سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عید قربان باعث همگرایی بین مذاهب خواهد شد

متأسفانه اعیاد اسلامی تاحدودی از ماهیت طبیعی و اولیه خود به دلایل تاریخی و غیر تاریخی دور شده اند و در نتیجه کارکردهای معنویت بخش و جامعه ساز آن ها تضعیف شده است.
رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عید قربان 'هم آیینی فرامذهبی' و 'همگرایی بین مذاهبی' ایجاد می کند، گفت: عید قربان به خاطر برخورداری از سه مؤلفه 'شادی اجتماعی'، 'معنویت اجتماعی' و 'وضعیت اجتماعی فرامذهبی' می تواند نقش های مهمی را ایفا کند.

به گزارش ایرنا از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی روز شنبه به مناسبت عید قربان طی سخنانی درقم افزود: نقش های مهم عید قربان عبارت از 'هم شادمانی اجتماعی میان امت'، ' هم آیینی معنوی میان امت' و 'همگرایی اجتماعی میان امت ' می باشد.

وی گفت: تراوش وحدت اسلامی از سوی عید قربان از دو مسیر انجام می گیرد یکی آن که آیینی فرامذهبی است، و دیگر این که قدرت توزیع احساس مشترک شادمانی را در اتباع همه مذاهب به صورت همزمان داراست .

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: متأسفانه اعیاد اسلامی تاحدودی از ماهیت طبیعی و اولیه خود به دلایل تاریخی و غیر تاریخی دور شده اند و در نتیجه کارکردهای معنویت بخش و جامعه ساز آن ها تضعیف شده است.

مبلغی با اشاره به این که عید قربان حتی می تواند نوعی از اشتراک را با ادیان دیگر ایجاد نماید، گفت: قربانی کردن یک خط ممتد در ادیان الهی (البته با نمودها و نمادهای مختلف) است، بنابراین می توان به جوهر نهفته در ورای این نمادها و نمودها توجه کرد و کارکردی مشترکی را میان اسلام و ادیان تعریف کرد و مسیر همگرایی میانشان را تقویت نمود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:٣٩

   

پر مبحث ترین ها