سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ماجرای پرواز 20 ساعته مشکوک ظریف از لوزان (طنز)

روزنامه غربی نیویورک تایمز درمورد حاشیه مذاکرات لوزان نوشت که در درون اتاق مذاکرات، دستگاه قهوه ساز دائما فعال بود، چراکه ایرانی و امریکایی ها سعی داشتند که بیدار بمانند... مذاکرات انقدر جدی بود که طرفین مذاکرات هنگامیکه بر سر میز صبحانه حاضر می شدند، به مانند افرادی بودند که پروازی ۲۰ ساعته را پشت سر گذاشته اند.»

 

 

محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

 

ما کاری به مذاکره کنندگان غربی نداریم اما همین گزارش نیویورک تایمز احساسات دلواپسانمون رو جریحه دار کرده که لازم است نکات زیر را بیان کنیم:

  • جدا از نتایج بسیار بد مذاکرات لوزان که دل هر آزاده ای را می سوزاند و کل مسئولان کشور و مردم را ناراحت کرده است، چرا مذاکره کنندگان ما فرهنگمان را هم در کنار سایر چیزها به غربی ها فروختند؟ مگر ما چای قند پهلو نداریم که مذاکره کنندگان ما می روند پای بساط قهوه غربی ها می نشینند؟
  • یکی از نکات مهمی که همگان ازش غافل بودن و فقط جناب شجونی به آن توجه کرد‏، بحث انگلیسی حرف زدن محمدجواد ظریف است، چرا ایشان نباید به زبان فارسی برای کری مسائل ما را توضیح دهد و حق هسته ای مارا از حلقوم مونیز بکشید بیرون!
  • مساله بعدی این است که برخی نمایندگان دلواپس هنوز مطمئن نیستند که آیا اعضای تیم هسته ای ما اعضای تیم هسته ای کشورهای غربی را به اسم کوچک صدا می زدند یا خیر؟ حالا اگر برو بچه های تیم هسته ای چین و روسیه بودن عیبی نداشت اما درمورد تیم های غربی به اسم کوچک صدا زدن یعنی دستی دستی منافع ملی را به شکل اسب زین کرده تحویل دادن!
  • یک موضوعی که این روزهای بعد از لوزان خیلی مارا ناراحت کرده است و باید به شکل همایش‏، تیزر و پلاکارد و تجمع بیان شود، این است که چرا سرپرست تیم مذاکره کننده ما نتوانسته است بعد از ساعت ها مذاکره و شب بیداری جلوی خمیازه اش را بگیرد و همچنان خواب آلود به نظر برسد، به گونه ای که رسانه هایی مثل نیویورک تایمز دست بگیرند. آیا نباید بین اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی و غربی یک تفاوتی باشد؟ خوابش می آید که خوابش می آید...
  • اصلا یکی به من بگوید این ماجرای پرواز 20 ساعته چیست که نیویورک تایمز بهش اشاره کرد؟ قضیه خیلی مشکوک است و جدا از کمیسیون امنیت ملی می خواهیم با قاطعیت برخورد کند. یعنی واقعا بین ساعات استراحت مذاکره کنندگان و پرواز20 ساعته نمی شود ارتباطی پیدا کرد؟ محمدجواد ظریف با این پرواز به کجا می رفت و برمی گشت؟ یه احساسی به من می گوید که پای رضا فرجی دانا هم در میان است نمی دانم چرا!
  • به طور منطقی و طبیعی هر سفیدی وقتی معنا دارد که سیاهی باشد، هر تاریکی وقتی معنا دارد که نور باشد و هر تری وقتی معنا می یابد که خشکی نیز درمقابلش وجود داشته باشد، لذا وقتی نیویورک تایمز می گوید «مذاکرات به قدری جدی بود» آیا ما نباید نتیجه بگیریم که پشت این جدیت یک شوخی هم بوده که جدی معنا پیدا کرده؟ چرا باید بین تیم هسته ای ما و غربی ها شوخی وجود داشته باشد؟ ما چه شوخی با آن ها برسر منافع ملی داریم؟ ما فقط با لولو و قطعنامه دان و آب را ریختن برجایی که می سوزد شوخی داریم و بس!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۴, ١٠:٣۶

   

پر مبحث ترین ها