سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله جوادی آملی: فرهنگ باید با تبلیغ به توده مردم آموخته شود

بروز شده : ٣-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣۶    نسخه چاپی    
ما اگر بخواهیم حوزویان و دانشگاهیان کشور فرهنگی تربیت شوند و توده مردم نیز فرهنگی شوند باید حوزه و دانشگاه ما پربار باشد و حوزویان ما از آموختن خسته نشوند و قشر دانشگاهی ما نیز علم را تنها برای مدرک دنبال نکند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان گفت: آنچه که قشر حوزوی و دانشگاهیان آموخته‌اند را باید با تبلیغ به توده مردم ارائه داد.

آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور که بعد از ظهر چهارشنبه در موسسه اسراء برگزار شد طی سخنانی با بیان اینکه جامعه از لحاظ فرهنگی به دو قطب تقسیم می‌شود، گفت: قشر حوزوی و دانشگاهی یکی از قطب‌های جامعه هستند و قطب دیگر را توده مردم تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه آموزش طلاب و حوزویان با تعلیم و تعلیل همراه است، ابراز داشت: آموختن علم به این قشر از جامعه به این گونه است که به عنوان مثال در حوزه ابتدا مسائل فقهی و احکام به حوزویان آموخته می‌شود و در مراحل بعدی علت و چرایی مسائل به آنان تعلیم داده می‌شود که وقتی فردی تعلیم و تعلیل را آموخت مجتهد می‌شود.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: در دانشگاه نیز ابتدا علم به دانشجویان آموخته شده و بعد چرایی و علت مسائل را برای آنان بیان می‌کنند.

تبلیغ باید با تکرار همراه باشد

وی در ادامه بیان کرد: در توده مردم به جای تعلیم و تعلیل سخن از تبلیغ است به این معنا که حوزویان و دانشگاهیان آنچه را که به تعلیم و تعلیل آموخته‌اند با شیوه تکرار و تبلیغ به توده مردم منتقل می‌کنند و تکرار به نوعی کار تعلیل را انجام می‌دهد.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه توده مردم را تبلیغ اداره می‌کند، ابراز داشت: اگر بخواهیم چرایی و تعلیل مسائل فقهی و یا علمی را برای مردم توضیح دهیم متوجه آن نمی‌شوند و این حوزه و دانشگاه هستند که به تحلیل و تعلیل علوم و فقه مسائل را می‌آموزند و باید با تبلیغ به مردم عرضه کنند.

چگونگی فرهنگی شدن حوزویان و دانشگاهیان

وی بیان کرد: ما اگر بخواهیم حوزویان و دانشگاهیان کشور فرهنگی تربیت شوند و توده مردم نیز فرهنگی شوند باید حوزه و دانشگاه ما پربار باشد و حوزویان ما از آموختن خسته نشوند و قشر دانشگاهی ما نیز علم را تنها برای مدرک دنبال نکند.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه تبلیغ ناروا مانند دروغ و خیانت جامعه را آلوده می‌کند، ادامه داد: آنچه که برای مردم تبلیغ می‌شود باید تبلیغ خوبی‌ها باشد و اگر ما به دنبال اصلاح جامعه هستیم لزوم آن اصلاح حوزه و دانشگاه است.

وی با بیان اینکه مردم به چه سمتی رهنمون می‌شوند بسیار مهم است، بیان داشت: مردم به عنوان یک لوح نانوشته خلق نشده‌اند بلکه در نهاد همه انسان‌ها خوبی‌ها و کشش به سمت انسان‌های دارای کردار و رفتار خوب وجود دارد.

علم آموزی با عدم همراه است

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: انسان در ابتدا خواندن و نوشتن را نمی‌دانسته و با این وصف می‌توان گفت علم وی در مسبوق دارای عدم بوده و ممکن هم هست که علمی که آموخته در دوران پیری به علت برخی از بیماری‌ها مانند آلزایمر از خاطر وی محو شود پس می‌توان گفت که علم از ابتدا و در انتها با عدم همراه است.

وی در این زمینه ادامه داد: اما مسائلی مانند حسن خلق و صدق کلام و میل انسان به سمت خوبی‌ها چیزهایی است که به شکل فطری در انسان نهادینه شده و با عدم همراه نیست.

این مرجع تقلید بیان کرد: میل انسان به خوبی است که اگر شخصی دارای رفتار و کردار درست و با طهارت همراه باشد انسان نیز به دلیل اینکه به شکل فطری دنباله روی خوبی است خود به خود به سمت این فرد کشیده می‌شود پس گفتار‌ها باید با عملی یکی باشد که اگر غیر از شد فرد زده می‌شود.

وی تأکید کرد: اگر سخنان ما با عملی که انجام می‌دهیم یکی نباشد این به نوعی تبلیغ ضد فرهنگ است.

مردم ما به نظام وفادار هستند

آیت الله جوادی آملی در ادامه ضمن تأکید بر اینکه مردم کشور ما بسیار خوب و طرفدار نظام هستند، گفت: سابقه مردم در دفاع مقدس و در زمان انقلاب نشان داده که مردم ما به کشور و نظام علاقمند هستند.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣۶

   

پر مبحث ترین ها