سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله سبحانی: مدارس علمیه محل بازی‌های سیاسی نیست

بروز شده : ۵-٠۶-١٣٩٣, ١١:۴۶    نسخه چاپی    
این مفسر قرآن کریم با تأکید بر اینکه باید به سلاح‌های روز مجهز شویم، بیان داشت: باید روش های روز را جایگزین روش‌های قدیمی و از کار افتاده کرد و با سلاح روز به تحصیل علوم دینی پرداخت.
یکی از مراجع تقلید با انتقاد از سیاسی‌کاری طلاب، گفت: متاسفانه برخی از طلاب، مدرسه را محل بازی‌های سیاسی‌ خود قرار داده‌اند؛ در حالی که حوزه محل تحصیل و تهذیب است و آگاهی اجمالی به مسایل سیاسی و کشور، کافی است.

آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی پیش از ظهر سه‌شنبه در مراسم اختتامیه دومین المپیاد کشوری حوزه‌های علمیه که در مجتمع فرهنگی تربیتی ولایت قم برگزار شد، به تبیین اهمیت توجه کامل به طلاب نخبه پرداخت.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق‌(ع) اظهار داشت: حضرت در این روایت فرموده است: که عالم به زمان، هیچ وقت مورد هجوم شبهات قرار نمی‌گیرد و مراد ایشان این است که شرایط حاکم بر زندگی بسیار مهم است و انسان باید به شرایط زمان و مکان خود آگاه باشد؛ زیرا اگر چنین نباشد، مسلما عقب مانده و به تعبیری معدوم خواهد شد.

تمجید از شورای عالی حوزه های علمیه

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: پرورش ممتازین حوزه های علمیه، برداشت خوب شورای عالی از شرایط امروز جامعه است و باید کلاس‌های خاص و اساتید مناسبی را برای این طلاب نخبه در نظر بگیرد.

وی ابراز داشت: در سیره علمای بزرگ همانند محقق اردبیلی آمده است که ایشان دو شاگرد ممتاز داشته و در کنار دروس عمومی، کلاس خصوصی نیز برای آنان برگزار می کردند.

آیت‌الله سبحانی افزود: تفاوت استعداد ایجاب می‌کند که دروس متفاوت باشد؛ چراکه نباید یک فرد باهوش با یک شاگرد متوسط در کلاسی واحد قرار بگیرند؛ بلکه باید مطابق با استعداد طلاب، کلاس‌ها و برنامه‌های درسی پیگیری شود.

وی تصریح کرد: تمام انسان‌ها به یک استعداد آفریده نشده‌اند و هر کس ذوقی دارد که باید بر مبنای آن، رشته خود را انتخاب کند و در این راستا برخی از طلاب ممتاز، قوای عقلانی قوی‌تری دارند که باید برای آنها فلسفه و حکمت تدریس شود و برخی از آنها ذوق فقهی بیشتری دارند که باید به سوی فقه سوق داده شوند و همچنین سایر استعدادهای دیگر.

تأکید بر جایگزینی روش های روز

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر اینکه باید به سلاح‌های روز مجهز شویم، بیان داشت: باید روش های روز را جایگزین روش‌های قدیمی و از کار افتاده کرد و با سلاح روز به تحصیل علوم دینی پرداخت.

وی با اشاره به سیره امام صادق‌(ع) در پرورش شاگرد، اظهار داشت: در سیره آن حضرت آمده است که ایشان در میان چهار هزار شاگرد، نخبگان را جدا کرده و از آنها در مناظرات علمی استفاده می‌کردند و حتی حضرت در علوم طبیعی نیز مانند شیمی افرادی را تربیت کرده و تحویل جامعه داده است.

توصیه‌ای به طلاب ممتاز

آیت الله سبحانی خطاب به طلاب ممتاز ابراز داشت: طلاب ممتاز باید برای رسیدن به مراحل بالاتر تمام تلاش خود را صرف تحصیل کرده و از انجام فعالیت های جنبی بپرهیزید.

وی ادامه داد: انجام چندین کار در زمان واحد، باعث عدم موفقیت شما در آن کار خواهد شد.

انتقاد از سیاسی کاری طلاب

این مرجع تقلید با انتقاد از سیاسی‌کاری برخی طلاب، تاکید کرد: متاسفانه برخی از طلاب، مدرسه را محل بازی های سیاسی‌ خود قرار داده اند؛ در حالی که حوزه محل تحصیل و تهذیب است و آگاهی اجمالی به مسایل سیاسی و کشور کافی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۶-١٣٩٣, ١١:۴۶

   

پر مبحث ترین ها