سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چه کسی به نمایندگان کارت زرد می دهد؟

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩٢, ١٠:۵۶    نسخه چاپی    
حقیقتا به جز کمیته تحقیق و تفحصی که توسط خود نمایندگان برای بررسی برخی مسائل تشکیل می شود و در مواردی با وجود قرائت نتیجه تحقیق ها آنچه مد نظر است حاصل نمی شود، و همچنین به غیر از رسانه های گروهی که در بسیاری موارد مورد توجه نمایندگان نیستند، کدام نهاد و سازمان می تواند از نمایندگان به خاطر برخی تصمیم ها یا رفتارها بازخواست کند؟
نمایندگان مجلس صبح یکشنبه وزیر علوم و تحقیقات را برای پاسخ به سوالاتشان احضار کردند و نهایتا از سخنان دکتر فرجی دانا قانع نشده و کارت زرد اول را به وی دادند. طی روزهای گذشته نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت تا پای استیضاح پیش رفت و نهایتا با برگزاری یک جلسه دوجانبه فرصت دوهفته ای برای رفع ابهامات و کنار گذاشتن طرح استیضاح را دریافت کرد. این در حالی است که قریب به 2 هفته گذشته نیز وزیر اقتصاد اولین کارت زرد خود را به دلیل ابهامات ناشی از سخنان رئیس کل بانک مرکزی در شرایطی از مجلس دریافت کرد که به گفته خودش وی مسئول سخنان دکتر سیف نیست.

علاوه بر این مسائل، طی سه ماه گذشته درکنار اینکه وزیر ورزش و جوانان پس از کش و قوس های فراوان نهایتا رای اعتماد گرفت، سایر وزرا نیز به دلایل مختلف بارها و بارها برای پاسخگویی در صحن علنی مجلس حاضر شدند. براساس قانون سوال نمایندگان از وزرا و اعضای هیئت دولت و حتی تلاش برای استیضاح آن ها جز اولین حقوق مجلس نشینان است. این موضوع را به هیچ طریقی نمی توان انکار کرد و باید اذعان داشت که حضور مجلس برای نظارت بر قوه مجریه خود نقطه قوتی در قانون اساسی و رویه اجرایی کشور است.

نکته مهمی که این نوشته در پی بررسی آن است نه زیر سوال بردن حق مسلم نمایندگان در برابر اعضای هیئت دولت و نه دفاع یک جانبه از وزرا است. مسئله مهم این است تعداد زیادی از نمایندگان کنونی مجلس همان نمایندگان دوره گذشته اند، به این معنی که حق سوال، استیضاح و بررسی عملکرد وزرا حقی نبوده که با انتخاب دولت یازدهم برای مجلس نشینان در نظر گرفته شود، چگونه است که طی سال های گذشته آنگونه که امروز می بینیم، شاهد عملی کردن این حق که حقیقتا حق مردم است نبودیم؟ اما نکته مهمتر اینکه اگر نمایندگان مجلس خود در انجام وظیفه و در قبای نمایندگی ملت به انجام اموری بپردازند که خلاف وظیفه تعیین شدشان در قانون اساسی و آیین نامه های داخلی مجلس است باید به چه کسی پاسخگو باشند؟

قطعا اولین گزینه ای که نمایندگان مجلس باید در برابر آن اعمال خود را توضیح دهند افکار عمومی است. مردم حق دارند که از نمایندگانشان به دلیل اعمالی که انجام می دهند سوال داشته باشند و حتی خواهان عذرخواهی آن ها باشند. حقیقتا به جز کمیته تحقیق و تفحصی که توسط خود نمایندگان برای بررسی برخی مسائل تشکیل می شود و در مواردی با وجود قرائت نتیجه تحقیق ها آنچه مد نظر است حاصل نمی شود، و همچنین به غیر از رسانه های گروهی که در بسیاری موارد مورد توجه نمایندگان نیستند، کدام نهاد و سازمان می تواند از نمایندگان به خاطر برخی تصمیم ها یا رفتارها بازخواست کند؟

نظارت شورای نگهبان نیز نه بر شخص نمایندگان که بر مصوبات آن ها است! به این ترتیب برای مثال چه کسی می تواند به نماینده ای که در قبای نمایندگی از یک نهاد رسمی دیگر بدون دلیل قانع کننده کارت هدیه یا بن کالا یا کوپن هدیه دریافت کرده است کارت زرد دهد؟ چه کسی یک نماینده را با توجه به واکنش های عمومی اش و به دلیل رفتارهای سیاسی و گروهی و نه صرفا به خاطر رعایت مصالح عمومی می تواند بازخواست کند؟

اگر آشکار شود که نماینده ای در پیشبرد یک پرونده قضایی مانند فساد بیمه ایران یا فساد سه هزار میلیاردی و یا سایر مباحثی اینچنین دست داشته است، حقیقتا می توان تحت لوای مصونیت قضایی از خیر رسیدگی به این پرونده ها گذشت؟ آیا مرور زمان شائبه دست داشتن یک نماینده مجلس را در مباحثی اینچنین کمرنگ می کند؟

چنانچه یک نماینده در حرکتی نادرست و بدون بررسی و حتی اجازه بزرگان مانند فتح سفارت انگلیس یا قائله 22 بهمن قم نقش داشته باشد چطور؟ افکار عمومی به دلیل حجم بالای خبرها و همچنین مشکلات کنونی کشور به خصوص مشکلات اقتصادی شاید نتواند آنگونه که باید پیگیر بررسی و دنبال کردن اینگونه پرونده ها باشد و یا حتی با وجود پیگیری نتواند به نتیجه ای برسد. در عوض نباید هیچ نهاد یا مرجعی باشد که با کارت های زرد در جیبش بتواند مانع از بروز برخی از این رفتارها شود؟
telegram 19dey.com
یه دوست    16 دی 1392 13:44
سلام
مقاله خوبی بود، مخصوصا از لحاظ قلم نویسنده. فقط رنگ و بویی از جانبه داری از دولت فعلی و موضع ضد دولت قبلی در نوشته مشاهده می شود. موفق باشید. یا علی.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩٢, ١٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها