سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله جوادی آملی: خدا فرموده ثروت عامل ایستادگی یک ملت است

بروز شده : ٩-٠۶-١٣٩٣, ٢٣:۴۵    نسخه چاپی    
ایشان با تأکید بر ضرورت رفع مشکلات اقتصادی جامعه، بیان داشتند: خداوند خطاب به بندگانش فرمود، طیب و طاهر زندگی کنید، حرام انجام ندهيد، حرام نخوريد و فقرا را هم دريابيد.
جمعی از مهندسین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبياء(ص) و نیز نماينده‌ ولي فقيه در این قرارگاه با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش مهر، در این دیدار ایشان در سخنانی با بیان این مطلب که از منظر قرآن کريم، نظام هستی نظامی کامل و مهندسي‌شده است؛ اظهار داشتند: قرآن کريم، حرفي درباره مسائل علمي دارد که جداگانه مطرح مي‌شود و يک حرف درباره مسائل الهي و عقلانيت ديني دارد؛ آنچه مربوط به عقلانيت ديني است، اين است که فرمود مصالح ساختمانيِ ِسازمان خلقت، حقيقت است؛ يعني اگر از خدا سؤال کنيد شما آسمان و زمين و دنيا و آخرت را با چه مصالحي ساخته اید، مي‌گويد با مصالحِ حقيقت ساخته ام. اين مطلب وظيفه همه ما را مشخص مي‌کند که اگر خداي ناکرده بخواهيم راه کسي را ببنديم يا بيراهه برويم، به خطا رفته ایم.

ایشان با تأکید بر ضرورت رفع مشکلات اقتصادی جامعه، بیان داشتند: خداوند خطاب به بندگانش فرمود، طیب و طاهر زندگی کنید، حرام انجام ندهيد، حرام نخوريد و فقرا را هم دريابيد.

آیت الله جوای آملی ادامه دادند: خداوند در مورد بانکداري نیز فرموده است، بانکداری ربوی، نظام اقتصادي را در هم مي‌کوبد. بارها شنيده‌ايد که دين، مال را به عنوان عامل قوام و قيام يک ملت مي‌داند؛ يک ملت، اگر بخواهد مقاومت کند، مقاومت فيزيکي که منظور نيست، ايستادن فيزيکي که نيست، بلکه منظور ایستادگی است، آن‌که ايستاده گدايي مي‌کند، در حقیقت نشسته است و آن‌که نشسته فکر اقتصادي دارد او در حقیقت ايستاده است. خداوند در سوره مبارکه «نساء» فرمود مال، عامل قوام يک ملت است، ملتي که دست و جیبش خالي است، در واقع ستون فقراتش شکسته است و فقیر است، چنین ملتی قدرت مقاومت ندارد و همیشه دستش به عنوان تسلیم، بالاست.

ایشان داشتن اقتصاد پویا را لازمه مقاومت در مقابل مستکبران دانستند و بیان داشتند: خداوند در اوايل سوره مبارکه «نساء» فرمود: ثروت، عامل ايستادگي يک ملت است. ملت اگر بخواهد قائم باشد، مقاوم باشد، قوام داشته باشد، بايد دست و جيبش پر باشد، آن‌که نتواند مالِ مردم را حفظ کند، او سفيه است؛ اینکه به ما فرموده اند، ثروت مملکت را در اختيار سفیهايتان قرار ندهيد، براي اين است که ثروت مملکت، عامل قوام ملتهاست. نباید اختیار را در دست کسانی قرار داد که نمی توانند مال مملکت، معدن مملکت، گاز و نفت مملکت را حفظ کنند و صادرات و واردات را تنظيم نمایند، چرا که این افراد، مملکت را فلج مي‌کنند.

آیت الله جوادی آملی در فراز دیگری از فرمایشات خود خطاب به مهندسان و مسئولان قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) بیان داشتند: شما مهندسین نور چشم ما هستيد، قدر خودتان را بدانيد، خداوند نعمت خوبي به شما داده است. در زمان جنگ تحمیلی، که جنگ حق علیه باطل بود، شما در آنجا وظیفه خود را انجام دادید، اما الآن وظیفه شما جهاد است و همین تلاش و کوشش شما که سعی می کنید کشور را از فقر نجات دهید، خود يک جهاد است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠۶-١٣٩٣, ٢٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها