سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نقش «رد کن بره» در مسائل کلان مملکت (طنز)

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩٣, ١٠:٢۶    نسخه چاپی    
مسائل مهم کشور را نباید سخت گرفت و با یک « رد کن بره» گفتن باید به اختلافات پایان داد، حالا چه فرقی می کند آن رایی که این وسط رد می شود برود، رای اعتماد است یا عدم اعتماد.
نقش «رد کن بره» در مسائل کلان مملکت (طنز)


محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

محمد سلیمانی نماینده جبهه پایداری در مجلس شورای اسلای طی یادداشتی که به تشریح وقایع جلسه رای اعتماد به دانش آشتیانی برای وزارت علوم اشاره داشت، اعلام کرد: در این جلسه هم دکتر باهنر باخنده به هرکسی از او سؤال می کرد می گفت: "رد کن بره".

به قول معروف این « رد کن بره» از اون « رد کن بره» ها نیست. متوجه منظورم که هستید؟ نیستید؟ منظورم این است که معانی مختلف این عبارت به شرح زیر می باشد:

1- در معنای اول احتمالا منظورم دکتر باهنر در جایگاه هیئت رئیسه، رساندن قندان به دست سایر اعضا بود، و چون تعداد قندان ها کم بود هی یک جمله درمیان وسط سوالات دیگران که آیا رای اعتمادب دهیم یا نه مجبور بود بگوید : « رد کن بره» که دقیقا یعنی « این قندون رو بی زحمت رد کن بره بده بغلی»

2- در معنای دوم دکتر باهنر در جایگاه هیئت رئیسه با مخالفان و موافقان پرچانه وزیر پیشنهادی روبه رو شد و برخلاف دکترلاریجانی که با طنز و مزاح سعی دارند طرف را متوجه کنند که وقتش تمام شد، دکتر باهنر با بیان این عبارت، تلاش داشت تا به نوعی مدیریت زمان را انجام دهد. به این منظور مدام باید می گفت: « رد کن بره» که دقیقا اینجا یعنی « عزیز دل برادر رد کن بره و فاکتور بگیر از مسائل تکراری و پخش فیلم و اسناد کشف شده و ...»

3- در معنای سوم احتمالا دکتر باهنر تلاش داشتند تا یک حالت اعتدالی در جهت گیری خود داشته باشند و خلاصه برای همه یک خاطره خوش از این جلسه رای اعتماد در ذهن ها باقی بماند، لذا با آن لبخند همیشگی هرنماینده ای که به ایشان می رسید و مشورت می خواست با عبارت « رد کن بره» که دقیقا یعنی « همکار عزیز انگار حواست نیست که باید دوفوریت انتقال پایتخت رو بررسی کنیم، رای خودت رو رد کن بره بریم سراغ مسائل کلان مملکت»

انواع نتیجه گیری ها:

نتیجه گیری سیاسی: مسائل مهم کشور را نباید سخت گرفت و با یک « رد کن بره» گفتن باید به اختلافات پایان داد، حالا چه فرقی می کند آن رایی که این وسط رد می شود برود، رای اعتماد است یا عدم اعتماد.
نتیجه گیری اقتصادی: شما باید مقتصد بودن و صرفه جو بودن را از دکتر باهنر یاد بیگیری. با یک جمله ساده « رد کن بره» تلاش داشتند تا بساط سیاسی کاری در صحن علنی مجلس را جمع کرده و با صرفه جویی در وقت سراغ مسائل مهم تری بروند.
نتیجه گیری فرهنگی: بیان عبارت « رد کن بره» توسط نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بار دیگر نشان داد که بدنه اصلی مجلس شورای اسلامی همچنان پیوند عمیقی با ادبیات مردمی دارد.
نتیجه گیری اجتماعی- سوسیالیستی: همچنین بیان این عبارت نشان داد که استفاده از چنین ادبیاتی باعث از بین رفتن شکاف های طبقاتی بین مردم و مسئولان و رسیدن به جامعه بدون طبقه مورد نظر کارل مارکس بعد از جبر تاریخی قرن 19 می شود، درود بر رفیق باهنر.
نتیجه گیری امپریالیستی: این جمله « رد کن بره» قابلیت گنجانده شدن در دل تمام مکاتب را دارد، میبینید؟ این جمله آنقدر کاربردی و سودآور است که می توان با آن تکلیف یک وزارت خانه را روشن یا خاموش کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩٣, ١٠:٢۶

   

پر مبحث ترین ها