کس تنها نیست، همه باید با یکدیگر مرتبط بوده و به یکدیگر به خصوص همسایگان خود کمک کنند.
وی تاکید کرد: جامعه مادی یک جامعه از هم پاشیده و تنها است و در جامعه اسلامی مردم باید نسبت به همسایگان خود توجه لازم را داشته باشند.

به گزارش ایرنا، آیت الله مکارم شیرازی گفت: کشورهایی که با یکدیگر همسایه هستند باید به یکدیگر توجه داشته باشند چراکه بیگانگان مشکلات کشورهای اسلامی را حل نمی کنند اما حس بدبینی در میان همسایگان مسلمان ایجاد کرده اند.

وی ادامه داد: گوش همسایگان ما را پر کرده اند که ایران چنان است تا همسایگان را با ما دشمن کند این در صورتی است که ایران یک وجب از خاک کسی را نگرفته و نخواهد گرفت.
این مرجع تقلید افزود: کشورهای اسلامی بر ضد هم خط و نشان می کشند و چند کشور عرب همسایه ما هستند و می بینیم چه طرز رفتاری با ما دارند.

وی گفت: به تازگی مجله ای درباره شیعه صحبت می کند که مملو از دروغ است و ادعا کرده است که فتوایی داده شده است که نماز خواندن در مساجد شیعه باطل است چراکه در کنار آن ها قبور دفن شده است.
وی ادامه داد: معتقدیم دفن میت در مساجد حرام است و هیچ مسجدی از مراجع اجازه دفن ندارند و دشمنان ما دروغ های واضحی می گویند که نیازی به اثبات ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: اگر ممالک اسلامی دست به دست هم دهند چنان قدرتی در دنیا پیدا می کنند که همه از آن ها حساب می برند لذا باید مسلمانان بیدار شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٣-١٣٩٣, ١۵:٠۶

   

پر مبحث ترین ها