سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله فاضل لنکرانی: قم نیازمند یک تحول فرهنگی است

اصحاب رسانه و مسئولین خبرگزاری ها در قم باید برای سایر خبرنگاران در کشور الگو باشم و امروز قم گرفتاری‌های فراوانی دارد و آسیب‌های فرهنگی بسیاری قم را تهدید می‌کند و اصحاب رسانه باید آنها را آسیب شناسی کرده و برای رفع آنها هم اندیشی کنند.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بيان اينكه قم نیازمند یک تحول فرهنگی است، گفت: کسانی که می‌تواند در بطن جامعه آلام مردم را موشکافی کنند، خبرنگاران هستند.

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران و مسئولان مطبوعات و خبرگزاری‌های استان قم اظهار داشت: اگر دین بخواهد ریشه دار باشد و باقی بماند، استمرار آن به برکت قلم میسر است.

وی قلم را یکی از نعمت‌های بزرگ الهی دانست و افزود: این قلم حقوقی نیز به همراه دارد که یکی از آنها این است که وقتی دست به قلم می‌شویم با یاد و نام خدا شروع به نوشتن کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه با بیان اینکه اساس تشریع و تکوین متکی بر قلم است، ادامه داد: اگر نوشته و قلم خدا بر این باشد که چیزی نصیب ما نشود تمام عالم هم تلاش کنند آن امر میسر نخواهد شد.

وی عنوان کرد: علت اینکه مداد علما از دماء شهدا افضل است، باید واکاوی شود که البته مداد علما منظور تنها فقیهان و عالمان دین نیستند بلکه ممکن است یک خبرنگار نیز عالم به حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه باشد.

قلم و مداد ترسیم کننده راه زندگی است

آیت الله فاضل لنکرانی ادامه داد: قلم و مداد ترسیم کننده راه زندگی است و ما امروز برای ثبت زندگی که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید دارند و غفلت آن آسیب‌هایی به دنبال دارد، مهمترین راه آن استفاده از ابزار قلم است.

وی با بیان اینکه قلم حلقه وصل گذشته و آینده است، ابراز داشت: انسان وقتی می‌تواند موفق باشد که محدود به زمان خود نباشد و خود را به گذشته وصل و به آینده نیز در ارتباط باشد که این امر از طریق قلم میسر است.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: خبرنگاران انتقال دهنده آلام و مشکلات مردم به مسئولان هستند؛ چراکه مسئولان ممکن است مشغله‌های کاری داشته باشند، اما کسی که می‌تواند در بطن جامعه آلام مردم را موشکافی کند، خبرنگاران هستند که می‌توانند این موارد را به مسئولان انتقال دهند.

وی توصیه کرد: رسانه‌ها نباید به دنبال آن باشند که چه اتفاقی رخ می‌دهد بلکه در این مسیر باید گام بردارند که مردم از چه چیزهایی رنج می‌برند تا آنان را انعکاس دهند.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه متاسفانه سیاستمداران حاضر به نوشتن افکار و عقاید خود نیستند، افزود: قلم نشان‌دهنده افکار و اندیشه انسان‌ها و بیانگر ابعاد درونی آنها است و از مشکلات زمان ما همین است که عده‌ای افکاری را در جامعه پخش می‌کنند و بعد آن را توجیه و گاهی هم انکار می‌کنند که حاضر به مکتوب کردن آنها نیستند.

خبرنگاران باید به حقوق خود واقف باشند

وی بیان داشت: خبرنگاران باید به حقوق خود واقف باشند و اهل رسانه و قلم رسانه‌ای می‌تواند فرهنگساز باشد و یک خبرگزاری و یک رسانه نباید تنها در حد انتقال خبر کار کند بلکه باید فرهنگساز باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: گروه تروریستی داعش از سال 2006 در آمریکا و رژیم اشغالگر قدس بوجود آمده و آنها حتی قرآن‌های جدیدی هم درست کردند و آیات جهاد و ایستادگی در برابر ظلم را از بین بردند و در این مسیر حرکت می‌کنند که البته یهود از صدر اسلام به دنبال آن بود تا بگوید که قرآن نیز قابلیت تحریف دارد.

آیت الله فاضل لنکرانی عنوان کرد: رشد و آگاهی جامعه در این است که خبرنگاران اخبار و تحلیل‌های دقیقی را به جامعه ارائه نمایند که در این صورت جامعه رشد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: جوامع اروپایی امروز رشد سیاسی چندانی ندارند و برای آنها تفاوتی نمی‌کند که چه کسی بر سر کار باشد؛ چراکه رسانه‌های این کشور افکار عمومی جامعه را به سمت و سوی دیگری می‌کشانند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه در تاریخ بعد و قبل از انقلاب در دوره‌های احساس شد که هیچ کاری نمی‌توان از پیش برد، اما تنها راه قلم باز است، افزود: قبل از انقلاب امام راحل با صدور بیانیه‌هایی از نجف پیام‌های خود را به مردم ایران می‌رساندند که این امر نشان می‌دهد راه قلم هیچگاه بسته نیست و اگر همه درها بسته باشد قلم همچنان زنده است.

ایجاد امنیت روانی در جامعه ضروری است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه ایجاد امنیت روانی امروز در جامعه ما ضرورت دارد، ابراز داشت: ایجاد امنیت روانی باید در همه زمان ها برقرار باشد و مایوس کردن مردم کاری غلط و حرام است و خبرگزاری‌ها می‌بایست از انتشار اخبار مایوس کننده حدالامکان خودداری کنند و یا اینکه در کنار انتشار انتقادها اخبار امیدبخش نیز به مردم بدهند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: متاسفانه برخی از نشریات از اول تا آخر آنها انتقاد است و همه مسائل کشور را زیر سئوال می‌برند که در عین حال قبول نقدها اینکه بخواهیم بگوییم همه کارها اشتباه و خراب بوده است، درست نیست و اسلام و عقل با آن موافقت نمی‌کنند.

قم باید چشمه جوشان انقلاب باشد

وی خطاب به اصحاب رسانه اظهار داشت: قم امتیازات خاص و ویژه‌ای دارد و باید همانند دوران انقلاب شهر مقدس قم چشمه جوشان انقلاب باشد.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: اصحاب رسانه و مسئولین خبرگزاری ها در قم باید برای سایر خبرنگاران در کشور الگو باشم و امروز قم گرفتاری‌های فراوانی دارد و آسیب‌های فرهنگی بسیاری قم را تهدید می‌کند و اصحاب رسانه باید آنها را آسیب شناسی کرده و برای رفع آنها هم اندیشی کنند.

آیت الله فاضل لنکرانی خاطر نشان کرد: قم نیازمند یک تحول فرهنگی است و وضعیت فرهنگی و دینی موجود در قم باید ارتقاء یابد و اگر کسی بگوید از این شرایط فعلی رضایت داریم، اشتباه است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۵-١٣٩٣, ١١:١۶

   

پر مبحث ترین ها