سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: نباید فریضه امر به معروف ضد ارزش تلقی شود

مصادیقی وجود دارد که آمر به معروف را تهدید و گاهی نیز شهید می کنند و نباید کار به اینجا برسد که این فریضه الهی به چنین سرنوشتی دچار شود.
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با بیان اینکه فریضه امربه معروف در جامعه در حال کم رنگ شدن است، گفت: نباید کار به اینجا برسد که این فریضه الهی ضد ارزش تلقی شود.

این مرجع تقلید شب گذشته در گردهمایی اساتید تفسیر قرآن کریم حوزه علمیه قم که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزارشد، افزود: مصادیقی وجود دارد که آمر به معروف را تهدید و گاهی نیز شهید می کنند و نباید کار به اینجا برسد که این فریضه الهی به چنین سرنوشتی دچار شود.
آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: از حوزه علمیه، علما و اساتید انتظار می رود بر روی این مساله برای مردم صحبت کنند تا این فریضه احیا شود.

وی در بخش دیگری سخنانش اظهار کرد: متاسفانه جمعی هستند که مدرس و محقق نیستند، در درسی نیز شرکت نمی کنند، عالم و دانشمند هستند، اما حاضر نمی شوند به شهرستانی بروند تا باعث هدایت مردم شوند و باید در حوزه های علمیه فکری به حال این مساله شود.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: همچنین برخی طلاب محصل دائم العمر هستند و تا آخر عمرشان از این درس خارج به آن درس خارج می روند و باید از آن ها پرسید آیا این درس ها نتیجه اش این نیست که ما بدانیم چه مسوولیتی داریم؟

این مرجع تقلید همچنین با تاکید بر اینکه برادران، خواهران و جوانان نباید خود را آنقدر در پیچ و خم تجوید اسیر کنند که عمل به قرآن را فراموش کنند، تصریح کرد: نباید آنقدر درگیر مسائلی همچون قرآن را با یک نفس خواندن برای الله الله شنیدن و یا اینکه غرق در مسائل هنری نظیر از بالا به پایین و از راست به چپ خواندن صفحات قرآن هنری شوند.
آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: همه این مسائل خوب است و بنده آن ها را نفی نمی کنم، اما قرائت و حفظ و تجوید را در حد اعتدال تایید می کنم نه زیاده روی؛ و ما باید بدانیم مهمتر از این مسائل عمل به قرآن به عنوان نسخه هدایت بشریت است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، وی تصریح کرد: افرادی پیدا می شوند که در عمرشان دروغ نمی گویند، خیانت نمی کنند، غیبت نمی کنند اما مسلمان نیستند و این مساله نشان می دهد دیگران آمده اند سبقت جسته اند و امام علی(ع) به همین دلیل می فرمایند سابقین و پیشتازان در عمل به قرآن شما باید باشید، چراکه دیگران نیز از نور این آفتاب الهی بهره مند می شوند و از این چشمه زلال ممکن است سیراب شوند.
آیت الله مکارم شیرازی در پایان از خداوند خواستار رفع اختلاف مسلمانان شد و افزود: ان شاالله قرآن کریم به صورت حلقه اتصال مسلمانان شکل بگیرد و این اختلافات به نحو احسن پایان پیدا کند.
telegram 19dey.com

تگها: ایت الله مکارم شیرازی, امر به معروف, نهی از منکر, ضد ارزش

شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٣, ١٢:١٣