سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حساب حسابِ، اشتون مشتری (طنز)

اشتون اگر دوست داشت مثل ما لباس بپوشد در اصفهان آن شالش را کمی بهتر سر می کرد، یا انقدر دکتر جلیلی را دق نمی داد تا بالاخره لباس مناسب به تن کند. تیم واکنش به صورت طبیعی با چاپ یک مقاله از ما در روزنامه کهکشانی ها تکمیل می شود.
حساب حسابِ، اشتون مشتری (طنز)

محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

یک طراح لباس ایرانی برای «کاترین اشتون» لباسی طراحی و تهیه کرده است که در آن از طرح‌های لباس‌های تاریخی ایرانی مایه گرفته شده است. گفته می‌شود که قرار است اشتون این لباس را در یکی از جلسات دیپلماتیک خود به تن کند.

1- خب به صورت طبیعی و در راستای منافع ملی اولین واکنشی که ما می توانیم نشان دهیم این است که مطمئن باشیم طراح نام نبرده و اشتون دستشان در دست هم است تا فرهنگ این ممکلت را به سخره بگیرند، درواقع چه معنی دارد که اشتون بخواهد لباس مارا بپوشد؟ اشتون اگر دوست داشت مثل ما لباس بپوشد در اصفهان آن شالش را کمی بهتر سر می کرد، یا انقدر دکتر جلیلی را دق نمی داد تا بالاخره لباس مناسب به تن کند. تیم واکنش به صورت طبیعی با چاپ یک مقاله از ما در روزنامه کهکشانی ها تکمیل می شود.

2- اما در وهله بعدی واکنش ما کمی تعدیل می یابد و با خودمان که بیشتر حلاجی می کنیم می بینیم که بد هم نمی شود، اگر اشتون لباس مارا در مذاکرات بپوشد درواقع به این معنی است که اشتون میزمذاکرات را به نفع ملت ایران برمی گرداند، یعنی روند مذاکرات را به خاطر لباس ایرانی که به تن دارد و خب منتش هم روی سرش است عوض می کند، در این وهله می توان یک حساب هایی روی سه ضلع لباس ایرانی، اشتون و منافع ملی باز کنیم، خب!

3- وهله بعدی چی بود؟ آها! در وهله بعدی باید از طراح نام نبرده در انواع و اقسام مراسم ها تقدیر شود، درواقع آنقدر تقدیر شود که دیگر هوس نکند لباس برای مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا طراحی کند. یکی یک کمپین هم راه می اندازیم برضد خانم لیما، مجری منشوری قرعه کشی جام جهانی تا بفهمد اگر می خواهد در دل ایرانی ها جا پیدا کند باید چه کند و چه بپوشد، کاش این طراح عزیز زودتر دست به کار می شد و یک لباسی هم برای لیما می دوخت تا ملت بتوانند قرعه کشی را مستقیم از شبکه سه ببینند.

4- اما وهله چهارم ! وهله بعدی وهله ای است که نظر ما دیگر خیلی تعدیل یافته و دلمان می خواهد همانطور که سانتریفیوژها و چرخ کارخانه ها می چرخد، چرخ طراح و خیاط های هم برای دوخت لباس سایر اعضای مذاکره کننده اروپایی بچرخد. مگر اشتون و تیمش چه چیزی کمتر از ملوانان انگلیسی دارد؟ چطور به آن ها همه نوع سوغات های ایرانی می توان داد وبه اشتون و تیمش نه؟

5- مرحله بعد واکنش ما شامل دلسوزی می شود، بله دلسوزی، درواقع ما دلمان برای اتحادیه اروپا خیلی می سوزد، به هرحال یک طراحی آمده و یک لباسی طراحی کرده و خواسته تاثیری در فرهنگ بین الملل داشته باشد و دستش درد نکند، خانم اشتون هم مثل همیشه با روی گشاده خنده تحویل داده و این یعنی که قبول کرده، حالا پول این لباس را چه کسی باید بدهد؟ درواقع در این شرایط زمین گیر اقتصادی اروپا که مردم در قحطی و طاعون غرق شده اند و یکدیگر را می کشند و به جای غذا می خورند چرا باید دست اشتون را در پوست گردو بگذاریم تا مجبور شود کلی پول بابت یک لباس سنتی ایرانی بدهد؟ از همین جا به خانم اشتون سلام عرض کرده می گوییم که خانم اشتون، شما از قیمت لباس های سنتی ما خبر ندارید، ای کاش قبل از سال تحویل و قبل از رفتن به اصفهان در آن نمایشگاه لباس های سنتی که در برج میلاد برگزار شد شرکت می کردید تا متوجه شوید که الان چه پوست گردویی گیرتان آمد، ما نمی خواهیم برضد منافع ملیمان عمل کنیم اما شدیدا به شما توصیه می کنم که همان لباس زرشکی خال خال دار خودت را بپوش و حال و هوای لباس ایرانی به سرت نزند، آب پاکی را روی دستت بریزیم، ما که خودمان ایرانی هستیم تا حالا جرات نکردیم یک لباس اصیل ایرانی بخریم، اصلا جرات نمی کنیم سمت این لباس ها برویم، به هرحال از ما گفتن بود.

6- مرحله آخر واکنش ما به اینجا ختم می شود که ما هرچه فکر کردیم دیدیم هم دلمان می خواهد اشتون لباس ایرانی بپوشد، هم دلمان نمی خواهد به خاطر قیمت این لباس مردم یونان بیش از این گرسنه بمانند، هی فکر کردیم و فکر کردیم دیدیم می توانیم روی محمدجواد ظریف هم یک حساب هایی باز کنیم، به نظرما اگر ظریف بتواند طیف داخلی و نمایندگان را راضی کند و از یک طرف دیگر جلوی سخنرانی های نوبخت و سیف را بگیرد تا هی آمار ندهند، شاید بتوانیم یک وامی از روی همان پول های بلوکه شده و بعد آزاد شده ایران به اشتون و اتحادیه اروپا بدهیم تا بتوانند این ماجرا را ختم به خیر کنند. طرا ح نامبرده هم اگر پول نخواست خیلی بیخود! ما مذاکرات را با تعارف و "قابل شمارا ندارد" پیش نمی بریم. از خانم اشتون هم تقاضا داریم تا اقساطشان را سروقت بیایند و در شعبه صادر کننده وام در خیابان ونک بپردازند تا ما مجبور نشویم دست به اقدامات قضایی بزنیم. یک لباس ارزش این جدل ها و در روی هم درآمدن ها را ندارد. حساب حساب، اشتون مشتری.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها