سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مقتدایی: روحانیون، مناطق محروم را دریابند

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور با اشاره به جایگاه عالمان دین و نقش بی بدیل آنان درحفظ دین و دینداری مردم، گفت:بر اساس روایتی از امام هادی (ع) اگر علما نبودند مردم از دین خارج می شدند.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور گفت: برخی از استان ها با کمبود روحانی روبرو هستند و این خلاء باید با هجرت روحانیون از قم به سایر استان ها برطرف شود.
[روحانیون، مناطق محروم را دریابند]

به گزارش دریافتی روز پنجشنبه ایرنا از مرکز خبر حوزه، آیت الله 'مرتضی مقتدایی'، در نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در مجتمع آفتاب جمکران، اظهار داشت: در گذشته در هر استانی یک عالم محور قرار می گرفت، ولی اکنون اینگونه نیست و در این زمینه احساس خلاء می شود.

وی ، حوزه تبلیغ دین و معارف اهل بیت (ع) را از ضرورتها خواند و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید دارند که طلاب و روحانیان باید برای تبلیغ به شهرستانهای خود بروند و مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه باید در این راستا تلاش و برنامه ریزی لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به جایگاه و ظرفیتهای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه، گفت: نمایندگان مجمع باید از مشکلات حوزه های استان و شهرستان خود اطلاع داشته باشند و طرح ها و مشکلات را به جامعه مدرسین و شورای عالی و مدیریت حوزه منتقل کنند تا برای رفع آنها برنامه ریزی و اقدام شود.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور با اشاره به جایگاه عالمان دین و نقش بی بدیل آنان درحفظ دین و دینداری مردم، گفت:بر اساس روایتی از امام هادی (ع) اگر علما نبودند مردم از دین خارج می شدند.

وی، تفقه در دین و تهذیب نفس را از اصلی ترین رسالت های حوزویان بر شمرد و با انتقاد از افرادی که می گویند حوزه به لحاظ علمی و تهذیبی تنزل یافته و از این مساله سوء استفاده می کنند، گفت: حوزه باید روز به روز در عرصه های علمی و تهذیبی رشد داشته باشد و اگر خدای ناکرده افتی هم وجود داشته، با تحقیق و آسیب شناسی دقیق مرتفع می شود و مجمع نمایندگان می تواند این مسائل را رصد و پیگیری کند.

رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه نیز در این نشست، با ارائه گزارشی از فعالیت ها و برنامه های مجمع، گفت: مجمع نمایندگان در راستای تحقق آرمان های امام خمینی (ره)، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید و ایجاد ارتباط بیشتر طلاب و فضلا با بزرگان حوزه، جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه فعالیت می کند.

حجت الاسلام و المسلمین 'سید علی اکبر حسینی نژاد' با اعلام اینکه مجمع از 202 نفر نماینده از استادان، معاونان و افراد مؤثر در حوزه تشکیل شده است که رابط رسمی میان بدنه و مقامات عالی حوزه هستند، ارتقای سطح علمی حوزه، مبارزه با افکار سیاسی منحرف ایجاد زمینه رشد و شکوفایی طلاب، اصلاح و تنظیم برنامه های آموزشی و کمک به گسترش معارف اسلامی را از جمله وظایف این مجمع خواند.

وی به ظرفیت های این مجمع اشاره کرد و گفت: این مجمع تاکنون تنها 20 درصد توان و انرژی خود را به منصه ظهور رسانده و تلاش ما، به فعلیت رساندن تمام ظرفیت های مجمع نمایندگان با حمایت مراجع عظام تقلید، جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه است و در این راستا حدود 25 طرح به شورای عالی ارسال شده که اجرایی یا در حال برنامه ریزی است.

نخستین جلسه مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در سال تحصیلی جدید با حضور اعضا در مجتمع آفتاب جمکران برگزار شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۶-١٣٩٣, ١٣:٠٧

   

پر مبحث ترین ها