سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی از سکوت مجامع بین المللی در حمله به یمن انتقاد کرد

وی دراین پیام خطاب به عربستان سعودی آورده است: زمامداران سعودی بدانند اگر این آتش را خاموش نکنند، یا انقلابیون یمن به احتمال قوی غالب خواهند شد و یا سال ها این جنگ ادامه می یابد و ویرانه ای از هر دو کشور به جای خواهد ماند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با صدور بیانیه ای از سکوت مجامع بین المللی در مقابل تجاوز عربستان به کشور یمن انتقاد کرد.
 
در این بیانیه، آمده است: بار دیگر تخریب یکی دیگر از کشورهای اسلامی یعنی یمن به دست خود مسلمان ها و با بودجه خودشان آغاز شد، دیروز کشور لیبی و سوریه و بخش عظیمی از کشور عراق مورد تخریب قرار گرفت، تخریبی که تا ده ها سال دیگر مرمت نخواهد شد؛ امروز هم نوبت یمن است.

بیانیه ادامه یافته است: جهان خواران که اسلام نیرومند را بزرگ ترین مانع راه منافع نامشروع خود می دانند، این برنامه عجیب و حیرت آور و بی سابقه را تنظیم کرده اند که در کناری بنشینند و مسلمانان را بر ضد یکدیگر تحریک کنند و کشورهای آنها را به دست خودشان ویران سازند و این نیروی عظیم را در هم بکوبند.

بیانیه حاکیست: عجب تر اینکه می بینند اسرائیل، یعنی سرسخت ترین دشمن اسلام از این برنامه حمایت می کند و آشکارا قول همکاری می دهد، باز هم تسلیم خواسته های آنها می شوند، از آن بدتر اینکه مجامع بین المللی در هیچ یک از این هجوم های ویرانگر موضع درستی نگرفته است و با سکوت یا اظهار نظرهای سست خود بر این آتش سوزان، بنزین ریختند.

در بخش دیگری از بیانیه آیت الله مکارم شیرازی آمده است: حقیقت این است که از درخت ظاهرا تناور سازمان ملل و شورای امنیت جز چند شاخه خشک و بی برگ باقی نمانده که تنها به درد سوزاندن می خورد.

 

بیانیه ادامه یافته است: از سوی دیگر اتحادیه عرب که فلسفه تشکیل آن حمایت از حقوق اعراب است، آتش بیار این معرکه شده و کشورهای اسلامی را تشویق می کند که یکدیگر را تخریب کنند، از همه تاسف بارتر فتوای مفتیان حجاز است که چند روز قبل کنگره ای تشکیل دادند و ریختن خون مسلمان ها را به وسیله یکدیگر به طور موکد محکوم کردند و امروز با 180 درجه انحراف حمله عربستان را بر ضد یمن حکیمانه معرفی می کنند و این ویرانگری را مجاز می شمرند.

آیت الله مکارم شیرازی دراین بیانیه ادامه داده است: در صورتی که اگر با دقت نگاه کنیم صورت مساله روشن است، کشوری به نام یمن انقلاب کرده و اکثریت قاطع آن بر خلاف حکومت فاسدش قیام می کند و رییس آن حکومت از ترس جانش فرار کرده و به کشور دیگری پناه برده، آیا راهی عاقلانه تر از این به نظر می رسد که به آنها کمک کنند تا آرامش خود را بازیابند و اختلاف داخلی اگر دارند با مذاکره حل کنند؟!

بیانیه حاکیست: در دنیای امروز بدعت عجیبی پیدا شده، هر کشوری که اوضاع کشور دیگری را نپسندید بدون هیچ مجوز بین المللی به خود اجازه می دهد بر ضد او وارد جنگ شود؛ عجب دنیای ناامنی بوجود آورده اند!

 

آیت الله مکارم شیرازی دراین بیانیه تاکید کرده است: از همه اینها شگفت انگیزتر این است که بیش از 50 سال است که اسراییل بخش مهم و حساسی از کشور اسلامی را اشغال کرده و هرگز طوفان قاطعی از سوی این آتش افروزان بر ضد او به راه نیفتاده و به گفته مجاهد نستوه دبیرکل حزب الله لبنان، حتی نسیمی هم از سوی آنها نوزیده و بیا و ببین که امروز چه طوفانی به تحریک آمریکا و اسراییل به راه انداخته اند.

وی دراین پیام خطاب به عربستان سعودی آورده است: زمامداران سعودی بدانند اگر این آتش را خاموش نکنند، یا انقلابیون یمن به احتمال قوی غالب خواهند شد و یا سال ها این جنگ ادامه می یابد و ویرانه ای از هر دو کشور به جای خواهد ماند ،

سزاوار است هر چه زودتر در کار خود تجدید نظر کنند که ضرر را از هر جا جلوگیری کنند نفع است.

عربستان سعودی از نخستین ساعات بامداد پنجشنبه، ششم فرودین ماه جاری به بهانه حمایت از عبدربه منصور هادی، رییس جمهور مستعفی و فراری این کشور، اقدام به بمباران گسترده یمن کرد که بر اثر آن دهها زن و کودک بیگناه جان خود را از دست داده اند.

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠١-١٣٩۴, ١٢:٣٨

   

پر مبحث ترین ها