سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یا بمیر‏، یا کیفیت بهتر بگیر(طنز)

بروز شده : ٣-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٠٣    نسخه چاپی    
من شخصا تجربه خودم را می گویم اما مطمئن هستم که شما هم به این امر واقفید و تاییدش می کنید‏، الان که یک کیلو سیب زمینی می خرید کیلویی 4 هزار تومان و دانه دانه اش را باز می کنید امکان ندارد یکی یک مروارید در دلش نبینید.
محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

عضو شورای ملی زعفران از بی‌ثباتی قیمت و گرانی بی‌دلیل زعفران در بازار داخلی خبر داد و گفت:‌ دلالان طی ماه گذشته زعفرانی را که به کمترین قیمت از کشاورزان خریده‌اند کیلویی چهار میلیون و 500 تا پنج میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌کنند درحالی که خبری از زعفران نیست.
یعنی کار ما شده هرروز از حق یکی از سرمایه های ملی دفاع کردن. یک روز اسکانیا‏‌، یک روز پراید مادر مرده، یک روز نان لواش، یک روز چرتکه، یک روز....حالا هم شنیدیم که عضو شورای ملی زعفران از بی ثباتی قیمت و گرانی بی دلیل زعفران در بازارخبر داده است. خب الان چرا؟ نه دیگه! چرا باید زعفران به این مرغوبی بی دلیل و بی جهت گران شود؟

ما در این مملکت عادت داریم گرانی را در قبال افزایش کیفیت تحمل کنیم. مثلا اگر تبلیغات صدا وسیما چند ده برابر تبلیغات ماهواره ها قیمت دارد خب بی دلیل که نیست. هی این آقای سیروس مقدم پایتخت می سازد و هی این شبکه نمایش و شبکه آی فیلم به صورت 48 ساعته آرشیو پخش می کنند و هی شبکه 2 برنامه های خردسالان مفرح با کلی خاله و عمه و عمو و زن عمو و کلی عروسک تازه وارد می سازد و هی 20:30 از منافع ملی دفاع می کند و هی شبکه 3 ستایش می سازد با آن هزینه گریم سنگین و هی ..... خ‘ب اینجا دیگر جای اعتراض به نرخ های تلویزیون ایران بی معنا می شود و تو دهنی محکمی به دهن منتقدین این نرخ ها خورده می شود. به این معنی که تا نباشد چیزکی قیمت نباشد چیزها.
یا مثلا نمونه دیگر اینکه قیمت خودرو در کشور ما انقدر بالا نرفت‏‌، انقدر بالا نرفت تا بالاخره یک تغییری درکیفیتش ایجاد شد و بعد رفت بالا. شما الان خودت برو گزارش میدانی بگیر و بگرد، عمرا بتوانی یک نمونه پژوی آدم سوزی یا یک نمونه تصادف پراید یا یک نمونه انفجار خودکار اسکانیا پیدا کنی.

ایرانی جماعت فقط زمانی حاضر است دست در جیب کرده و پول بیشتری بدهد که کیفیت بهتری نصیبش شود، وگرنه هرگز. به قول روزنامه های ورزشی یا بمیر یا کیفیت بهتر بگیر.

مثال بعدی سیب زمینی است. سیب زمینی های زمان ارزانی و وقتی که دکتر بین مردم تقسیم می کرد از نوع معمولی بود، خاطرتان که هست، حتی برخیشان کِرم هم داشت. اما وقتی سیب زمینی می شود کیلویی 4 هزار تومان همین طوری الکی که نیست. من شخصا تجربه خودم را می گویم اما مطمئن هستم که شما هم به این امر واقفید و تاییدش می کنید‏، الان که یک کیلو سیب زمینی می خرید کیلویی 4 هزار تومان و دانه دانه اش را باز می کنید امکان ندارد یکی یک مروارید در دلش نبینید. باور ندارید بروید سرکوچه یارانه تان را از حساب خارج کرده و یک کیلو سیب زمینی قابل دار بخرید. الان با استناد به همان مروارید های پیدا شده بنده خودم اقدام کرده و یک موسسه مالی و اعتباری زده و کلی هم در حال سود بردن و سود دادن هستم. نرخش هم بالای 37 درصد است. بدو بیا حساب باز کن که جناب سیف هم همین دیروز اجازش را صادر کرد.

در این زمینه اگر مثال بخواهی آنقدر زیاد است که می ترسیم سردبیر عزیز مجبور شود طول این ستون را به یکی دومتری افزایش دهد. حالا آیا فقط باید زعفران را نادیده گرفت و بی دلیل قیمتش را بالا برد؟ مگر زعفران قرمز چه کم از سیب زمینی کِرِم و پراید بِژ و اسکانیای سوخته دارد؟ مگر نه اینکه به طلای سرخ شهره است و کلی هم خاطرخواه برایش می میرند و زنده می شوند؟ خ‘ب ما که حاضریم پول بیشتری بدهیم و پولش را هم که اووووووووووو‏‌، کلی داریم، پس دیگر چرا بی دلیل زعفران را گران می کنید. خب یک دلیلی، بهانه ای، چیزی بتراشید بی مروت ها. باور کنید دلال هم دلال های قدیم.

بنده از همین جا اعلام می دارم کمپینی با عنوان «امضا برای طلای سرخ» تشکیل می دهم و از همه ورزشکاران‏، پهلوانان، جهان پهلوان نقی معمولی، استاد مشایخی در صورت آزاد بودن وقت و قبل از سفر به اسپانیا، رضا کیانیان و پرویز پرستویی به عنوان پایه ثابت همه کمپین ها و سایر هنرمندان و چهرها دعوت به همکاری می نمایم. از مسئولان محترم هم خواهش دارم که یک لطفی کرده و قبل از تشکیل چنین کمپین هایی به داد سرمایه های ملی برسند، دستمان خشک شد بس که امضا کردیم و بس که آجرکمپین انداختیم بالا و رویمان سیاه شد بس که به این و آن رو انداختیم برای عضویت. اصلا بنده پیشنهاد می کنم هرکس هرجا که هست از همین حالا یک کمپین تشکیل دهد بعدا دستورالعمل لازم جهت کاربرد آن اعلام می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٠٣

   

پر مبحث ترین ها