سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق محرمانه ایران و 1+5

بروز شده : ٢-٠۵-١٣٩۵, ١۴:۴۶    نسخه چاپی    
خبرگزاری آسوشیتدپرس به سندی دست یافته که نشان می دهد بخش های مهمی از محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران براساس توافق اتمی برجام، چند سال پیش از انقضای این توافق ۱۵ ساله تسهیل خواهد شد.

 این خبرگزاری می نویسد که این "تنها سند مرتبط" با برجام است که علنی نشده هرچند مقام های آمریکایی می گویند که اعضای کنگره آن را دیده اند.

ادعای خبرگزاری آسوشیدتدپرس موضوع تازه ای نیست. چندی پیش نیز در حاشیه کنفرانسی تحت عنوان بررسی یک سالگی توافق هسته ای با ایران که در موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل (INSS) برگزار شد، رییس سابق سازمان انرژی اتمی اسراییل به توافق محرمانه و دوجانبه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای اشاره کرده و گفت ضعیف بودن این توافق سبب شده است قدرت های جهانی اصراری بر علنی شدن آن نداشته باشند.

حالا اما وزیر امور خارجه کشورمان درباره وجود سند محرمانه درمورد برنامه هسته‌ای می‌گوید: همه رسانه های دنیا، تمام سند را ندیدند تا از افتخاری که دوستان مذاکره کننده و صنعت ما ایجاد کردند، باخبر باشند ولی با وجود این همه رسانه ها می گویند ایران بعد از 10 سال به سرعت به سمت غنی سازی صنعتی خواهد رفت. وی ادامه داد: ان شاءالله وقتی تمام این سند منتشر شد، مشخص می‌شود ما ظرف 15 سال به کجا خواهیم رسید.

آسوشیتدپرس عصر دوشنبه ۱۸ ژوئن می نویسد که این سند مرتبط با برجام (برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و قدرت ها که از ژانویه به اجرا در آمد) را از دیپلماتی گرفته که برای بیش از ده سال در ارتباط با برنامه اتمی ایران مشغول به کار بوده است.

این دیپلمات که از او نام برده نشد گفت که این سند هرچند رسما جدا از برجام است اما عملا بخشی از آن توافق است چون به تایید ایران، آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان رسیده است. در عین حال بنا به گفته مقامات ارشد ایرانی، ایران در حال نهایی کردن اعلام برنامه غنی سازی خود پس از دوره برجام به آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

براساس گزارش هایی که از قبل منتشر شده بود بعضی از محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران تا ۱۵ سال ادامه خواهد داشت اما جزییات زیادی در این زمینه موجود نبود که بعد از ۱۰ سال اول پس از اجرای توافق، سرنوشت فعالیت‌های حساس تر اتمی چه خواهد شد. سندی که آسوشیتدپرس به آن دست یافته این شکاف را پر می کند. این سند می گوید که از ژانویه ۲۰۲۷ - یعنی ۱۱ سال بعد از اجرای توافق - ایران می تواند سانتریفوژهای مرکزی خود را با دستگاه‌های پیشرفته جایگزین کند. این سند می‌گوید از سال ۱۱ تا ۱۳، ایران می تواند سانتریفوژهایی تا پنج بار کارآمدتر از ۵۰۶۰ سانتریفوژی که هم اکنون محدود به استفاده از آنهاست نصب کند.

در همین زمینه ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا می گوید ایران آزاد خواهد بود تا هر تعداد سانتریفیوژ از نوع پیشرفته را بعد از این بازه زمانی نصب کند، با وجود اینکه توافق هسته‌ای 2 سال دیگر (بعد از 13 سال) نیز ادامه خواهد داشت. مونیز معتقد است سندی که در اختیار آسوشیتدپرس قرار گرفته، با آن ادعا تناقضی ندارد چرا که ما این مساله را تضمین کرده‌ایم که زمان گریز هسته‌ای ایران بعد از سال دهم به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد که این مساله تا حد زیادی به خاطر محدودیت‌های اعمال شده علیه ذخایر اورانیوم ایران تا سال پانزدهم اجرای توافق هسته‌ای است. هر چند جزئیات دقیقی از سند مورد اشاره تاکنون منتشر نشده است، شواهد نشان می دهد فعالیت های هسته ای ایران بعد از سال دهم افزایش چشمگیری خواهد داشت؛ آنچه تاکنون مقامات رسمی کشورمان نیز از تأئید آن خودداری کرده اند.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۵-١٣٩۵, ١۴:۴۶

   

پر مبحث ترین ها