سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله حسینی بوشهری:

حوزه باید رسالت خود را متناسب با زمان انجام دهد

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩٣, ١٨:١٢    نسخه چاپی    
آیت الله حسینی بوشهری عنوان کرد: حوزه مطلوب حوزه مستقل است و این حرف زمانی مطرح می‌شود که نظامی اسلامی با حضور حوزویان و رهبری امام و رهبری شکل گرفته است اما در عین حال حوزه باید منتقد بیداری باشد که نقاط ضعف را ببیند و گوشزد کند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه باید از دستاوردهای گذشته حوزه صیانت و به آنان افتخار کنیم، گفت: حوزه باید متناسب با نیازهای جامعه پاسخ‌های مناسبی دهد.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، پیش از ظهر پنج شنبه در شانزدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه‌های علمیه قم که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: اساتید حوزه‌های علمیه نقش کلیدی و بی‌بدیلی در زمینه تربیتی، اخلاق و علم ایفا می‌کنند و حضور آنان در این نشست‌ها بسیار مغتنم است.

وی عنوان کرد: باید قبل از برگزاری اجلاسیه‌های اساتید، کمیسیون‌هایی شکل گیرد و این کمیسیون‌ها در طول سال فعال باشند و مسائلی که در حوزه می‌گذرد را رصد کنند تا بتوانیم با ارائه راه کار‌ها مدیریتی خوبی داشته باشیم.

امام جمعه قم با بیان اینکه در حال حاضر سه دیدگاه در خصوص حوزه علمیه مطلوب وجود دارد، افزود: اولین دیدگاهی که در خصوص حوزه علمیه وجود دارد این است که عده‌ای حوزه‌ای را بدون تحرک و راکد می‌خواهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه ادامه داد: در این دیدگاه، آنچه در گذشته بوده را بدون هیچ گونه نگاه و تحول جدید ادامه می‌دهند که البته این دیدگاه طرفداران زیادی ندارد.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: این نگاه با هر نوع کار و تحول جدید مخالفت می‌کند و این مخالفت هم گاهی سخت و شدید است.

وی در ادامه اظهار داست: نگاه دیگر نسبت به حوزه مطلوب، نگاه افراط گرایانه در خصوص حوزه است که متاسفانه امروز با آن مواجه هستیم و این دیدگاه بیشتر از سوی طلابی صورت می‌گیرد که با فضای دانشگاهی و محیط‌های مجازی آشنایی دارند و ما را در محاصره‌ای می‌خواهند قرار دهند که متناسب با زمان باید پیش رویم و حوزه مدرن می‌خواهند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه تعدادی از طلاب ما به این آفت مبتلا هستند که حوزه را با دانشگاه مقایسه می‌کنند، در حالی که اصولا حوزه را نمی‌توان با دانشگاه مقایسه کرد، افزود: دیدگاه سومی که در خصوص حوزه مطلوب وجود دارد این است که این دیگاه اعتقاد دارد که حوزه نباید درجا بزند و نه اینکه به سمت دانشگاهی شدن پیش رود.

وی اظهار داشت: این دیدگاه معتقد است که باید اصالت‌های حوزه علمیه حفظ شود و سنت‌های اصیل حوزوی که بعد از قرن‌ها آزموده شدن جواب داده و دستاورهای زیادی در بعد علمی و اخلاقی و تحقیقی داشته است باید آنان را حفظ کرد.

آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه ما باید از دستاوردهای گذشته حوزه صیانت و حراست و به آنان افتخار کنیم، افزود: نمی‌شود گذشته حوزه‌های علمیه را نادیده گرفت و این اصالت‌ها باید مایه افتخار باشد و به لحاظ علمی، اخلاقی و جایگاه اجتهاد باید از گذشته به عنوان سرمایه‌های اصلی استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: اساتید بزرگ حوزه‌های علمیه از میراث گذشته‌ها استفاده می‌کنند و حوزه گذشته منهای پیش بینی نسبت به آینده هم نمی‌تواند پایدار بماند که این امر از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب است که از آن به تحول در حوزه یاد کردند.

حوزه مطلوب حوزه مستقل است

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اضافه کرد: حوزه‌ای که می‌خواهد رضایت وضع موجود را جلب کند و تناسب نیازهای جامعه را نبیند و برای آن برنامه ریزی نکند زمین خواهد خورد و این امر اوج فاجعه برای حوزه‌های علمیه است.

وی تاکید کرد: اساتید باید شاگردانی تربیت کنند که به زمان آگاه باشند و منفعلانه اسیر فرهنگ روز جامعه نشوند و اگر حوزه گرفتار رویدادهای روز جامعه شد دچار مشکل می‌شود و استقلالش را از دست خواهد داد.

آیت الله حسینی بوشهری عنوان کرد: حوزه مطلوب حوزه مستقل است و این حرف زمانی مطرح می‌شود که نظامی اسلامی با حضور حوزویان و رهبری امام و رهبری شکل گرفته است اما در عین حال حوزه باید منتقد بیداری باشد که نقاط ضعف را ببیند و گوشزد کند.

باید بر هجمه‌های فرهنگی غلبه کنیم

وی با بیان اینکه حوزه‌ای می‌تواند هدایت کننده باشد که منتقد باشد که اگر چنین ویژگی در حوزه ما وجود داشت آن حوزه می‌تواند تأثیرگذار باشد، افزود: امروز هجمه‌های زیادی به دینداران می‌شود که باید با کمک دولت بر این هجمه‌های فرهنگی غلبه پیدا کنیم.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه حوزه مطلوب حوزه نو اندیش است نه حوزه نوگرا که این‌‌ همان اجتهاد مورد نظر حوزه‌های علمیه است، ابراز داشت: امروز ما به علامه مجلسی‌ها نیازداریم و مقام معظم رهبری در جایی فرمودند حوزه‌های گذشته ما از زمان جلو‌تر بودند و این امر بار سنگینی را بر دوش حوزیان قرار می‌دهد.

وی ابراز داشت: رهبری از حوزه انتظار دارند که حوزویان متناسب با نیازهای جامعه پاسخ‌های مناسبی دهد و امروز اساتید باید در این زمینه حرکت کنند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه اساتید نباید تنها به تدریس بسنده نکنند و در عین حال باید پیرامون شرایط جامعه و نیازهای ما دست به قلم شوند، افزود: ما هر جا که می‌رویم افرد دست نیاز به سوی حوزه دراز می‌کنند و این احساس نیاز به شدت دیده می‌شود و آنان از حوزه‌های علمیه انتظار دارند که ما علاوه بر تربیت طلاب در خصوص مسائلی که واقعیت جامعه است برنامه ریزی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: حوزه مطلوب، حوزه جامعه نگر است و همه جهات را همانند دیدبان تیزبین رصد می‌کند و حوزه مطلوب حوزه‌ای است که بتواند استعدادها را رشد دهد.

معاون جامعه مدرسین عنوان کرد: اساتید باید طلاب نخبه و موفق را معرفی کنند تا مسیر رشد و تعالی آن‌ها فراهم شود و طلابی که خوب می‌رخشند باید شناسایی شوند و این افراد مورد تشویق قرار گیرند و حوزه مطلوب حوزه استعداد پرور است و درجا نزنند و مسیر رو به رشد را بپیمایند.

توجه به مباحث اخلاقی در حوزه

وی با بیان اینکه اساتید باید در دروس خود بیاناتی اخلاقی داشته باشند، تصریح کرد: حوزه علمیه باید افراد باسواد و با اخلاق به جامعه تحویل دهد.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: طلاب مشکلات زیادی در حوزه‌های معیشت و مسکن و زندگی دارند و در این زمینه مراجع و مقام معظم رهبری حمایت‌های خوبی داشته‌اند و اساتید می‌توانند در این زمینه نقش موثری در ایجاد انگیزه و روحیه دهی به طلاب داشته باشند.

وی با تاکید بر اخلاق محوری بودن حوزه‌های علمیه اظهار داشت: اساتید باید روایت اخلاقی را در دروس خود بیان کنند و ما در گذشته در حالات بزرگان حوزه داریم که ذکر مصیبت اهل بیت(ع) و بیان مطالب اخلاقی در ابتدای جلسات تدریس آنها ترک نمی‌شد.

امام جمعه قم عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب مطالبات فراوانی از حوزه‌های علمیه دارند و همه ما در حوزه علمیه بسیج شده‌اند تا این مطالبات را پیگری کنند.

وی ابراز داشت: در حال حاضر طلابی به زبان عربی، انگلیسی و فرانسه در حال آموزش هستند که حضور این افراد در سایر کشور‌ها امید بخش خواهد بود که البته این کار باید تقویت شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩٣, ١٨:١٢

   

پر مبحث ترین ها