سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نامه‌هايم تاثير خود را مي‌گذارد

ما وظيفه خودمان را انجام مي‌دهيم و قطعا اين گونه اقدامات ‌تاثير دارد و اگر اين اقدامات نبود، الان وضعيت به شكل بدتري بود. مجموع اين روشنگري‌ها مي‌تواند منجر به ايجاد شرايط جديد شود.
علي مطهري ساعاتي بعد از انتشار نامه‌اش به آيت‌الله جنتي در گفت‌وگويي كوتاه با روزنامه «اعتماد» درباره روند اين نامه‌نگاري‌ها توضيحاتي ارايه كرد. از جمله اينكه او معتقد است در اين كار تنها نيست.

اخيرا جنابعالي چند نامه شبيه نامه‌يي كه به آقاي جنتي نوشته‌ايد را خطاب به افراد و مقامات مختلف منتشر كرده‌ايد. تا حالا آيا اين روش نامه‌نگاري كه در پيش گرفته‌ايد توانسته جوابگوي برخي نگراني‌هاي شما باشد و به نتيجه برسد يا خير؟

ما وظيفه خودمان را انجام مي‌دهيم و قطعا اين گونه اقدامات ‌تاثير دارد و اگر اين اقدامات نبود، الان وضعيت به شكل بدتري بود. مجموع اين روشنگري‌ها مي‌تواند منجر به ايجاد شرايط جديد شود.

منظورتان اقدامات خودتان است يا اينكه به جز شما، افراد ديگري هم اقداماتي در اين زمينه داشته‌اند؟

منظورم اين‌گونه اقدامات از جانب هر كسي است. يعني هر كسي كه حرف حق را به زبان مي‌آورد بالاخره بدون اثر نيست.

فكر مي‌كنيد تاثير اين دست اقدامات در چه حوزه‌يي است؟ بيشتر در حوزه چهره‌هاي ارشد سياسي يا اينكه در حوزه عمومي جامعه؟ آيا اصلا تاثير حوزه اجتماعي آن هم مد نظر شما بوده است؟


در هر دو حوزه موثر بوده است، هم در مسوولان و هم در مردم و افكار عمومي، چون ما داريم با منطق و استدلال و با فطرت مردم حرف مي‌زنيم و طبعا روي همه اثرگذار است. كمترين اثر آن در طول چند سال اخير اين بوده است كه سختگيري‌ها در بعضي حوزه‌ها كمتر شده است.

يعني فكر مي‌كنيد اگر اين دست اقدامات نبود، شرايط در حوزه‌هايي كه حضرت‌عالي به آن حساسيت نشان داده‌ايد سخت‌تر مي‌شد؟

بله قطعا بدتر مي‌شد و قانون راحت‌تر زير پا گذاشته مي‌شد.

تا حالا جوابي، چه به شكل علني و چه خصوصي از اين نامه‌نگاري‌ها دريافت كرده‌ايد؟


عمومي كه جواب داده‌اند. خود آقاي روحاني در نطق تلويزيوني‌شان به اين مساله واكنش نشان دادند. سخنان آقاي جنتي هم در برنامه شناسنامه در پاسخ به همين نامه بنده به آقاي رييس‌جمهور بود و سخنان ‌آقاي سيد احمد خاتمي در نماز جمعه هم همين طور. همه اينها نشانه اثرگذاري است.

چقدر اميدوار هستيد كه در‌ آينده اين دست اقدامات و نامه‌نگاري‌ها را ادامه دهيد و آيا اين كار را خواهيد كرد يا خير؟

بله. اين وظيفه من و همه است كه در مقابل بي‌عدالتي‌ها بايستند و از حق دفاع كنند. ديگران هم وظيفه دارند، علما و دانشگاهيان هم وظيفه دارند. فضاي بسته مجوز نمي‌شود كه ديگران اقدام و صحبتي نكنند. ما به هر حال وظيفه خود را انجام مي‌دهيم و به قول امام (ره) مامور به نتيجه نيستيم، هر چند اميدوار هستيم كه اين اقدامات نتيجه بخش باشد. ما مصلحت نظام و انقلاب را مي‌خواهيم، برخي كساني هم كه اين تندروي‌ها را مي‌كنند انقلاب و نظام را دوست دارند اما دوست نادان انقلاب هستند كه به آن ضربه مي‌زنند. ما از فرد يا گروه خاصي جانبداري نمي‌كنيم، صرفا خواهان رعايت انصاف و اجراي عدالت هستيم.

در اين ميداني كه وارد شده‌ايد احساس تنهايي نمي‌كنيد؟

نه. من هيچ تنها نيستم. چون هم مردم به صورت علني و هم مسوولان كشوري و لشكري به‌طور خصوصي مي‌آيند و از اين حركت‌ها حمايت مي‌كنند. مسوولان مي‌گويند ما همه حرف‌هاي شما را قبول داريم اما جرات نمي‌كنيم بگوييم، البته بايد جرأت داشته باشند. انتظار اين است كه بقيه هم به وظيفه خود عمل كنند تا به نتيجه برسد و تفرقه‌ها و كدورت‌ها از بين برود.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۴٧

   

پر مبحث ترین ها