سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

باهنر قصاص قبل از جنایت کرده است

رابطه اصلاح طلبان و ریاست جمهوری یک رابطه دوستی و یک اتحاد سیاسی است اما طبیعی است که این رابطه یک رابطه برادری ابدی و ازلی نیست. این مساله در مورد دکتر روحانی نیست و در مورد همه شخصیت‌های سیاسی دیگر نیز صدق می‌کند. اصلاح‌طلبان با هیچکس عهد برادری نبسته‌اند. اصلاح‌طلبان در حال حاضر با آقای روحانی رابطه نزدیکی دارند
سرویس سیاسی خرداد: در روزهای آخر تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری و در حالی که نظرسنجی‌های اولیه پیشتازی قالیباف و جلیلی را نشان می‌دادند، اصلاح طلبان که از عدم احراز صلاحیت آیت‌ا... هاشمی شوکه شده بودند، به حمایت از روحانی پرداختند و در زمانی کمتر از یک هفته سرنوشت انتخابات دگرگون شد! حسن روحانی رئیس جمهور ایران شد و بسیاری از چهره‌های مدیریتی چند سال گذشته آرام‌آرام به عرصه مدیریت کشور بازگشتند. به راستی جای روحانی در میان اصلاح طلبان کجاست و اصلاح‌طلبان در صورتی که قدرت را در مجلس در اختیار بگیرند، چه برخوردی با دولت اعتدالی خواهند داشت؟ دراین‌باره دکتر احمد شیرزاد با آرمان به گفت‌وگو نشست که متن آن در ادامه می‌آید:

رابطه اصلاح‌طلبان با دولت روحانی چگونه است؟


رابطه اصلاح طلبان و ریاست جمهوری یک رابطه دوستی و یک اتحاد سیاسی است اما طبیعی است که این رابطه یک رابطه برادری ابدی و ازلی نیست. این مساله در مورد دکتر روحانی نیست و در مورد همه شخصیت‌های سیاسی دیگر نیز صدق می‌کند. اصلاح‌طلبان با هیچکس عهد برادری نبسته‌اند. اصلاح‌طلبان در حال حاضر با آقای روحانی رابطه نزدیکی دارند و در مجموع تفکرات ایشان را به تفکر اصلاحی نزدیک‌تر می‌دانند تا به تفکر اصولگرایان. به عنوان مثال کلیت صحبت‌هایی که دکتر روحانی در دیدار با هنرمندان داشتند به تفکرات اصلاح‌طلبان بسیار نزدیک بود.

آقای باهنر اعتقاد دارد که اصلاح‌طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زده‌اند و قصد دارند از روحانی عبور کنند. به نظر شما تا چه اندازه این تحلیل مبتنی بر واقعیت است؟


به نظرم آقای باهنر قصاص قبل از جنایت کرده است. صحبت‌هایی که این روزها مطرح می‌شود که اصلاح‌طلبان، روحانی را پلی برای رسیدن به اهداف خود می‌دانند، صحبت‌هایی است که بیشتر با هدف ایجاد اختلاف میان اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود و از آقای باهنر با این همه سابقه سیاسی بعید بود چنین اظهارنظری بفرمایند. این‌ صحبت‌هایی است که بیشتر از سوی افرادی مثل آقای رسایی مطرح می‌شود. آقای باهنر بهتر است به جای این حرف‌ها به فکر ساماندهی نیروهای اصولگرا باشند. ساماندهی اصولگرایان البته باعث خوشحالی ما نیز خواهد شد.

در حال حاضر اصلاح‌طلبان چه برنامه مشخصی برای مجلس آینده دارند؟

اصلاح‌طلبان همچنان در عرصه سیاسی کشور فعال خواهند بود و در انتخابات مجلس آینده حضور جدی خواهند داشت. کسانی که فکر می‌کنند جریان اصلاح طلبی از کار افتاده است، اشتباه می‌کنند. انتخاب دکتر روحانی در انتخابات 24 خرداد نیز محصول هنرنمایی اصلاح‌طلبان بود. در انتخابات مجلس بعدی نیز اصلاح‌طلبان تمام تلاششان را برای کسب کرسی‌های بیشتر به کار خواهند بست.

حضور اصلاح طلبان در مجلس منجر به اختلاف با تیم رئیس‌جمهور نخواهد شد؟

حضور اصلاح طلبان در مجلس اصلا به معنای صف‌آرایی مقابل رئیس‌جمهور محترم نخواهد بود و اگر مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان باشد به مراتب شاهد همکاری بیشتری بین مجلس و دولت نسبت به زمان فعلی خواهیم بود. در تاریخ نیز هر زمانی که اصلاح‌طلبان اکثریت مجلس را در اختیار داشته‌اند نه شاهد شاخ و شانه کشیدن آنها در برابر وزیران بودیم و نه به خاطر یک انتصاب یا یک عزل، وزیر به مجلس احضار می‌شد. به هر حال اصلاح‌طلبان قطعا مجلس را می‌خواهند اما این به معنی کارشکنی در کار دولت نیست.

اصلاح‌طلبان هم برای این انتخابات مشکلات سازماندهی و ساختاری دارند؟


اصلاح طلبان نشان داده‌اند که در بزنگاه‌ها به راحتی یکدیگر را پیدا می‌کنند و شروع به سازماندهی تشکیلاتی خود می‌کنند. در اصل این مساله که نیروهای اصلاح‌طلب دارای توان تشکیلاتی بسیار بالا برای حضور در انتخابات هستند شکی وجود ندارد و حتی نگرانی افرادی مثل آقای باهنر نیز از همین آمادگی و هماهنگی در میان اصلاح‌طلبان در مقابل ضعف و به‌هم‌ریختگی میان اصولگرایان باشد. درست است که امروز نیروهای اصولگرا تریبون‌های بیشتری در اختیار دارند و بیشتر حرف می‌زنند اما بیشتر حرف زدن به معنای فعالیت بیشتر و حضور جدی‌تر نیست. همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری اینها با 5 کاندیدا وارد عرصه شدند و از یک کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان شکست خوردند.

اما شرایط انتخابات مجلس با انتخابات ریاست جمهوری تفاوت دارد و اصلاح‌طلبان برای موفقیت در مجلس نیاز به سازماندهی در شهرهای کوچک و بزرگ دارند. این توان برای سازماندهی در میان اصلاح‌طلبان وجود دارد؟

اگر کارشکنی‌های رقیب در انتخابات نباشد اصلاح‌طلبان می‌توانند با هم کنار بیایند. این به معنی آن نیست که هیچ مشکلی در جریان اصلاح طلبی وجود ندارد اما قبل از سازماندهی و قبل از هر حرکت جمعی و حزبی، باید کاندیدای آن تشکیلات در منطقه مشخص باشد. در این چند سال شاهد بودیم که با وجود همه تبلیغات و هجمه‌های رقیب، اصلاح‌طلبان در انتخابات مختلف رقابت کرده‌اند و حتی پیروز شده‌اند. به هر حال با وجود همه مشکلاتی که وجود دارد و همه انتقاداتی که به جریان اصلاحات وارد می‌شود این جریان مشکلی از نظر سازماندهی ندارد و با تمام توان در انتخابات حضور خواهد داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٠-١٣٩٢, ١٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها