سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت‌الاسلام جمشیدی در دیدار مشاور وزیر کشور مطرح كرد:

لزوم ایجاد 10 مدرسه علمیه خواهران در قم

بروز شده : ۶-٠۵-١٣٩٣, ١٢:٠٣    نسخه چاپی    
عضو جامعه مدرسین حوزه، ارتقای فرهنگ عمومی و دینی در قم را نیازمند توجه جدی مسئولان دانست و تاکید کرد: بیشتر جمعیت ساکن در برخی مناطق شهری قم مهاجر و غیربومی هستند که باید برای ارتقای فرهنگ این افراد کارهای ویژه‌ای انجام شود.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور گفت: همکاری در توسعه حوزه‌های علمیه خواهران باید از اهداف استراتژیک وزارت کشور باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی پیش از ظهر یکشنبه در دیدار حجت‌الاسلام داود نمازی با ابراز خرسندی از انتصاب وی به عنوان مشاور وزیر کشور در امور هماهنگی روحانیت و ائمه جمعه و جماعت اظهار کرد: بسیاری از امور امنیتی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور حتی مسائل تقنینی که شوراهای اسلامی به تصویب می‌رسانند به وزارت ارتباط دارد، بنابراین مشاورت این وزارتخانه جایگاه بسیار مهمی است.

وی با ذکر نمونه‌ای از منحصرشدن رابطه برخی نهادها با روحانیت در امر تبلیغ، گفت: رابطه مجموعه نهادهای نظام با روحانیت در چند لایه تعریف می‌شود که لایه آخر آن بحث تبلیغ است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران افزود: گرچه تصمیم‌گیری وزیران به صورت قانونی به مرحله اجرا در می‌آید اما بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها نیاز به کارشناسی دینی دارد.

حجت‌الاسلام جمشیدی به پیامدهای منفی اجرای برخی طرح‌ها بدون پیوست فرهنگی و نگاه دینی اشاره کرد و گفت: وزارت مسکن طرح مسکن مهر را اجرا کرد اما بعد از مدتی عوارض این طرح نمایان شد که در کوتاه مدت، کمبود مسجد و کانون فرهنگی مشخص است و در درازمدت آسیب‌های اجتماعی به بار می‌آورد.

وی اضافه کرد: بسیاری از طرح‌های وزارت کشور چه آنهایی که توسط این وزارتخانه و چه طرح‌هایی که با همکاری سایر وزارتخانه‌ها اجرا می‌شود نیاز به کارشناسی مذهبی دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه، جایگاه مشاورت وزیر کشور را مهم دانست و افزود: اگر این جایگاه جدی گرفته شود عرصه مشاوره با ایجاد ساختار و تشکیلات مناسب در کنار ارتباط با مراجع عظام تقلید و علما و حوزه‌های علمیه بسیار گسترده خواهد بود.

تعامل مثبت وزارت کشور با حوزه‌های علمیه خواهران

حجت‌الاسلام جمشیدی تعامل وزارت کشور با حوزه‌های علمیه خواهران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه وزرای کشور و بیشتر استانداران همراهی خوبی با حوزه‌های علمیه خواهران داشته و دارند و اکنون 406 واحد آموزشی با 65 هزار طلبه خواهر در سراسر کشور وجود دارد.

وی اظهار کرد: بیش از هزار کانون، انجمن و هسته فرهنگی خواهران در سراسر کشور وجود دارد که قریب به 300 پژوهش قرآنی آماده چاپ، محصول این کانون‌ها است.

به گفته وی طلبه‌های خواهر در بیشتر جشنواره‌های مشترک حوزه از نظر تعداد و رتبه در جایگاه بالایی قرار دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه در دو سال گذشته 600 هزار فرصت تبلیغی برای خواهران طلبه به وجود آمده است، اظهار کرد: یک سوم مدارس آموزش و پرورش و بسیاری از مراکز آموزش عالی از نظر اقامه نماز و تبلیغ تحت پوشش طلبه‌های خواهر هستند.

وی تصریح کرد: طلبه‌های خواهر در تمامی مدارس امین حضور دائم دارند و در بخش مشاوره و مشارکت در اجرای طرح‌ها، حدود 7 هزار طلبه با چند طرح کلان کشوری مشارکت داشتند.

وی اضافه کرد: در کنار حوزه‌های علمیه 100 کانون قرآن تشکیل شده و حدود 130 تشکل حوزوی خواهران در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.
لزوم ایجاد 10 مدرسه علمیه خواهران در قم

ایجاد 10 مدرسه علمیه خواهران در قم

حجت‌الاسلام جمشیدی با اشاره به ضرورت توجه به حوزه‌های علمیه خواهران تاکید کرد: توسعه حوزه‌های علمیه از اهداف استراتژیک نظام اسلامی است، بنابراین همکاری در توسعه حوزه‌های علمیه باید از اهداف استراتژیک وزارت کشور باشد.

وی از طرحی خبر داد که قرار است با مشارکت برخی نهادهای استان قم، 10 مدرسه علمیه خواهران در 10 نقطه قم به ویژه در مناطق محروم این شهر احداث شود که در کنار این مراکز حوزوی، کتابخانه عمومی و کانون فرهنگی پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: زمین‌هایی برای احداث این حوزه‌ها شناسایی شده و اگر زودتر در اختیار مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران قرار گیرد کار ساخت این حوزه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه، ارتقای فرهنگ عمومی و دینی در قم را نیازمند توجه جدی مسئولان دانست و تاکید کرد: بیشتر جمعیت ساکن در برخی مناطق شهری قم مهاجر و غیربومی هستند که باید برای ارتقای فرهنگ این افراد کارهای ویژه‌ای انجام شود.

حجت‌الاسلام جمشیدی توسعه معارف دین را یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها برای ارتقای فرهنگ عفاف و حجاب دانست و گفت: وزارت کشور هم زیاد می‌تواند کار کند و هم خوب کار کرده است.

مشاوره وزیر تشریفاتی نباشد

وی در بخش پایانی سخنان خود از حجت‌الاسلام نمازی به عنوان یکی از استادان سطوح عالی حوزه یاد کرد که چندین دوره نماینده طلاب و فضلا بوده و هم حوزه‌های علمیه را خوب می‌شناسد و هم بزرگان حوزه، وی را می‌شناسند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در توصیه‌ای به حجت‌الاسلام نمازی گفت: با شخصیت‌های محوری و کسانی که اهل فکر و نظر هستند ارتباط داشته باشید تا جایگاه مشاورت از حالت تشریفاتی ارتباط با مراجع و بزرگان حوزه خارج شود؛ گرچه همین ارتباط هم کار عظیمی است، اما شما باید ساحت‌های مختلف مشاوره، کارشناسی، نظریه پردازی و مدیریت را مورد توجه قرار دهید.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین داود نمازی مشاور وزیر کشور در امور هماهنگی روحانیت و ائمه جمعه و جماعت گزارشی از فعالیت‌های خود ارائه کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠۵-١٣٩٣, ١٢:٠٣

   

پر مبحث ترین ها