سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: با ادبیات صحیح و منطقی دیگران را ارشاد کنیم

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به انتقاد از مسئله دشنام که در میان برخی افراد وجود دارد پرداخت و افزود: برخی افراد خیال می کنند که بدون دشنام نمی شود ولایتمدار بود در حالی که مسئله این نیست و چه آثار نامطلوبی دارد و روایاتی وجود دارد که امام صادق(ع) فرمود، شما به عیادت بیماران اهل تسنن بروید و در نماز با آن ها ظاهر شوید.
آیت الله 'ناصر مکارم شیرازی' از مراجع تقلید گفت: با ادبیات صحیح، منطقی و بدون اهانت باید مسائل را به صورت مستند بیان کرده و دیگران را ارشاد کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی عصر یکشنبه در مراسم افتتاح دوره جدید مرکز آموزش تخصصی شیعه شناسی درقم افزود: مبادا افراطی گری موجب شود زحمات بزرگان از بین برود و تبلیغات منفی پیشرفت مکتب اهل بیت(ع) را خنثی کند.

وی با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر با اشاره به این که شیعیان با استناد به حدیث ثقلین می گویند اگر تمسک باشد ضلالت نیست، اظهار داشت: این مسئله را در عمل با چشمان خود مشاهده می کنیم و مواردی بود که دیگران لغزیدند و از مسیر خارج شدند، اما ما با تمسک به ولایت در مسیر باقی ماندیم.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: در مسئله حجیت عقل، اکثریت برادران اهل سنت قائل به عدم حجیت عقل هستند و می گویند عقل نمی تواند حجت باشد در حالی که قرآن در 70 آیه در مورد عقل و عاقل سخن گفته است.

وی تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) به دیگران می گوید برهان عقلی بیاورید و وقتی قرآن به این صراحت بحث عقل را مطرح می کند، چرا آن قدر عده ای غافل شده اند و به حجیت اعتقاد ندارند.
وی افزود: مرحوم کلینی به برکت حدیث ثقلین در باب اول کتاب کافی در خصوص حجیت عقل سخن گفته است و این مسئله نشان دهنده هوشیاری وی می باشد که نقطه قوت شیعه را در باب اول کتاب خود قرار داده است.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که امروز در دنیایی زندگی می کنیم که کسانی که به عدم حجیت عقل قائل هستند حق اظهار نظر ندارند، افزود: اکثریت آقایان منکر عدالت هستند در حالی که خداوند ظلم نمی کند و انکار عدالت خلاف قرآن کریم می باشد.
وی تصریح کرد: شیعیان به برکت حدیث ثقلین، عدل را یکی از اساس مذهب و اصول خمسه قرار داده اند.

به گزارش مرکز خبر حوزه ، آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که اکثریت اهل سنت می گویند، انسان اختیاری از خود ندارد و معتقد به جبر است، ابراز داشت: اگر انسان اختیار ندارد پس مسئله بهشت و جهنم و سوال و جواب و ارسال انبیا برای چه می باشد؟

وی با اشاره به اینکه گروه عظیمی معتقد هستند برخی احکام تابع مفاسد و مصالح نیست، گفت: این مسئله با آیات قرآن سازگار نیست و این مسائل در سایه رد شدن حجیت عقل صورت گرفته است.
وی با بیان این که ما به پیروی از اهل بیت(ع) به احکامی که تابع مفاسد و مصالح می باشد پی برده ایم، گفت: شیعیان باید افتخار کنند که در سایه حدیث ثقلین مسیر صحیح را به اشتباه نرفته اند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که فارغ التحصیلان مرکز تخصصی شیعه شناسی به مطالعه اهتمام بسیاری داشته باشند، تصریح کرد: مذهبی که بعد از سرخوردگی از مادی گری دنیا را سیراب و قانع کند تشیع است و اسلام به صورت مذهب تشیع می تواند دنیا را سیراب کند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که داعش زائیده تفکرات غیر شیعه است، ابراز داشت: شیعه هرگز چنین فکری نمی کند و سراغ این افکار نمی رود و این مسائل به دلیل انحراف از مسیر صحیح صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: فارغ التحصیلان مرکز تخصصی شیعه شناسی در مسئله قلم و بیان سعی کنند مسلط باشند؛ برخی فکر می کنند قدرت بیان و قلم را فقط برخی افراد دارند در حالی که همه می توانند دارای بیانی باشند که اعتقادات خود را مطابق با هر شرایطی مطرح کنند یا به نگارش درآورند.
این مرجع تقلید ابراز امیدواری کرد: جهشی در برنامه های مرکز شیعه شناسی صورت گیرد تا در سطحی بالاتر و گسترده تر برنامه ها را تداوم بخشد.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به انتقاد از مسئله دشنام که در میان برخی افراد وجود دارد پرداخت و افزود: برخی افراد خیال می کنند که بدون دشنام نمی شود ولایتمدار بود در حالی که مسئله این نیست و چه آثار نامطلوبی دارد و روایاتی وجود دارد که امام صادق(ع) فرمود، شما به عیادت بیماران اهل تسنن بروید و در نماز با آن ها ظاهر شوید.
وی با تاکید بر این که باید وحدت رویکرد امت اسلام باشد تا از خون ریزی ها جلوگیری شود، گفت: مسئله ولایت سر جای خود می باشد و با هیچ چیز آن را مبادله نمی کنیم، اما اینکه چه منطق و ادبیاتی باید داشته باشیم موضوع بحث است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:۴۵

   

پر مبحث ترین ها