سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله حسینی بوشهری مطرح کرد: لزوم وحدت علمای مسلمان برای مقابله با تکفیری‌ها

ما حدود 31 استان در کشور داریم که تمام استان ها دارای حوزه علمیه هستند اما حوزه علمیه قم از نظر تعداد طلاب، اساتید، مراکز آموزشی و پژوهشی قابل مقایسه با هیچ یک از استان‌های کشور نیست.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور بر لزوم وحدت علمای تمام مکاتب اسلامی برای مقابله با تکفیری‌ها تاکید کرد.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری بعد از ظهر دوشنبه در دیدار با احمد محمود کریمه، یکی از علمای الازهر مصر با اشاره به نقش این دانشگاه در تبیین علوم اسلامی اظهار داشت: ما با نام این دانشگاه سال‌ها است که آشنا هستیم و همیشه در بین خودمان از این مرکز به نیکی یاد می‌کنیم.
وی با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه افزود: ما حدود 31 استان در کشور داریم که تمام استان ها دارای حوزه علمیه هستند اما حوزه علمیه قم از نظر تعداد طلاب، اساتید، مراکز آموزشی و پژوهشی قابل مقایسه با هیچ یک از استان‌های کشور نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه ادامه داد: ما امروز در قم حدود 80 هزار نفر طلبه، فاضل و تاثیرگذار حوزوی داریم که در رشته‌های مختلف علوم اسلامی از قبیل فقه، کلام، تفسیر، فلسفه و سایر علوم اسلامی در حال تعلیم و تعلم هستند.
وی گفت: یکی از مسائل مهم بحث فقه مقارن است که حوزه علمیه قم به آن توجه ویژه‌ای داشته چرا که نگاه علمای اسلام این بوده که نگاه حوزه علمیه باید وحدت آفرین باشد. علمای سلف و علمای امروز آرزو داشته و دارند که تمام دانشمندان اسلامی دست در دست هم داده و مشکلات جهان اسلام را حل کنند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه جهان امروز به معارف دینی بیش از هر زمنی نیز دارد اضافه کرد: به خاطر پراکندگی جهان اسلام، بشریت امروز آنطور که باید از معارف ناب این دین استفاده نکرده است
وی گفت: امروز این اختلافاتی که در کشورهای اسلامی وجود دارد و تفکر تکفیری بزرگترین ضربه را به آمال رسول خدا برای این دین وارد کرده است.

به گزارش مهر، مدیر حوزه‌های علمیه ابراز داشت: وقتی بخشی از جامعه اسلامی بخش دیگر را تکفیر کرده و قتل عام می‌کنند، از قضاوت جهان بیرون به جهان اسلام را نمی‌توان توقعی داشت.
وی بااشاره به اینکه مقابله با تکفیری‌ها نیازمند جنبش و حرکت عظیمی است افزود: هم علمای الازهر و هم علمای شیعه در این فضای غبارآلود وظیفه سنگینی دارند.

آیت‌الله حسینی بوشهری سکوت و بی تفاوتی نسبت به جریانات جهان اسلام را موجب مواخذه آیندگان دانست و گفت: حضور علمای الازهر در شهر قم یک فرصت است و این پیام را دارد که فرصت برای ایجاد وحدت میان جامعه اسلامی وجود دارد و باید از این فرصت‌ها بهترین استفاده را داشته باشیم.
وی ضمن اعلام آمادگی حوزه علمیه و مراکز پژوهشی قم در فعالیت در زمینه وحدت آفرینی خاطرنشان کرد: علمای اسلامی یک هدف را باید دنبال کنند و آن هم اعتلای کلمه‌الله است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۶-١٣٩٣, ١٨:۵٢

   

پر مبحث ترین ها