سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم شیرازی: حل مناقشات منطقه بدون حضور ایران غیرممکن است

امروز نیز هم باید زیر یک پرچم جمع شویم، باید در برابر دشمنان قاطع و محکم باشیم و اجازه ندهیم پایه‌های مذهب در جامعه تضعیف شود.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: امروز حل مشکلات و مهم ترین مسائل منطقه‌ای بدون نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران غیرممکن است و یکی از دل مشغولی‌های مهم سردمداران آمریکا جمهوری اسلامی ایران است.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی سه شنبه در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با تسلیت ایام سالگرد ارتحال حضرت امام راحل، تأکید کرد: اگر با دیده انصاف نگاه کنیم می بینیم انقلاب اسلامی در نوع خود کم نظیر یا بی نظیر بود.

وی بیان کرد: مرحله جدی انقلاب از دوازدهم بهمن شروع شد و در عرض 10 روز همه چیز تمام شد؛ در این ایام در کنار مدح و تمجید صفات برجسته حضرت امام باید درباره عوامل این پیروزی کم نظیر یا بی نظیر مقداری فکر و تأمل کرد.
این مفسر قرآن کریم با اشاره به عوامل پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: نخستین عامل وحدت رهبری بود، در این انقلاب همه زیر یک پرچم جمع شدند، در حالی که انقلاب های واقع شده در کشورهای اسلامی به دلیل عدم وحدت رهبری هنوز دچار مشکل است.

حضرت امام برای اسلام و برنامه های دینی دل می‌سوزاند

وی تصریح کرد: دومین عامل قاطعیت حضرت امام بود، ایشان اهل مشورت بود و هیأت مشورتی قوی متشکل از افرادی همچون شهید مطهری ها، شهید بهشتی‌ها و امثال این بزرگواران داشتند، اما در تصمیمی که می‌گرفتند قاطع بودند، وقتی گفتند شاه باید برود، هرچه آمدند و گفتند شاه می خواهد اختیارات خود را به شما بدهد و کنار برود اما ایشان تأکید کردند شاه باید برود.
آیت الله مکارم افزود: حضرت امام وقتی تأکید کردند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر، روی آن ایستاد؛ سومین عامل این بود که ایشان از نیروی مذهب استفاده کرد نه نیروهای مادی.

به گزارش مهر، وی با بیان این که امام برای اسلام و برنامه های اسلامی و فروع و اصول دین دل می‌سوزاند، افزود: وقتی آن فرد نادان به قرآن اهانت کرد و آیات شیطانی نوشت، ایشان آن حکم معروف را داد و از هیچ چیز هم نهراسید.
استاد برجسته حوزه اظهار داشت: تمام جانفشانی ها و ایثار و مجاهدت ها به خاطر اسلام بود، همان گونه که علت محدثه انقلاب همین ارزش ها بود، علّت مبقیه نیز همان است و باید این عوامل را حفظ و تقویت کرد.

اجازه ندهیم پایه‌های مذهب تضعیف شود


وی یادآور شد: امروز نیز هم باید زیر یک پرچم جمع شویم، باید در برابر دشمنان قاطع و محکم باشیم و اجازه ندهیم پایه‌های مذهب در جامعه تضعیف شود.

آیت الله مکارم با بیان این که به برکت انقلاب اسلامی ایران در دنیا دارای عظمت و موقعیت برجسته‌ای شده است، گفت: امروز مشکلات و مهم ترین مسائل منطقه‌ای بدون نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران حل نمی‌شود و یکی از دلمشغولی‌های مهم سردمداران آمریکا و دیگر کشورها جمهوری اسلامی ایران است.
وی بیان کرد: در مقابل غرب و شرق ایستادن کاری شوخی نبود و بر خلاف محاسبات سیاسی دنیا بود؛ بنابر این باید اصول حرکت و قیام حضرت امام را حفظ و تقویت کنیم.

این مرجع تقلید شیعیان افزود: همزمان با ایام سالگرد حضرت امام، مردم از گوشه و کنار و مناطق مختلف عازم مرقد مطهر رهبر کبیر انقلاب هستند؛ البته شبکه های ضد انقلاب فحاشی و بدگویی می کنند، اما تاکنون به جایی نرسیده اند و آنها خودشان را رسوا می کنند.
وی تصریح کرد: امیدواریم خدای متعال روح پرفتوح حضرت امام، شهدای انقلاب و شهدای جنگ تحمیلی را غریق رحمت واسعه خویش بگرداند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٣-١٣٩٣, ٢١:۵١

   

پر مبحث ترین ها