سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وگر صد نامه بنویسم حکایت بیش از آن آید(طنز)

نامه نگاری بین دومسئول بلند پایه مملکت نشون میده هنوز در این وانفسای غیر انسانی و فناورانه اطلاعاتی و فیس بوک و وی چت و .... روابط انسانی مهم! هنوز رئیس جمهورها به جای ارسال ایمیل و منشی و ...خودشون دست به قلم شده و نامه می نگارند! اگر مسئولین بتوانند از شیوه های تاریخی تر که برمی گرده به پیش از اختراع کاغذ و الفبا یعنی کتیبه نگاری و نگارگری روی دیوار و دود و کبوتر نامه بر هم استفاده کنند بسیار ممنون خواهیم شد...
براساس آنچه خبرگزاری ها اعلام کردند دومین نامه ضد فساد مالی رئیس جمهور به جهانگیری نوشته و پست و ارسال شد وگفته می شود در این نامه دکتر روحانی از جهانگیری خواستند که زمینه‌ تولید و توزیع رانتی باید برچیده شود. گفتنی است که قریب به یک ماه پیش هم رئیس جمهور نامه ای با این محتوا به معاون خود نوشت. این نامه نگاری ها خیلی خوبه! جدا خیلی خوبه! آدم احساس می کنه مسئولان کشورش به شدت دنبال این هستن که نشون بدن پیگیر امورن! این خودش کم نیست! حالا ما کاری نداریم که جناب جهانگیری بعدش جلسه تشکیل میده یا نه و آیا ویژه خواری برای همیشه از مام میهن رخب برمی بنده یا نه و آیا ممکنه نتایج این نامه ها به گوش مردم برسه یا نه! همین که نامه نگاریده بشه خیلی مهم!

1- نتیجه گیری آیینی و اخلاقی _ آنتی تکنولوژیکی: نامه نگاری بین دومسئول بلند پایه مملکت نشون میده هنوز در این وانفسای غیر انسانی و فناورانه اطلاعاتی و فیس بوک و وی چت و .... روابط انسانی مهم! هنوز رئیس جمهورها به جای ارسال ایمیل و منشی و ...خودشون دست به قلم شده و نامه می نگارند! اگر مسئولین بتوانند از شیوه های تاریخی تر که برمی گرده به پیش از اختراع کاغذ و الفبا یعنی کتیبه نگاری و نگارگری روی دیوار و دود و کبوتر نامه بر هم استفاده کنند بسیار ممنون خواهیم شد...

دیالوگ ها:

رئیس جمهور از پنجره بالای کاخ ریاست جمهوری خطاب به جهانگیری در طبقه پایینی : اسحاق رسید؟ اومد؟

جهانگیری: کفتر اومد اما نامش نیست! شل بستی دکتر! به گمانم افتاد پایین دست اونایی که نباید می افتاد! یکی دیگه بفرست..

دکتر روحانی پس از اینکه یک لبخند از اون لبخندهای معروف می زنن: پس کفتر و پرش بده بالا!

2- نتیجه گیری کلان و بازی سازانه : درست از همون موقع که اولین نامه رئیس جمهور به هرترتیبی به دست جناب جهانگیری رسید، نصف فسادها برچیده شد! نصف دیگرش هم این سری برچیده بشه! خب! درست! به این ترتیب اگه چرتکه بندازیم میمونه یه چیکه دیگه فساد و یه 6 یا 7 تا ویژه خوار که طی نامه آخر Game over یا Turn off یا به قول یاروگفتنی منقرض میشن!

دیالوگ ها:
دکتر روحانی خطاب به جناب جهانگیری: پس چرا اینا نمردن؟ چرا هنوز خونشون تموم نشده؟ دوسه تا تیر دیگه بزنی تموم میشه ها!

جهانگیری در حالیکه از روی هیجان دسته پلستیشن را گرفته و درحال له کردن است: آخه شما که نمی دونی دکتر! اینا صدتا جون دارن! تا جونشون تموم میشه نمی دونم ازکدوم بانک یا موسسه یه جون چندهزار میاردی بهشون تزریق میشه! این و میبینید؟ این و میبینید؟ این غولشونه! بعد از نامه اولتون هرکار کردم بکشمش برم مرحله بعد نشد که نشد!

دکتر روحانی در حالیکه دوست داره خودش به جای جهانگیری دسته رو بگیره اما وقت نداره و میدونه بعد رسانه ای خوبی هم نداره: اینم نامه دوم! اسحاق! جان نوبخت کم نذاریا! هرطور شده این غول و بکشیا! اسحاق خودت Game over نشیا!

3- نتیجه گیری ادبیاتی: نامه نگاری مسئولان با هم آدم رو یاد اشعار و نوشته های بزرگان این مرز و بوم میندازه! مثلا اینجا که سعدی می فرماید:

نه چندان آرزومندم که وصفش در بیان آید: یعنی انقدر دلم از مفاسد اقتصادی خون شده و انقدر خوشحالم که داریم در این زمینه کاری می کنیم که نمی دونی!

و گر صد نامه بنویسم حکایت بیش از آن آید: اینجا شاعر تاکید داره که اگر به جان اسحاق صدتا بلکن دویست تا نامه دیگه هم بنویسم بازم کاغذکم میاد و حرف ها خیلی زیاده.

مرا تو جان شیرینی به تلخی رفته از اعضا: اینجا مسئله یکم پیچیده میشه، شاعر( که در این مصرع استعاره از دکترروحانی) داره تاکید می کنه که چطور ناراحتی ودغدغه ویژه خواران و پاسخ دهی به مردم زندگی رو براش تلخ کرده( راستش هرچقدر فکر کردیم متوجه نشدیم الان جان شیرین شخص اسحاق جهانگیری یا فرد دیگه)

الا ای جان به تن بازآ و گر نه تن به جان آید: احتمالا منظورش اینه که پس کی مفسدان اقتصادی ریششون کنده میشه تا ما یه خواب راحت ببینیم.

4- نتیجه گیری سوسیالیستی: نامه نوشتن رئیس جمهور به معاونش با دست خط و قلم خودش نشون میده همه در یک طبقه اجتماعی قرارداریم و هیچ کس برتر از دیگری نیست، درواقع رئیس جمهور میتونه خودش با این مرتبه به تک تک افراد دیگه هم نامه بنویسه بدون اینکه نیازباشه دیگران براش نامه مردمی بفرستن!

5- نتیجه گیری بوروکراتیکی: این نامه نگاری ها نشون میده کاغذبازی هنوز هم نه تنها در بدنه ادارات و نهادها که حتی در کاخ ریاست جمهوری ادامه داره! حقیقتا اگه کاغذبازی موضوع ناخوشایندی بود رئیس جمهور برای مسئله به این مهمی ( مبارزه با ویژ ه خواران) دست به نامه نگاری می زد؟ پس در نتیجه بوروکراسی خیلی مسئله مهم و شیکیِ!

6- نتیجه گیری شبه عزتمندانه: یادتونه انگشت جناب رسایی در سفارت آلمان و البته در درون تهران چقدر عزتمندانه نگاریده شد؟ یادتونه؟ خب نامه هم یه چیزی مثل انگشت! چه اشکال داره نامه های رسمی و اجرایی هم اونطوری نگاریده بشه ؟
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٩٢, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها