سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: جلوی تندروی در جهان اسلام باید گرفته شود

البته اگر افراد نادان معدود و محدودی در بین شیعه و سنی تندروی کردند و به مقدسات یکدیگر توهین کردند، اینها معیار و دلیل نیست و ربطی به علمای طرفین ندارد و البته باید جلوی آنها نیز گرفته شود؛ معیار و ملاک مراجع و علما است و اینجانب کتاب های زیادی نوشته ام در هیچ کدام از آنها توهین به مقدسات یا علمای اهل سنت نیست.
یکی از مراجع تقلید با بیان این که مشکل امت اسلام با کشت و کشتار و راه حل نظامی حل نمی شود، تاکید کرد: راه حل مشکلات امت اسلامی حفظ وحدت، مذاکره کردن و دور هم نشستن و صمیمانه سخن گفتن است.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی روز یکشنبه در دیدار شمار کثیری از علما و روحانیان اهل سنت سیستان و بلوچستان، با تاکید بر این که امروز جهان اسلام در بدترین وضع ممکن است، افزود: اگر نگاهی به کشورهای اسلامی از جمله سوریه، عراق، پاکستان، مصر، یمن، بحرین و دیگر کشورهای اسلامی بیندازیم به عمق توطئه دشمن پی می بریم.

وی ادامه داد: هرچند در مصر انتخاباتی برگزار شده، اما هنوز در آرامش نیستند و در دیگر کشورهای اسلامی مانند سوریه، یمن، عراق، پاکستان و مانند آن نیز مسلمانان بر اثر توطئه دشمنان به جان هم افتاده اند.
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: دشمنان با برنامه ریزی همه ما را به جان هم انداخته اند به نحوی که هیچ زمانی مثل امروز رژیم صهیونیستی در حاشیه امن و ساحل آرامش قرار نداشته است.

به گزارش ایرنا، وی با طرح این سوال که آیا شرایط ناگوار امت اسلامی نباید ما را بیدار کند؟ تصریح کرد: در بین کشورهای اسلامی تنها جمهوری اسلامی ایران است که شیعیان و اهل سنت به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند و هیچ مشکلی با هم ندارند، اما در غالب کشورهای اسلامی حتی در میان اهل سنت با یکدیگر آتش اختلاف و درگیری روشن است.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که تفرقه و اختلاف بنا به صریح قرآن نوعی شرک است، اظهار کرد: جا دارد انسان به حال امروز اسلام و مسلمین گریه کند، دشمنان آتش اختلاف را به جان مسلمانان انداخته و خودشان تماشاگر اختلاف ما شده اند.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی آیا علمای اسلام وظیفه ای ندارند؟ نباید هشدار دهیم، نباید تذکر دهیم و توصیه کنیم که وحدت و همدلی داشته باشیم؟
این مرجع تقلید گفت: من بارها عرض کرده ام اختلاف بین مذاهب اسلامی زیاد نیست، البته اگر بنشینیم و با هم صحبت کنیم، و به تهمت و دروغ های دشمنان گوش ندهیم.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: بنده مدتی در چابهار و مدتی نیز در مهاباد کردستان تبعید بودم و با اهل سنت رفیق و دوست بودیم و الان نیز با همدیگر ارتباط داریم.
وی تصریح کرد: مسلمانان و پیروان مذاهب اسلامی نباید به مقدسات یا به علمای یکدیگر توهین کنند و ما تاکید کرده ایم که توهین به مقدسات مذاهب اسلامی جایز نیست.

وی ادامه داد: البته اگر افراد نادان معدود و محدودی در بین شیعه و سنی تندروی کردند و به مقدسات یکدیگر توهین کردند، اینها معیار و دلیل نیست و ربطی به علمای طرفین ندارد و البته باید جلوی آنها نیز گرفته شود؛ معیار و ملاک مراجع و علما است و اینجانب کتاب های زیادی نوشته ام در هیچ کدام از آنها توهین به مقدسات یا علمای اهل سنت نیست.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که احدی از علما قائل به تحریف قرآن نیست، گفت: این قرآن هیچ تفاوتی با قرآنی که بر پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) نازل شده است ندارد و نباید حرف هایی زده شود که موجب اختلاف شود.

وی ضمن توصیه مجدد مسلمانان با هر مذهب و آیینی به وحدت و برادری، تاکید کرد: نباید اجازه دهیم جبهه اسلام و مسلمانان بر اثر اختلافات تضعیف شود و از خداوند می خواهم کسانی را که در مسیر وحدت گام بر می دارند یاری کند و موفق دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٣-١٣٩٣, ٠٠:٠٨

   

پر مبحث ترین ها