سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اگر مسئولان با اخلاق‌تر باشند...

در کنار سخنان محمود صادقی درباره قوه قضاییه، همچنین واکنش مقامات این قوه به ماجرای حساب‌های مالی نیز خود عامل دیگر بروز تشنج طی هفته‌های گذشته بود

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که چند هفته ای است نامش در صدر بسیاری از اخبار قرار گرفته است، روز شنبه در اراک گفت: «بنده در جلسه‌ای که در شیراز (روز دانشجو) داشتم، اظهارات تندی نسبت به رئیس قوه قضائیه داشتم که جا دارد در اینجا بابت آن از رئیس دستگاه قضا عذرخواهی کنم.»

آغاز ناراحتی میان صادقی و رئیس قوه قضائیه به نطق این نماینده در صحن علنی و نامه وی به رئیس قوه قضائیه درباره حساب‌های مالی در این قوه بود. این نوشته قصد بررسی صحت یا عدم صحت وجود این حساب‌ها را ندارد چرا که وظیفه این امر به عهده کمیته‌های ویژه، دستگاه‌های نظارتی و قانونی است. نکته مورد توجه در این نوشته سخنان و رفتارهای برخی مسئولان کشور است که به جای کمک به حل برخی معضلات و نگرانی‌ها، به پیچیده تر شدن آن‌ها دامن زده است.

اگرچه صادقی به گفته خودش در پی انجام وظیفه نمایندگی بود، اما سخنان وی درباره حساب‌های قوه قضائیه اگر کمی قاعده‌مندتر بیان می‌شد شاهد بسیاری از اتفاقات پس از آن نبودیم. چه آنکه این نماینده تهران در دانشگاه امیر کبیر نیز طی سخنانی گفته بود «فکر می‌کنم پس از سال 60، قانون اساسی با شهید بهشتی به گور رفت.»

برای یک نماینده حقوقدان مجلس پسندیده‌تر آن است که از بیان سخنان احساسی و حساسیت زا دوری کند تا مجبور به عذرخواهی نشود. آیا واقعاً جمله بالا درباره قانون اساسی صحیح است؟ اگر واقعاً قانون اساسی همان سال 60 به گور سپرده شد، باید از ایشان پرسید ایشان خود براساس کدام قانون توانستند وارد مجلس شورای اسلامی شوند؟ آیا صحیح است برای رساندن منظور درباره اجرا نشدن همه بخش‌های قانون اساسی آنطور که مد نظر بود و یا نقص در انجام برخی از مواد آن، همه قانون را به تاریخ سپرده و فاتحه‌اش را بخوانیم؟ تصور کنید هرکدام از نمایندگان مجلس سؤالات یا نظراتشان را درباره هر مساله‌ای در کشور به نحوی که محمود صادقی طی هفته‌های اخیر بیان کرد بیان کنند، آیا به جای حل مشکلات و تلاش برای پیگیری آن شاهد بروز جنجال‌های روزانه و یا چه بسا ساعتی در کشور نخواهیم بود؟ آیا به جای بهبود شرایط و توجه به سخنان منتقدین، به مرور زمان شاهد انزوای بیشتر آن‌ها نخواهیم بود؟

در کنار سخنان محمود صادقی درباره قوه قضاییه، همچنین واکنش مقامات این قوه به ماجرای حساب‌های مالی نیز خود عامل دیگر بروز تشنج طی هفته‌های گذشته بود. نحوه ورود به این موضوع می‌توانست با سعه صدر بیشتر همراه شود، دقیقاً روندی شبیه به آنچه این روزها از سوی مسئولان قضایی برای تنویر افکارعمومی درحال انجام شدن است. نکته‌ای که فرهاد تجری‏، عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود نیز در گفتگویی به آن اشاره کرد. به گفته این نماینده این مسئله تاحدودی ناشی از ضعف در اطلاع‌رسانی بود و درصورتی که قوه قضاییه از همان ابتدا شفاف‌سازی می‌کرد، هیچ‌کدام از این شک و شبهه‌ها صورت نمی‌گرفت.

در مجموع آنچه افکار عمومی می‌پسندد این است که چنانچه هریک از مسئولان در هر کدام از قوا در پی بررسی موضوع یا روشن کردن شبهه‌ای است یا در جایگاه پاسخگویی درباره مسأله‌ای قرار دارد، به دور از هرگونه بداخلاقی و جنجالی و با توجه به مشکلات عدیده مردم، در پی حل آن به بهترین و پسندیده‌ترین شیوه موجود باشد نه دامن زدن به تشنج‌ها و گل آلود کردن فضا برای بهره برداری بدخواهان.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٩-١٣٩۵, ٠٩:٣٨

   

پر مبحث ترین ها