سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم دلایل حرمت سیگار را تشریح کرد

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان پشت سر امامان جماعت سیگاری نماز خواند؟، اظهار داشت: در پاسخ می‌گوییم که اگر مقلد ما هستند، نباید پشت سر آنان نماز خواند، اما اگر مقلد ما نباشند، نمی‌گوییم پشت سر آنان نماز نخوانید، شاید به جهت عذری این کار را انجام می‌دهند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به دلیل حرمت سیگار گفت: ما حکم به حرمت دادیم و دلیل ما روشن است، اطبا پیش ما شهادت دادند و گفتند 120 نوع ‏بیماری توسط سیگار سراغ انسان می‌آید.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی امروز چهارشنبه در ابتدای درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد با اشاره به فتوای اخیر خود مبنی بر حرمت سیگار اظهار داشت: دلیل ما در حرمت استعمال سیگار، شهادت اطبای خبره و ضررهای آن می‌باشد.
وی با بیان این که 120 نوع بیماری از طریق سیگار توسط اطبا شناسایی شده است، افزود: افراد سیگاری به سرطان هایی همچون سرطان قلب و سکته های مغزی که با گرفتگی عروق و شریان ها توسط دود سیگار به وجود می‌آید، نزدیک هستند.

این استاد برجسته حوزه علمیه بیان داشت: قول عقلا و اهل خبره بر این همه زیان موجب می‌شود تا حکم به تحریم ارائه دهیم؛ چراکه اخیرا مشاهده کرده‌ایم که انسان‌های زیادی بر اثر استعمال سیگار از دنیا رفته اند.
وی با اشاره به ضررهای قلیان نیز خاطرنشان کرد: قلیان نیز همچون سیگار دارای ضررهای بسیاری است که حکم حرمت را در پی دارد؛ چرا که دفع ضرر مظنون نیز واجب است.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در فقه برای خوف ضرر، روزه و وضو را حرام اعلام کرده‌اند، پس چرا نباید در جایی که سیگار موجب سرطان های گوناگون در انسان می‌شود، حکم حرمت نداشته باشیم؟.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان آثار فتوای حرمت سیگار در جامعه، تأکید کرد: یکی از آثار این فتوا، عدم استعمال آن در مجامع عمومی همچون قطار و هواپیما بوده است.

وی ادامه داد: متأسفانه در گذشته زیرسیگاری ها را همانند چای پخش می کردند، ولی خوشبختانه امروزه سیگار کشیدن به عنوان یک ضد ارزش تلقی می‌ شود.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: امروزه برخی‌ها حتی خجالت می‌کشند در ملأ عام سیگار بکشند ولی متاسفانه در برخی از سایت‌ها شیطنت کرده و نوشته‌اند که آیا مواد مخدر را هم حرام می‌دانید یا خیر؟

خانواده‌ها باید مراقب باشند

آیت الله مکارم شیرازی افزود: تمام فقها شراب را حرام می‌دانند ولی در سال میلیون ها لیتر شراب کشف می شود و سوال اینجاست: آیا با این فتواها، شراب خواری ریشه کن شده است؟ که در پاسخ باید گفت حداقل مقلدین به دلیل فتوای حرمت سیگار و شراب، آنها را ترک کرده اند.

این مفسر قرآن کریم ضمن هشدار به خانواده ها، بیان داشت: خانواده‌ها باید مراقب باشند؛ چراکه امروزه بچه های زیر 15 سال هم دست به سیگار شده و قلیان می کشند.
وی تأکید کرد: دولت، ملت و رسانه ها باید دست به دست هم بدهند تا جلوی این ضد ارزش گرفته شود.

نماز خواندن به امامت امام جماعت سیگاری

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان پشت سر امامان جماعت سیگاری نماز خواند؟، اظهار داشت: در پاسخ می‌گوییم که اگر مقلد ما هستند، نباید پشت سر آنان نماز خواند، اما اگر مقلد ما نباشند، نمی‌گوییم پشت سر آنان نماز نخوانید، شاید به جهت عذری این کار را انجام می‌دهند.

این مرجع تقلید ضمن توصیه‌ای به علما و فضلا، تأکید کرد: در شأن و زیبنده امامان جماعت نیست که سیگار بکشند.
به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مکارم شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: همه با هم باید دست به دست دهیم تا این مفاسد اجتماعی در کشور ریشه کن شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:١۴

   

پر مبحث ترین ها