سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

علمای اسلام جلوی افراطی‌گری را بگیرند

بروز شده : ٣-٠٧-١٣٩٣, ٠٩:٣٩    نسخه چاپی    
دشمنان ما به دنبال القای این نکته هستند که تکفیری‌ها دولت اسلامی هستند تا از این طریق به اسلام هراسی دامن بزنند؛ در حالی که آن‌ها نه دولت هستند و نه اسلامی هستند.
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: باید جلوی افراطی‌گری را در تمام مذاهب اسلامی بگیریم، چراکه این مسئله به اختلافات و جنگ‌های داخلی در جهان اسلام دامن می‌زند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار شماری از علمای بزرگ اهل سنت اندونزی، با بیان اینکه امروز فرصت خوبی برای پیشرفت و گسترش اسلام در جهان حاصل شده است، اظهار کرد: امروز مردم دنیا از مادی گرایی و ماتریالیسم خسته شده و به دنبال پناهگاه معنوی هستند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: آنچه می‌تواند عطش مردم جهان را فرو بنشاند تنها دین مبین اسلام است. ما باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم و در این صورت دین آینده دنیا اسلام است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه رسیدن به این مهم را در گرو وحدت مسلمانان و جلوگیری از اختلافات ارزیابی و تصریح کرد: وجوه اشتراک بین مسلمانان بسیار زیاد و وجوه اختلافی اندک است و باید با ایستادگی و پافشاری بر مشترکات به دنبال پیشرفت و گسترش دین اسلام بود.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: باید جلوی افراطی‌گری را در تمام مذاهب اسلامی بگیریم، چراکه این مسئله به اختلافات و جنگ‌های داخلی در جهان اسلام دامن می‌زند.

وی با اشاره به جنگ و خونریزی در کشورهای اسلامی از جمله عراق، سوریه، این فجایع دردناک را محصول تفکر افراطی‌گری خواند و گفت: اسلام دین رحمت، مودت و محبت است، حضرت رسول (ص) نیز رحمت للعالمین هستند و خشونت و تندروی هیچ جایگاهی در اسلام ندارد.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: قرآن حتی نسبت به غیر مسلمانان که با آنان سر جنگ نداشته باشند، توصیه‌های بسیاری دارد؛ بنابراین به طریق اولی این امر درباره خود مسلمانان صادق است و آن‌ها باید با هم مهربان باشند.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه بر همه علمای اسلام لازم است تا جلوی افراطی‌گری را بگیرند، تصریح کرد: باید افراد نادان را توجیه کرد تا رشته اتحاد امت اسلام مستحکم شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری که قرار است در دو ماه آینده با حضور اندیشمندان و علمای جهان اسلام در شهر مقدس قم برگزار شود، عنوان کرد: برگزاری این کنگره در راستای همین هدف مهم است تا بتوان اجماع علمای اسلام بر ضد اندیشه تکفیر را بدست آورد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: دشمنان ما به دنبال القای این نکته هستند که تکفیری‌ها دولت اسلامی هستند تا از این طریق به اسلام هراسی دامن بزنند؛ در حالی که آن‌ها نه دولت هستند و نه اسلامی هستند.

مرجع تقلید شیعیان گفت: این مساله را باید به دنیا بفهمانیم تا جاذبه اسلام از بین نرود؛ بحمدلله با وجود نقشه‌ها وتوطئه‌های دشمنان دین مبین اسلام به سرعت در دنیا در حال گسترش و پیشرفت است و در یکی از سال‌های گذشته قرآن پر فروش‌ترین کتاب در آمریکا بوده است.

وی ظرفیت‌های اسلام برای پیشرفت در دنیای امروز را فوق العاده ارزیابی و تصریح کرد: اگر ما از این فرصت به درستی استفاده نکنیم روز قیامت در پیشگاه الهی مسؤول خواهیم بود.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما به کشور اندونزی به عنوان یک دوست افتخار می‌کنیم، اظهار کرد: خوشبختانه دانشگاه‌های اسلامی و حوزه‌های علمیه در کشور شما روز به روز در حال گسترش است و از این بابت به شما تبریک می‌گوییم.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر گسترش ارتباط و تعامل علمای جهان اسلام با یکدیگر، خاطرنشان کرد: اگر ما از هم دور باشیم دشمنان به سمپاشی و القائات خودشان می‌پردازند، اما اگر با هم باشیم تمام مشکلات حل می شود.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٧-١٣٩٣, ٠٩:٣٩

   

پر مبحث ترین ها