سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قفل گوشی عامل حملات سن برناندینو شکسته شد

پایان نزاع "اپل " با پلیس فدرال آمریکا

برخی رسانه ها گزارش داده اند یک گروه سایبری اسراییل به پلیس فدرال آمریکا کمک کرده است قفل گوشی رضوان فاروق عامل کشتار سن برناندینو را بشکند.


با شکسته شدن قفل گوشی عامل حمله تروریستی 3 ماه پیش سن برناندینو ایالت کالیفرنیا آمریکا نزاع میان پلیس فدرال آمریکا ( اف بی آی) و شرکت "اپل" بر سر شکستن قفل گوشی این عامل حمله تروریستی پایان یافت.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه بر اساس بیانیه روز دوشنبه وزارت دادگستری آمریکا پلیس فدرال آمریکا در نهایت با همکاری یک گروه ثالث موفق شده است قفل گوشی آیفون "رضوان فاروق" عامل حمله تروریستی سن برناندینو ایالت کالیفرنیا را بدون کمک گرفتن از شرکت اپل بشکند و به محتویات داخل آن دسترسی یابد.

در یک ماه گذشته درخواست اف بی آی از شرکت اپل برای شکستن قفل گوشی و امتناع شرکت اپل از این اقدام سبب نزاعی قانونی بین اپل و اف بی آی شده بود و شرکت اپل با توجیه نقض قوانین حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران خود از انجام این درخواست امتناع می کرد.

اف بی آی به نمایندگی از دولت آمریکا از شرکت اپل خواسته بود نرم افزار جدیدی در اختیارش قرار دهد که بتواند قفل گوشی بر جای مانده از رضوان فاروق را بشکند و به محتویات آن دسترسی یابد.

رضوان فاروق و همسرش "تشفین ملک" عامل کشتار سن برناندینو ایالت کالیفرنیا آمریکا بودند که حمله تروریستی آنها 14 کشته بر جای گذاشت و در نهایت در درگیری با نیروهای پلیس کشته شدند. این دو تروریست با داعش اعلام بیعت کرده بودند.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا با شکسته شدن قفل گوشی آیفون رضوان فاروق درخواست دولت آمریکا از شرکت اپل لغو شده است.

گفتنی است شرکت اپل در مخالفت با درخواست دولت آمریکا پشتیبانی شرکت های رقیب خود از جمله گوگل ، فیسبوک و مایکروسافت را نیز به همراه داشت. وکلای اپل در دادگاه اجابت به درخواست اف بی آی را بدعتی خطرناک در نقض حریم خصوصی کاربران خود دانستند.

هفته گذشته دادستان های آمریکایی اعلام کرده بودند راه حلی میانه برای حل این معضل از طریق یک گروه ثالث ارایه شده است و متعاقب این اعلام به درخواست وزارت دادگستری آمریکا جلسه دادگاه برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاده بود.

"آیلین دکر" دادستان فدرال در ایالت کالیفرنیا نیز روز دوشنبه اعلام کرد محققانی که روی شکستن قفل گوشی رضوان فاروق کار می کردند در این راه از کمک یک گروه ثالث بهره مند شده اند و به این وسیله موفق شده اند قفل گوشی را بشکنند. به هویت این گروه ثالث اشاره ای نشده است.

مقاومت شرکت اپل در برابر خواسته اپل موفقیتی بزرگ برای وجهه این شرکت در بین کاربرانش محسوب می شود با این حال مشخص نیست این شرکت تا چه میزان با گروه ثالثی که به گزارش برخی رسانه ها یک گروه سایبری اسراییلی است، برای شکستن قفل گوشی آیفون رضوان فاروق همکاری کرده است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠١-١٣٩۵, ١٠:۴۶

   

پر مبحث ترین ها