سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله نوری همدانی:

برخی اسید پاشی‌ را بزرگ کردند/ حل مشکل ازدواج جوانان نیازمند عزم جمعی است

بروز شده : ٧-٠٨-١٣٩٣, ١٨:٢۴    نسخه چاپی    
وی ادامه داد: اگر در ابتدا مسئله امنیت و آرامشی که در حجاب است مطرح می‌شد و یک مجری وجود داشت که کاملا به این امر می‌پرداخت فرهنگ حجاب در حال حاضر نهادینه شده بود ولی متاسفانه در این زمینه افکار و عقاید مختلفی مطرح شده و هر کسی سخنی می‌گوید.
یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان گفت: متاسفانه برخی مسئله اسید پاشی را بزرگ کرده و به حساب نظام گذاشتند.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر چهارشنبه در دیدار با بسیج جامعه پزشکی دانشگاه تهران با اشاره به نظمی که در عالم و بین مخلوقات وجود دارد، گفت: گرچه هر کدام از آفرینش‌های خداوند دارای جرم و حجم متفاوت است ولی هیچگونه اصطکاکی بین آنها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه هر کدام از گیاهان و جانوران دارای خصوصیاتی هستند تا بتوانند در مسیر رشد و نمو خود حرکت کنند بیان کرد: تنها انسان است که به عنوان اشرف مخلوقات عوامل مختلفی مانند عقل، فطرت و کتاب های آسمانی برای هدایت وی وجود دارد تا بتواند در دنیا و آخرت سعادتمند شود.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به در پیش بودن ماه محرم و بیان این نکته که امام حسین(ع) سفینه نجات است بیان داشت: در قیام امام حسین (ع) تمام اصناف از بانوان، آقایان، پیر، جوان و سیاه و سفید پوست وجود داشت و درس‌هایی در این قیام وجود دارد که باید بیان شود.
آیت الله نوری همدانی ادامه داد: قیام عاشورا در دو بخش شهادت و اسارت است که قافله سالار بخش شهادت، امام حسین (ع) و قافله سالار بخش اسارت نیز زینب (س) بودند.

رعایت حجاب از دستورات اسلام است

استاد حوزه علمیه در ادامه به مسئله حجاب اشاره و ابراز داشت: رعایت حجاب یک امر بدیهی و از دستورات اسلام است و ما فکر نمی‌کردیم این مسئله به این شکل افکار و عقاید را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: اگر در ابتدا مسئله امنیت و آرامشی که در حجاب است مطرح می‌شد و یک مجری وجود داشت که کاملا به این امر می‌پرداخت فرهنگ حجاب در حال حاضر نهادینه شده بود ولی متاسفانه در این زمینه افکار و عقاید مختلفی مطرح شده و هر کسی سخنی می‌گوید.

به گزارش مهر، آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه باید در زمینه حجاب فرهنگ سازی شود ادامه داد: باید فلسفه این امر مطرح شود و زنان جامعه ما هم مسلمان بوده و قطعا پذیرا خواهند بود.

وی با بیان اینکه تنها فتوا کافی نیست، گفت: من بارها پیرامون مسئله دیرکردی که از سوی بانکها گرفته می‌شود سخن گفته و آن را ربا و حرام می‌دانم و تذکر هم داده‌ام ولی باز هم اثری نداشته و هنوز نیز دیرکرد دریافت می‌شود و در این زمینه علاوه بر فتوا باید کسانی که مجری هستند وارد شوند و به امور بپردازند.

حل مشکل ازدواج نیازمند عزم جمعی است


مرجع تقلید شیعیان جهان به مسئله ازدواج اشاره و بیان کرد: متاسفانه در این زمینه نیز معضل وجود دارد و تاخیر در ازدواج، توجه به مادیات در این امر و عدم علاقه به فرزند آوری از جمله مسائلی است که این بخش را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: در گذشته ازدواج آسان بود و در سن پائین اتفاق می‌افتاد و فرزندآوری نیز پس از ازدواج رخ می‌داد و تعداد فرزندان خانواده‌ها زیاد بود ولی در حال حاضر سن ازدواج و عدم تمایل به ازدواج افزایش یافته که در این زمینه هم نمی‌توان تنها به فتوا اکتفا کرد بلکه مسئولین باید به شکل جدی وارد این مقوله شده و به حل مشکل ازدواج جوانان اقدام کنند زیرا حل این مشکل کار یک شخص نیست و نیازمند عزم جمعی است.

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: باید این امر به گونه‌ای نهادینه شود که هر جوانی قصد ازدواج دارد مشکل شغل و مسکن وی حل شود.

وی با بیان اینکه ما در زمینه‌های مختلف و مشکلات جامعه همواره تذکر می‌دهیم ادامه داد: ولی آنچه که در این بین مهم است این است که مشکلات به عنوان یک دغدغه مطرح شده و به حل آن مبادرت شود.
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه در ادامه پیرامون مسئله اسید پاشی گفت: برخی این مسئله را بزرگ کرده و به حساب نظام گذاشتند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٨-١٣٩٣, ١٨:٢۴

   

پر مبحث ترین ها