سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مذاکرات مستقیم حافظ شیرازی با جان کری (طنز)

همه ابیات به خوبی نشان داد که سیاست خارجی خواجه حافظ شیرازی از روی تدبر و کاردانی و بهره بردن از سال ها تجربه در کنار آب رکن آباد شیراز است

 

 

محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

 

مدیر مسئول روزنامه کهکشانی در واکنش به این جمله دکترروحانی در شیراز که سیاست خارجی دولت را پیرو حافظ دانسته است، گفت: پیروی آقای روحانی از حافظ در سیاست خارجی خیلی خطرناک است چون به قول یکی از دوستان، حافظ به خاطر یک خال هندو حاضر بود سمرقند و بخارا را از دست بدهد.

ما هرچه گشتیم روز گذشته نتوانستیم جناب خواجه حافظ شیرازی را پیدا کنیم و در این زمینه با وی مصاحبه ای داشته باشیم چرا که گوشیشان خاموش بود و به منزلشان هم که زنگ می زدیم یکی گوشی را برمی داشت و می گفت که یکسال است از اینجا رفته اند. خلاصه خودمان تلاش کردیم درراستای منافع ملی، خط مشی سیاست خارجی حافظ را آسیب شناسی کنیم:

 

1- این شاعر بلند آوازه در جایی گفتند " اگر رفیق شفیقی درست پیمان باش/ حریف خانه و گرمابه و گلستان باش"، اینجا شاعر مستقیما از طرف مردم ایران جان کری را مخاطب قرار می دهد و این در مصرع اول مشخص است، اما در مصرع دوم تاکید دارد که تو هرکار کنی بازهم رقیب خانه و گرمابه و گلستان و خونه زندگی مردم ایران هستی و چشمت به این سرزمین است، و لذا فقط این مذاکرات در حد مسائل هسته ای است نه بیشتر!

 

2- دلم می خواهد به این دو بیت از جناب حافظ توجه ویژه کنید:

الف: "ناگهان پرده برانداخته ای یعنی چه؟ /مست از خانه برون تاخته ای یعنی چه؟ " اینجا هم منظور حافظ کاملا با جان کری و خانم هارف ،سخنگوی کاخ سفید است. شاعر تاکید دارد که چه معنی دارد ناگهان پرده همه پنجره های کاخ سفید را به نشانه آشتی با دنیا کشیده ای و بعد با حالتی ناهشیار از کاخ سفید به سمت مجمع عمومی سازمان ملل دویده ای! این جلف بازی ها چیست؟

ب: "زلف در دست صبا، گوش به فرمان رقیب/ اینچنین با هم درساخته ای یعنی چه؟" توجه کنید که منظور حافظ اینجا از کلمه "صبا"، شخص محمد جواد ظریف است، و منظور از " رقیب" هم نتانیاهو، در کل معنی این بیت این است که آهای جان کری! چطور از یک سو برای خوب جلوه دادن مذاکرات به موهایت در مقابل ظریف ژل می زنی و از سوی دیگر نتانیاهو پشت خط موبایلت است؟ چطور می توانی انقدر پارادوکس صفت باشی و فکر کنی ما متوجه نمی شویم!؟

 

3- حافظ جایی در مقام یک دیپلمات تاکید دارد " برسرآنم که گر ز دست برآید/ دست به کاری زنم که غصه سرآید"، " صالح و طالع متاع خویش نمودند/ تا که قبول افتد و که در نظر آید"

منظور حافظ از بیت اول این است که میخواهم کاری کنم تا غصه های سران کشورهای دیگر از زندگی بدون حضور ایران، کنار برود، و در ادامه با اشاره به رسیدن پیشنهادات آغاز روابط دوستانه با ایران از سوی تمامی کشورها، تاکید می کند که باید بروم در اتاقم و با عراقچی و تخته روانچی هم مشورت کنم و ببینم کدامیک از این پیشنهادات را می تواند دنبال کرد.

 

همه ابیات بالا به خوبی نشان داد که سیاست خارجی خواجه حافظ شیرازی از روی تدبر و کاردانی و بهره بردن از سال ها تجربه در کنار آب رکن آباد شیراز است، و اگرچه در جایی گفتند " به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را" ، اما باید دید ایشان در مورد چه کسی و در چه شرایطی این بیت را سرودند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٢-١٣٩۴, ٠٩:۵٩

   

پر مبحث ترین ها