سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توصیه‌های آیت الله شبیری زنجانی به بیمارانی که نمی‌توانند روزه بگیرند

البته این ماه افضل ماه‌های سال است و عبادت در آن از اجر ویژه‌ای برخوردار است لذا تمام اشخاص باید تلاش کنند تا از این فرصت باقی مانده استفاده کنند. کسانی که نمی‌توانند به خاطر بیماری روزه بگیرند با گفتن ذکر، خواندن قرآن، صله رحم و عبادات دیگر از این ماه بهره ببرند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان به بیمارانی که نمی‌توانند روزه بگیرند توصیه کرد با کمک به فقرا و خواندن قرآن از فیوضات این ماه بهره ببرند.

آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی در پاسخ به این سئوال که بیماران چگونه از این ماه بهره ببرند، اضافه کرد: مهم، امتثال امر الهی است یکبار این امتثال، به روزه گرفتن است و یکبار به روزه نگرفتن، کسی که به خاطر کسالت و بیماری، شرایط روزه گرفتن را ندارد در واقع عبادت او در ترک روزه است. ولو اینکه خود شخص به روزه گرفتن تمایل دارد اما شارع اجازه روزه گرفتن را به او نداده است و این شخص با ترک روزه عبادت می‌کند.

وی با اشاره به برتری ماه رمضان نسبت به سایر ایام سال افزود: البته این ماه افضل ماه‌های سال است و عبادت در آن از اجر ویژه‌ای برخوردار است لذا تمام اشخاص باید تلاش کنند تا از این فرصت باقی مانده استفاده کنند. کسانی که نمی‌توانند به خاطر بیماری روزه بگیرند با گفتن ذکر، خواندن قرآن، صله رحم و عبادات دیگر از این ماه بهره ببرند.

این مرجع تقلید شیعیان کمک به فقرا را از بهترین عبادات دانست و اضافه کرد: یکی از عباداتی که همواره به آن تاکید شده است کمک به فقراست. بعضی از افراد جامعه به خاطر نداشتن امکانات و هزینه‌های دیگر به سختی روزه می‌گیرند. کسانی که توانایی روزه گرفتن ندارند؛ به این فقراء کمک کنند تا آنان بتوانند در این ماه روزه بگیرند. کمک به فقراء از عباداتی است که در درجه اول اهمیت است.

به گزارش مهر، آیت الله شبیری زنجانی ادامه داد: در کمک کردن به فقرا هم ما باید رفتار ائمه طاهرین (علیهم السلام) را سرلوحه کار خود قرار دهیم. نباید کمک کردن به فقیر به شکلی انجام شود که شخصیت و غرور و آبروی او به خاطر این کمک آسیب ببیند. کمک به فقرا باید با کمال احترام و به بهترین شیوه ممکن انجام شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۴-١٣٩٣, ١٩:١۴

   

پر مبحث ترین ها